Ocena:
0/5 | 0 głosów
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią mieszkańcy powiatu starachowickiego znów mogli wspólnie podziękować za plony. W niedzielę (11 września br.) odbyły się powiatowe dożynki. Ich gospodarzem w tym roku była Gmina Brody. Starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z wójt Gminy Mirzec Marzeną Bernat dziękowali rolnikom za pracę.
Wójt Gminy Brody Marzena Bernat i Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk / fot. Powiat Starachowicki
Święto plonów, jak nakazuje tradycja, zainaugurowała uroczysta msza święta, która odbyła się w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Krynkach. Po nabożeństwie barwny korowód prowadzony przez Grupę Rekonstrukcyjną 11 Pułku Ułanów Legionowych na koniach ze Stajni „Karino”, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Brody, przemaszerował na stadion w Brodach, gdzie odbył się tradycyjny element święta plonów - wręczenie gospodarzom dożynek bochnów chleba, upieczonych z zebranych w tym roku zbóż.
Uczynili to starostowie dożynek – państwo Iwona i Jacek Litwinek z Rudy. Na ręce starosty Piotra Ambroszczyka i wójt Marzeny Bernat przekazali bochen chleba, a ci przyrzekli, że będą dzielić go sprawiedliwie.
Zaraz potem odbyło się ośpiewanie wieńców dożynkowych i tradycyjny wspólny taniec wokół jednego z nich. Oprócz starosty i pani wójt, wzięli w nim udział członkowie Zarządu Powiatu: Jerzy Materek oraz Stanisław Wojtan, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, radni powiatu: Marek Maciukajć oraz Jan Pocheć, zastępca prezydenta Starachowic Elżbieta Gralec, wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn oraz licznie przybyli przedstawiciele gminy Brody.
Starosta Piotr Ambroszczyk w imieniu wszystkich samorządowców podziękował za pracę rolnikom, podkreślając, że dzięki nim przetrwał nasz kraj.
- Rolnik, polska wieś i kościół były od zawsze filarami polskości czy to za czasów zaborów, czy podczas próby skomunizowania Polski. Pracujecie ciężko, rzetelnie, po bożemu. Dbacie o to, żebyśmy mieli nie tylko ten przysłowiowy chleb, ale także wszelkie dobra, które znajdujemy na naszych stołach i za to serdecznie wam dziś dziękuję – mówił starosta.
Słowa podziękowania kierowali też inni, m.in. radna Sejmiku Wojewódzkiego Agnieszka Buras, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona czy przewodniczący Rady Gminy Janusz Adamus.
Podczas imprezy wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu „Gospodarstwo z duchem czasu”, organizowanego przez starostę Piotra Ambroszczyka, na najlepsze gospodarstwo w powiecie starachowickim w 2022 r. Konkurs miał na celu promocję gospodarstw, które wyróżniają się spośród innych profilem swojej działalności, ukierunkowaniem na nowoczesne rozwiązania i technologie, a jednocześnie propagują rodzinne wartości i czerpią z tradycji pokoleń.
W kategorii "gospodarstwo rolne" zwyciężyło gospodarstwo pana Kazimierza Wiśniosa, ukierunkowane na uprawę kwiatów balkonowych, rabatowych, bylin oraz chryzantem. Numerem jeden w kategorii „gospodarstwo agroturystyczne” zostało natomiast gospodarstwo „Małyski Zakątek” w Małyszynie Dolnym pani Agnieszki Idzik-Napiórkowskiej. Właściciele otrzymali pamiątkową statuetkę Wawrzyna Powiatu oraz nagrodę pieniężną, która trafiła bezpośrednio na ich konta bankowe.
Goście mogli skorzystać z dobrodziejstw oferowanych przez liczne stoiska gastronomiczne ze swojskim jadłem i słodkościami. M.in. były to stoiska kół gospodyń wiejskich ze Stykowa, Adamowa, Rudy, Przymiarek, Lubienia, a także koła łowieckiego z powiatu starachowickiego.
Nie małą atrakcją była również możliwość przejażdżki na koniach ze Stajni „Karino” pod okiem członków 11 Pułku Ułanów Legionowych, z czego skorzystał m.in. członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek.
Na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze z gminy Mirzec oraz Kapela Sołtysa Wąchocka. Nie mogło zabraknąć też Brodowianek, zespołu „Jarzębina” i Marty Zawłockiej. Goście mogli również obejrzeć występ zespołu „Małe wojaczki” z ZPO w Stykowie oraz „Plejady” ze Starachowic.
Gwiazdą imprezy był zespół Bayera. Na koniec wystąpił zespół coverowy Akordance.
/źródło: Powiat Starachowicki/

2023-12-10
Śnieg na poboczach
Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy.
2023-12-09
Wieczór dobroci
Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
2023-12-09
E- Van o starachowickich korzeniach
Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
2023-12-09
Charytatywna akcja świąteczna
Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
2023-12-08
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki
W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
2023-12-07
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane
Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione.
2023-12-07
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami
Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie.
2023-12-07
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie
Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
2023-12-06
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu
Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji.
2023-12-06