JUŻ W KIOSKU

Stulatek i weteran wojenny

2021-09-11 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W dzień setnych urodzin Antoniego Wrony z Kuczowa odwiedziła Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody. Złożyła życzenia, przekazała list gratulacyjny, kwiaty i ciepły koc w prezencie urodzinowym. W czasie wojny, Jubilat należał do Batalionów Chłopskich i został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe.

fot. UG Brody

Pani wójt towarzyszyła Jadwiga Bonia – radna z Kuczowa i Lucyna Zaczek – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Pan Antoni był bardzo poruszony, serdecznie dziękował gościom. Stulatek czuje się świetnie jak na swój wiek.  Jeszcze w ubiegłym roku czytał wiele książek – głównie powieści Henryka Sienkiewicza oraz partyzanckie wspomnienia „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego. Na spotkaniu, senior powiedział z pamięci długi wiersz o życiu na wsi w czasie komunizmu. Obecnie opiekuje się nim głównie najmłodsza córka i zięć - Państwo Elżbieta i Andrzej Koziełowie.

Antoni Wrona urodził się 10 września 1921 roku w Pawłowie. W 1944 roku wraz drużyną Batalionów Chłopskich chciał dostać się do stolicy na pomoc Powstańcom Warszawskim. Po drodze trafili na niemiecką obławę i potem pan Antoni został wywieziony do obozu pracy przy Zakładach Hermanna Göringa w Salzgitter koło Hanoweru. Antoni Wrona odznaczony został Krzyżem Batalionów Chłopskich. Otrzymał też Odznakę Pamiątkową Akcji „Burza”. W 2001 roku uzyskał tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny i mianowany został na stopień podporucznika. Po wojnie, przez 40 lat pracował w Starachowickiej Fabryce Samochodów Ciężarowych.

Pan Antoni pochodzi z rodziny wielodzietnej. Do dziś żyją jeszcze jego dwaj bracia. Pan Antoni jest wdowcem od 1994 r. Ma trzy córki, ośmioro wnucząt, piętnaścioro prawnucząt i dwoje pra-prawnucząt. 

/komunikat prasowy UG Brody/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

2021-09-20

Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

W piątek (17 września br.), Mateusz Borkowski - nasz olimpijczyk z Tokio, spotkał się z władzami gminy i uczniami klas VII i VIII szkoły w Rudzie. Wydarzenie miało pierwotnie mieć miejsce przy nowo wybudowanej trasie biegowej ale ze względu na pogodę przeniesiono je do Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Rudzie.
Teatralnie w brodzkiej bibliotece

2021-09-19

Teatralnie w brodzkiej bibliotece

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przygotowano niezwykłą atrakcję dla uczniów szkół w Brodach i Krynkach. Odbyły się tam zajęcia z Ewą Lubacz, aktorką kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". 
Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

2021-09-16

Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

W drugą niedzielę września, na placu przy Szkole Podstawowej odbyły się Brodzkie Dożynki w Sołectwie Adamów. To była udana i tradycyjna impreza. Zespoły porwały wielu ludzi do tańca. W tany poszli także przedstawiciele władz gminy, a nawet dziarscy 90-latkowie - najstarsi mieszkańcy Adamowa.
Narodowe Czytanie

2021-09-05

Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" w Gminie Brody

W ostatnią sobotę (4 września) w ramach jubileuszowego, 10. Narodowego Czytania, również w Gminie Brody czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie odbyło się tu po raz szósty.
Gmina Brody. Pamiętają o Westerplatczykach

2021-09-03

Gmina Brody. Pamiętają o Westerplatczykach

W środę, 1 września, przy murze pamięci w Krynkach, odbyło się spotkanie ku czci dwóch Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Oprócz licznej delegacji władz gminy, szacunek dla nich wyrazili także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Potyczka powstańców nad Zalewem Brodzkim

2021-08-28

Potyczka powstańców nad Zalewem Brodzkim

Przy pięknej pogodzie, w niedzielę 22 sierpnia ożyły opowieści z Powstania Styczniowego. O tych trudnych kartach historii opowiadano w przystępnej formie festynowej. Taki przebieg miał pokaz grupy rekonstrukcyjnej Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego „Grot” – Oddział Powstańczy 1863 r. ze Starachowic. Wydarzenie miało miejsce na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim. Zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach.  

2021-08-26

"Spisobus" w gminie Brody

W czwartek (26 sierpnia), przed Urzędem Gminy Brody stacjonował będzie "spisobus". To okazja dla mieszkańców, by dopełnić obowiązku spisowego.
Bieg Staszica - niedzielne utrudnienia w ruchu w gminie Brody

2021-07-31

Bieg Staszica - niedzielne utrudnienia w ruchu w gminie Brody

Gmina Brody przypomina, że w niedzielę (1 sierpnia br.) odbędzie się XXII Międzynarodowy Bieg im. Stanisława Staszica. Na kierowców czekają utrudnienia komunikacyjne.
Gmina Brody kibicuje swojemu olimpijczykowi

2021-07-30

Gmina Brody kibicuje swojemu olimpijczykowi

Na cześć Mateusza Borkowskiego – olimpijczyka pochodzącego z Krynek, gmina Brody zawiesiła baner. Zachęca on do kibicowania biegaczowi podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.