JUŻ W KIOSKU

Świętujemy 400-lecie

2023-06-07 09:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowice przygotowują się do świętowania 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika, będącego kolebką miasta nad Kamienną. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty czy inscenizacje historyczne będą przypominać o niezwykłym jubileuszu. Obchody rozpoczną się już we wrześniu tego roku i potrwają do kolejnych Dni Starachowic na zakończenie wakacji 2024 roku.

fot. UM Starachowice

-  400 lat od nadania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika to niezwykła data dla mieszkańców naszego miasta, ale również okazja do wielkiego świętowania w Starachowicach. To święto będzie trwało u nas cały rok, aż do września 2024 roku. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców, organizacje, instytucje czy lokalnych przedsiębiorców do włączenia się w nasze jubileuszowe obchody. Chcemy, aby przez ten czas w każdym miesiącu nie brakowało imprez i wydarzeń, które będą przypominać wszystkim o jubileuszu – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas wtorkowej (6 czerwca br.) konferencji prasowej zapowiadającej zbliżające się obchody święta miasta.

Historia Starachowic rozpoczęła się czterysta lat temu. Przywilej rozpoczynający symbolicznie historię Wierzbnika i Starachowic został wydany przez króla Zygmunta III Wazę w dniu 16 stycznia 1624 roku. 11 lat później lokację, czyli osadzenie miasta potwierdził Władysław IV. Tak właśnie rozpoczyna się historia Starachowic i Wierzbnika, których wspólne i nierozerwalne dzieje nadały tożsamość grodu nad Kamienną.

Władze miasta przy współpracy z licznymi instytucjami oraz organizacjami zaplanowali program obchodów 400-lecia miasta w taki sposób, aby nie skupiać się na jednej dacie. Starachowiczanie będą mieli więc okazję do świętowania historii i  tradycji naszego miasta przez 12 miesięcy. Jubileuszowa celebracja rozpocznie się podczas tegorocznych Dni Starachowic, które odbędą się w pierwszy weekend września. Obchody potrwają do września przyszłego roku.

- W  każdym z 12 miesięcy od września do września zorganizujemy wspólnie z mieszkańcami co najmniej dwa główne wydarzenia. Niektóre z efektów obchodów rocznicy będziemy mogli zaobserwować jeszcze później. Wiąże się to głównie z  planowanymi wydawnictwami – zapewnia koordynator obchodów Małgorzata Zatorska.

- Obchody potrwają więc tak naprawdę znacznie dłużej. Powstanie słownik biograficzny Starachowic, Historyczny album fotograficzny oraz Monografia Starachowic, która będzie pierwszym takim opracowaniem naukowym – dodaje prezydent Materek.

Jubileusz dla wszystkich

Starachowickie obchody 400-lecia mają być wydarzeniem łączącym różne grupy społeczne i różne grupy wiekowej. Jubileusz będzie świętem wszystkich mieszkańców. Przy organizacji wydarzeń współpracują zarówno ludzie kultury i sportu, jak i młodzież czy seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami.

- Zależało nam na tym, aby w przygotowania tych obchodów włączyć wszystkie grupy społeczne. Mamy liczne grono współpracowników i atrakcyjny harmonogram wydarzeń. W każdym miesiącu chcemy kierować jubileuszową ofertę do różnych grup społecznych. Przykładowo we wrześniu proponujemy jednocześnie festiwal młodzieżowy oraz Dzień Seniora. Każdy znajdzie coś dla siebie – przyznaje Marcin Gołębiowski, zastępca Prezydenta Miasta do spraw społecznych.

Efektem tych działań jest wpisanie do oficjalnego kalendarza jubileuszowego zarówno festiwalu młodzieżowego jak i festiwalu sportów dawnych oraz współczesnych. Szczególne obchody będzie miało również oficjalne otwarcie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Nie zabraknie również wydarzeń plenerowych jak, chociażby wystawy organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic oraz Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne. W przestrzeni miejskiej pojawi się również nowy mural prezentujący historyczną mapę Starachowic z oznaczonymi ważnymi akcentami i miejscami naszego miasta.

Ciekawą inicjatywą zaplanowaną przez Środowiskowy Dom Samopomocy przedstawienie teatralne w  czterech aktach pt. „Wierzbnickie Meżaliany”, czyli inscenizacja polsko-żydowskiego wesela.

- Sztuka uliczna o miłości i losach polskiej dziewczyny oraz żydowskiego chłopca to niezwykłe przedstawienie w kilku aktach. Pierwszy z nich zostanie zaprezentowany już w październiku tego roku – zapowiada Małgorzata Kiepas, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.

Gotowi na zmiany

- Symbolem łączącym wszystkie wydarzenia jest logotyp zaprojektowany i wykonany przez starachowickiego artystę Marcina Bondarowicza. Liczba 400 zapisana jest na tym logotypie w sposób szczególny jako symbol nowoczesności. W samym środku projektu znajduje się kropka w kolorze rudy żelaza, która od lat związana jest ze Starachowicami i przemysłem. Z kolei koło zębate symbolizuje przemysłowy potencjał miasta oraz otwartość na zmiany. Bowiem Starachowice jest gotowe na zmiany w przyszłości – podkreśla prezydent Materek.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przed nami sesja Rady Miejskiej

2023-09-28

Przed nami sesja Rady Miejskiej

Przed nami kolejne obrady Rady Miejskiej w Starachowicach. W piątek (29 września br.) o godz. 9.00 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej. Obrady będzie można śledzić "na żywo" poprzez transmisję online pod linkiem: http://esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
Koperta ratująca życie

2023-09-25

Koperta ratująca życie

Starachowicka Koperta Życia to akcja, która została zainicjowana podczas tegorocznych obchodów IX Starachowickiego Dnia Seniora, a do włączenia się w nią zachęcają służby medyczne.
Debata o przyszłości 

2023-09-16

Debata o przyszłości 

Starachowiczanie zainaugurowali cykl spotkań "Czas Regeneracji". W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się debata otwierająca cykl ogólnopolskich spotkań. Kolejne warsztaty odbędą się między innymi w Krakowie czy Gnieźnie.
Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

2023-09-12

Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

W ubiegłym tygodniu odbywał się pierwszy etap głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Głosowanie drogą elektroniczną cieszyło się dużą popularnością głosujących. Ci, którzy nie zdążyli oddać swoich głosów do niedzieli, mają jednak okazję do wskazania najlepszego ich zdaniem projektu w drugiej części głosowania. Od poniedziałku można głosować tradycyjnie na karcie do głosowania.
Debata o przyszłości Polski 

2023-09-13

Debata o przyszłości Polski 

Przed nami pierwsze spotkanie z cyklu “Czas Regeneracji” organizowanego przez CoopTech Hub, Inicjatywę Wschód i Polską Sieć Ekonomii. Starachowice oficjalnie inaugurują tegoroczny cykl spotkań. Poza naszym miastem na liście organizatorów znalazły się jeszcze między innymi Gniezno, Kraków oraz Rzeszów.
Miasto stawia na pływanie

2023-09-07

Miasto stawia na pływanie

Władze Gminy Starachowice zachęcają mieszkańców do aktywnego korzystania z obiektu Krytej Pływalni. Od 1 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadził zmiany w ofercie pływalni. Uczniowie starachowickich szkół będą pływać za darmo. Pływalnia ma również zachęcać do skorzystania z atrakcji przez pracowników firm i instytucji.
Święto Młodzieży

2023-09-06

Święto Młodzieży

W piątkowe (8 września) południe starachowicki Park Miejski na kilka godzin zamieni się w niezwykłe miejsce. „Rządy w parku” przejmuje młodzież, która specjalnie dla swoich rówieśników przygotowała atrakcyjne wydarzenie kulturalno-obywatelskie. Dokładnie o godzinie 12. rozpoczyna się Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, czyli impreza jednocząca środowisko młodzieżowe Starachowic.
Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

2023-09-04

Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

W poniedziałek (4 września) rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dwuetapowe głosowanie (internetowe i tradycyjne) to decydujący etap wyboru projektów do realizacji w 2024 roku. Mieszkańcy zgłosili 5 projektów, które po weryfikacji zostały poddane procedurze głosowania.
Najlepsi z najlepszych

2023-09-01

Najlepsi z najlepszych

Sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i wysoka średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych to klucz do bycia starachowickim prymusem. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek spotkał się z uczniami, którzy w minionym roku szkolnym zasłużyli na tytuły „najlepsi z najlepszych”, a przede wszystkim na Stypendia Miasta Starachowice i finansowe wsparcie od Gminy.
Spotkanie ze sportowcami

2023-08-31

Spotkanie ze sportowcami

Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców, reprezentujących na co dzień barwy naszych klubów sportowych. Do końca roku stypendia otrzymywać będą zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, kickboxing oraz karate kyokushin. Gratulujemy!