JUŻ W KIOSKU

"Sześć euro" - felieton Michała Walendzika

2021-08-31 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Za nami XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Początkowo zapowiadały się niezbyt optymistycznie dla naszej reprezentacji. Jednak po starcie konkurencji lekkoatletycznych, nasze samopoczucie uległo poprawie, dzięki sukcesom odnoszonym przez polskie zawodniczki i zawodników. Teraz nadszedł czas olimpiady (bo przecież tak poprawnie nazywa się okres pomiędzy igrzyskami), kiedy sportowcy mogą odpocząć po wyczerpującym sezonie, przemyśleć swoją sytuację i opracować plan na kolejne miesiące lub lata. Muszą również – choć to bardzo przyziemne, a niektórym może wydawać się prymitywne – uzbierać pieniądze, z których to wszystko sfinansują.

fot. archiwum prywatne

Daniel Stahl, szwedzki mistrz olimpijski w rzucie dyskiem – jak donosi jedna z tamtejszych gazet – za swój życiowy sukces został obdarowany przez rodzimą federację maskotką o wartości sześciu euro. Raczej nie uda mu się z tego opłacić treningów, sprzętu, zgrupowań i innych niezbędnych zakupów. Na szczęście znaleźli się fińscy sponsorzy, którzy zaoferowali szwedzkiemu dyskobolowi siedmiocyfrowy kontrakt obowiązujący do igrzysk w Paryżu w 2024 r. Pieniądze (a raczej ich brak) stanowią nierzadko problem również dla polskich zawodników. Najlepszym tego przykładem jest Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie na 50 kilometrów. Kiedy kilka lat temu zdobył mistrzostwo Polski, na kilka miesięcy całkowicie porzucił treningi, korzystał jedynie z siłowni. Zrobił to, ponieważ musiał podjąć pełnoetatowe zajęcie, z którego będzie mógł żyć. Pracował zatem na budowie, jako nauczyciel wychowania fizycznego, masażysta, trener od przygotowania motorycznego. Również do końca ubiegłego roku zajmował się „budowlanką”, aby zdobyć środki do przygotowania i startu w Tokio. Opłaciło się. O trudnych czasami warunkach przygotowań i treningów wie także Anita Włodarczyk, którą – zanim zdobyła mistrzostwo świata w Berlinie w 2009 r., można było spotkać pod poznańskim mostem, gdzie ćwiczyła rzuty młotem. Złota medalistka z Tokio wspomina również, że w normalnym sezonie bywało, że poza domem spędzała 320 dni w ciągu roku.

Jak porównać tych olimpijczyków do gwiazd, czy nawet przeciętnych zawodników np. w piłce nożnej, którzy mają zapewniony sprzęt, bazę treningową, dojazdy na mecze, strój, a oprócz tego również niezłe wynagrodzenie? Czy ich wysiłek jest porównywalny z medalistami igrzysk? To jest również pytanie do każdego z nas – zarówno w aspekcie prywatnym, jak i zawodowym – na ile profesjonalnie i rzetelnie przykładamy się do naszych obowiązków, zadań, które mamy do wykonania. Ile w nas dokładności, skrupulatności, czy choćby koncentracji i chęci jak najlepszego wykonania spraw, które stawia przed nami życie? Olimpijczycy niech będą dla nas przykładem, a my nie narzekajmy na ilość medali, bo za każdym z nich stoją miesiące, a nawet lata wyrzeczeń. Stać nas na to?

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.
Kto lepiej odnajdzie się w terenie?

2024-04-19

Kto lepiej odnajdzie się w terenie?

Około 70 osób: dzieci, młodzieży i dorosłych wzięło udział w XVI Mistrzostwach Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację. Zadaniem podzielonych na grupy uczestników było odnalezienie z pomocą mapy wyznaczonych w terenie punktów w jak najkrótszym czasie.
Potrzeba zieleni

2024-04-19

Potrzeba zieleni

Napisał do nas Czytelnik mieszkający przy ulicy Granicznej w Starachowicach. Mężczyzna w e- mailowej korespondencji skarżył się na zbyt małą ilość drzew i krzewów na swoim osiedlu dających latem ochłodę przed skwarem. Z jego argumentami polemizuje Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.           
Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia TST - Twój Samorząd Teraz w sprawie porozumienia w Radzie Powiatu

2024-04-19

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia TST - Twój Samorząd Teraz w sprawie porozumienia w Radzie Powiatu

W czwartek (18 kwietnia) poinformowano, że radni powiatowi wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029 [więcej: Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?].  Od decyzji radnych powiatu odcięło się już się Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych, których kandydaci startowali w wyborach samorządowych z listy KW TST [więcej: https://tiny.pl/d9fkv]. Do mediów trafiło również oświadczenie zarządu Stowarzyszenia TST - Twój Samorząd Teraz. 
Oświadczenie Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w sprawie koalicji w Radzie Powiatu

2024-04-19

Oświadczenie Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w sprawie koalicji w Radzie Powiatu

Porozumienie będące inicjatywą powstania Komitetu Wyborczego TST – Twój Samorząd Teraz przed wyborami samorządowymi 2024 podpisali przedstawiciele partie i miejskich stowarzyszeń: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic, Stowarzyszenie TST – Twój Samorząd Teraz, Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych, Ruch Społeczny Razem dla Mieszkańców, Platforma Obywatelska, Nowa Lewica, Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL.
Tomasz Porębski rezygnuje ze stanowiska Sekretarza Miasta

2024-04-19

Tomasz Porębski rezygnuje ze stanowiska Sekretarza Miasta

Tomasz Porębski do zespołu Urzędu Miejskiego w Starachowicach dołączył w marcu 2022 r., gdy objął funkcję Dyrektora Biura Prezydenta Miasta. Od 1 września był Sekretarzem Miasta Starachowice. Swoją decyzję o rezygnacji ze stanowiska ogłosił w czwartek (18 kwietnia) w mediach społecznościowych.
Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

2024-04-18

Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

Powiatowi Radni wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029.