Ocena:
0/5 | 0 głosów
Dzień Dziecka i zapowiadający się słonecznie długi weekend to idealna okazja do tego, by nawiązać bliższy kontakt z przyrodą, poprawić kondycję i spędzić trochę czasu z rodziną. Jak? Na rowerze i pieszo oczywiście.
Za nami Święto Parków Narodowych może więc warto poznać od środka historię naszego własnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Trasy proponowane przez ŚPN są ciekawe i łagodne do przejścia, wszystko zależnie od kondycji. To także doskonałe lekcje dla naszych milusińskich.
Pierwszą trasą, którą polecimy jest przyrodniczo-kulturowa ścieżka edukacyjna „Śladem kolejki wąskotorowej”. Łączy ona ze sobą dwa największe ośrodki turystyczne Łysogór - Świętą Katarzynę oraz Nową Słupię, a na szlaku turyści znajdą 12 przystanków, które przybliżą historię odwiedzanych miejsc.
Trasa ta ma dystans ok. 16 km i w całości prowadzi nawierzchnią gruntową przez Świętokrzyski Park Narodowy, jest zatem idealna także dla rowerzystów. I rodzice i dzieci będą mieli okazję dowiedzieć się po co w środku puszczy powstała kolej, co przewożono, kiedy i dlaczego z niej zrezygnowano. Nie bez znaczenia jest historia gołoborzy i fakt, że spojrzycie na najstarsze skały osadowe w Polsce. Wszyscy Ci, w których drzemie poszukiwacz skarbów, odkryją niezliczone bogactwa w postaci skał, minerałów i kopalin. Pasmo Łysogórskie to prawdziwy leśny kamieniołom. Ta malownicza trasa wiedzie przez stację Rampa - Hucisko położoną w sercu gór, a przepiękna i magiczna Puszcza Jodłowa z tajemniczym i owianym legendami źródełkiem Świętego Franciszka wprowadza klimat baśni. Spragnieni spokoju nacieszą oczy nieskażoną przyrodą, pracownicy Parku chronią parkowe łąki w sposób czynny, kosząc i wywożąc skoszoną biomasę. Zabiegi te wykonywane są w taki sposób, aby ptaki spokojnie odchowały swoje młode, a rośliny zdążyły wysiać nasiona. Na łąkach w parku nie stosuje się również środków ochrony roślin, ani sztucznych nawozów.
A gdy staniecie na rozstaju szlaków, w miejscu zwanym Słupski Weksel to... odpoczniecie i zrobicie plan na kolejne ścieżki i szlaki, a tych jeszcze Świętokrzyski Park Narodowy trochę kryje.
Jeśli się po drodze zmęczycie to w drodze ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi możecie skorzystać z miejsc odpoczynku w trzech puntach trasy: „Słupski Weksel”, „Trójkąt” oraz „Rampa” są zaopatrzone w stojaki rowerowe, stoły i ławy.
Zainteresowani? oto przebieg trasy i nazwy przystanków: Koleją przez Puszczę Jodłową, Historia w skałach zapisana, Leśny Kamieniołom, Stacja w sercu gór, Z zasady kwaśne, Co w trawie derka, Kolejowy trójkąt, Duży Most, Na rozstaju szlaków, Jeszcze zielona idzie spać, Rocznica Franciszka, Koleją przez Puszczę Jodłową.
Szczegółowe informacje www.swietokrzyskipn.org w zakładce ścieżki edukacyjne. Zapraszamy na szlak.

2023-02-08
Nauka poprzez zabawę
Czyli, że da się połączyć przyjemne z pożytecznym. Gotowy przepis podaje Świętokrzyski Park Narodowy, który zachęca młodzież do pobrania na telefony grę multimedialną - "Odkrywca Parków Narodowych".
2023-01-25
Ferie w Świętokrzyskim Parku Narodowym
W ramach akcji „Zimowe wędrowanie po Świętokrzyskim Parku Narodowym” zarząd zaprasza na wędrówkę z Edukatorami i odkrywanie zimowych tajemnic natury na ścieżce edukacyjnej „Pośród szumu świętokrzyskich jodeł i buków”
2023-01-14
Styczniowe wędrowanie
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze (PTTK) w Starachowicach zaprasza do udziału w kolejnej edycji Złazu Turystycznego śladem Powstańców Styczniowych.
2023-01-16
Nowy rezerwat w świętokrzyskiem
Pod koniec ubiegłego roku województwo świętokrzyskie wzbogaciło się o kolejny rezerwat przyrody. to doskonała wiadomość nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców, cieszy bowiem fakt, ze walory przyrody naszego regionu są tak doceniane.
2022-12-11
Autobus na trasie najważniejszych atrakcji
To doskonała wiadomość dla piechurów - od przyszłego roku rusza autobus, który połączy Bodzentyn, świętą Katarzynę, Bieliny i Nową Słupię. Uruchomienie linii będzie możliwe dzięki rządowemu dofinansowaniu w wysokości 350 tys. zł. Wystąpił o nie Związek Gmin Gór Świętokrzyskich.
2020-09-01