JUŻ W KIOSKU

Swawolne MPK, MZK czyli jak mieszkańców trafia szlag

2022-03-12 17:00:00

Ocena:

2/5 | 2 głosów

Skarg na starachowickie MZK jest tyle, że gdyby chcieć na każdą z nich reagować, to co tydzień jedna strona musiałaby być temu poświęcona. Co ciekawe, nie jest to problem tylko dzisiejszego miasta. Czytając stare wydania czy to "Zielonej", czy Budujemy samochody aż się w nich roi od niezadowolonych pasażerów. I tak na przykład...

W jednym z pierwszych wydań Gazety Starachowickiej (92 r.) dziennikarz nie mógł zrozumieć rozkładu jazdy autobusu "0". O co chodziło?

Rzecz w Dworcu Wschodnim i ówczesnych przyjazdach i odjazdach pociągów. Tuż przed godziną 19 przyjeżdżał do Starachowic pociąg z Ostrowca. Pamiętajmy, że były to czasy, kiedy faktycznie pociągami podróżowano i na wschodnich wysiadał tłum, a nie pojedyncze jednostki. Co robił kierowca "zerówki"? Odjeżdżał z dworca dwie minuty wcześniej.

Podobnie bywało około godziny 14, gdy do Starachowic zawijał pociąg ze Skarżyska. Minutę przed przyjazdem pociągu autobus nr "0" odjeżdżał pusty w kierunku miasta.

Złośliwość to? Nonszalancja może?

Zastanawiał się nad tym także jeden z pasażerów, którego w związku z autobusami i kierowcami trafił szlag jeszcze w latach 60-tych.

Czekał ów pasażer na Majówce, na przystanku końcowym, na autobus linii 6. Rozkład jazdy informował, że autobus odjedzie o 15.48, a w rzeczywistości odjechał 7 minut później. Konduktorka umyła ręce mówiąc, że to rzecz kierowcy, a kierowca nie bacząc na pasażera zajechał na zajezdnię i poinformował, że jeśli nie dostanie zastępstwa na trzy kursy, to sam sobie zrobi przerwę.

Czyżby w ówczesnym MPK takie swawole był dozwolone?

To może jednak należy się cieszyć, że dziś panowie kierowcy jednak miejsca pracy nie zostawiają ot tak. A że rozkład jazdy pisany sobie a muzom to już inna rzecz.

To, że rozkłady jazdy nie pokrywają się z rzeczywistymi potrzebami mieszkańców irytowało jednego z pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych.

- Dlaczego autobusy w niedzielę jeżdżą dopiero od godziny ósmej? Przecież gros osób wykonuje swoje obowiązki zawodowe także w ten wolny dla innych dzień?

Odpowiedź MPK była jasna i zwięzła i jasno komunikowała, że takie wczesne podróże w niedzielę są dla  przedsiębiorstwa nieopłacalne. Dyrektor MPK zgodzi się na to, jeśli FSC pokryje koszty przejazdów lub miasto taki wydatek uwzględni w budżecie.

Cóż, podobny problem mignął mi niedawno w związku ze szpitalem. Kasa rządzi światem, miastem i powiatem. Jak coś się nie opłaca, to się mieszkańca po kieszeni maca. Ten po prostu zamawia taksówkę.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wokół skałek. Czy miłość pokona śmierć?

2022-10-23

Wokół skałek. Czy miłość pokona śmierć?

Znacie to miejsce doskonale. Latem przy fontannie roi się od dzieci, a śmiech goni psotę, ławeczka "Halnego" gromadzi mieszkańców podczas różnych uroczystości, na trawie zaś najlepiej łapie się promienie słońca. Tuż obok "Grzybek" kusi tym i tamtym... Nieco na uboczu stoi dom. Dziś samotny, ale przecież nie zawsze nie miał do kogo załomotać okiennicami. W 1944 roku...
Żyli wśród nas

2022-10-15

Żyli wśród nas

Wypędzeni z ziemi rodzinnej, ziemi praojców, ziemi, na której rodziła się Polska, przywędrowali do nas, na Orłowo, a Orłowianie otworzyli swe domy i serca, przygarnęli „Orlęta z nad Gopła”, bo czyż mogło być inaczej?... Z pamiętnika Ireny Lewińskiej.
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
Kobiece twarze starachowickiego harcerstwa

2022-10-08

Kobiece twarze starachowickiego harcerstwa

Wydawać by się mogło, że historia Polski i świata ma męskie rysy, w końcu to panowie pełnią zwykle funkcję dowódców. Wystarczy jednak zejść nieco głębiej w tropieniu tajemnic historii, by zadać sobie pytanie, czy świat to aby na pewno tylko dominacja męska. Dzisiejszym tekstem wracamy do cyklu "Powspominajmy" i zajrzymy w kuluary starachowickiego harcerstwa. Oto Tajna Drużyna Harcerska o profilu sanitarno - medycznym "Młody las", działająca przy szpitalu w Starachowicach w latach 1940 - 1945.
Krótka historia pewnego Aniołka

2022-09-01

Krótka historia pewnego Aniołka

Kuczów - niewielka wieś nieopodal Starachowic. Malownicze tereny ciągnących się pól, lasy kryjące historie walk o wolność, ale także ziemia która rodzi życie, a ono wierzy w szczęście. We wspaniałą i długą przyszłość wierzył Eugeniusz Aniołek, który w Kuczowie dorasta, tam się zakochuje i... traci wszystko na Westerplatte.
Nazywał się Becker

2022-06-02

Nazywał się Becker

Kat Starachowic. Drżeli przed nim wszyscy, modlono się, by nie zwrócił uwagi, płacono kosztownościami z nadzieją, że złoto uchroni, a on...
Stasia na Łąkach Miłości

2022-04-15

Stasia na Łąkach Miłości

Niegdyś, kiedy wiosna zalśniła w przezroczu, marzyły mi się bóstwa żywiołów ocknięte, lasów bogi szumiące i przejasne, święte... Słowa Kazimierza Przerwy Tetmajera same się wprosiły, wpadły z wiosennym pozdrowieniem i zapowiedziały, że one do tych okoliczności przyrody nadają się najlepiej. Gdzież bym śmiała odmówić poecie…
Polskie miłości niemieckiego oficera

2022-04-09

Polskie miłości niemieckiego oficera

Niemiecki mundur, karabin, krzyk, groźby i przekleństwa - ta wojenna rzeczywistość do końca życia będzie się śniła tym, którzy ją przeżyli. Równie długo niemiecki żołnierz kojarzyć się będzie z nieludzkim traktowaniem. Nie bez powodu.
Zaniedbania wierzbnickiego magistratu

2022-04-02

Zaniedbania wierzbnickiego magistratu

Czym żył Wierzbnik w latach 20 i 30? Ano tym, czym my dziś - afery i awantury. Lubiliśmy zaglądać burmistrzowi na podwórko, wytykać błędy, zaglądać do miejskiej kasy. Od jakiegoś czasu korciło mnie, żeby się temu przyjrzeć, a zatem...
Krew, gwałt i pożoga

2022-03-26

Krew, gwałt i pożoga

Oto starachowicki sierpień 44, właśnie wtedy u bram miasta stanął Kałmucki Korpus Kawalerii. Wkraczał brutalnie, końskie kopyta ciągnęły za sobą krwawy ślad z gościńców kieleckiej ziemi.