JUŻ W KIOSKU

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w starachowickim muzeum

2021-09-21 12:49:46

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Już niedługo w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstanie jedna z 32. Stref Odkrywania Wyobraźni Aktywności czyli tzw. SOWA.  Poseł Krzysztof Lipiec i prezydent Marek Materek ogłosili to  oficjalnie na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 21 września, przed Halą Lejniczą, w której strefa będzie zlokalizowana.

Miasto Starachowice

Mini centrum nauki powstanie w ramach programu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które również sfinansuje całe wyposażenie tej przestrzeni edukacyjnej i naukowej. To skutek współpracy działań miasta, powiatu i posła Krzysztofa Lipca, który aktywnie wspomagał cały proces aplikacyjny o środki z ministerialnego programu. Z powodzeniem, bo środki udało się pozyskać i dzięki temu miasto i powiat zyskają miejsce, które stanie się dodatkową atrakcją w muzeum. Prezydent Marek Materek nie ukrywa, że cieszy go powstanie tego centrum właśnie w Starachowicach.

- Swego czasu taki park nauki oglądałem w Ciechanowie i pomyślałem o tym, że byłoby dobrze, aby takie miejsce stworzone dla dzieci i młodzieży zostało ulokowane na terenie Muzeum Przyrody i Techniki, mam nadzieję, że będzie to miejsce często odwiedzane przez dzieci i młodzież nie tylko z terenu naszego miasta, ale także z innych stron województwa – mowił podczas konferencji.

Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę na nieprzypadkowość miejsca, w którym osiądzie wspominana SOWA. Przypomniał także festiwal nauki organizowany z powodzeniem przez Muzeum Przyrody i Techniki, który stał się niejako fundamentem powstającego w starachowickiej placówce mini centrum. 

- Bardzo się cieszę, że Starachowice i muzeum dostąpiły tego wyróżnienia. W województwie świętokrzyskim będzie to cztery placówki, ale to właśnie ze Starachowic popłynie taki zdecydowany sygnał aktywizacji młodzieży. Obiekt Wielkiego Pieca ma tu szczególny wymiar, jest bowiem łącznikiem przeszłości z przyszłością, a to w kontekście Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ma duże znaczenie. Tu zdobywano wiedzę, wykorzystywano ją do rozwoju przemysłu i tak się będzie w dalszym ciągu działo. Osobiście zabiegałem u ministra prof. Przemysława Czarnka o powstanie takiej strefy w Starachowicach i bardzo się cieszę, że się udało. Liczę również, że minister zagości niedługo w naszym mieście.

Program mini centrów został wpisany w Polski Ład i będzie realizowany od przyszłego roku.

Na wymiar edukacyjny SOWY zwróciła uwagę radna Agnieszka Kuś, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach.

- W trakcie ponad dwudziestoletniej pracy z uczniami wiem, że nie do przecenienia są doświadczenia naukowe. Tym bardziej cieszę się, że nasze muzeum poszerzy się o taką ofertę. Ta powstająca przestrzeń naukowa i doświadczalna da uczniom szkół podstawowych i średnich z miasta i powiatu możliwość samodzielnego eksperymentowania.

Za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu dziękował także dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski.

- Jesteśmy w miejscu szczególnie predestynowanym do tego typu działań, do mówienia o nauce, bo przecież to te dziedziny wiedzy do których odwołują sie mini centra pozwoliły na rozwój przemysłu. Jesteśmy w miejscu, które jest tego przykładem. Bardzo sie ciesze, że SOWA wyląduje właśnie u nas.

Wystawa będzie zlokalizowana w Hali Lejniczej. Planowany termin uruchomienia wystawy II kwartał 2022.Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Co w ramach SOWY?

Kopernik przekaże starachowickiej placówce wystawę – kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. majsternię – wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami. Będzie to przestrzeń edukacyjna i naukowa, gdzie wszyscy zwiedzający - bo oferta skierowana jest do osób w każdym wieku - będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty przy pomocy interaktywnych eksponatów. Eksponaty zostaną w całości zaprojektowane i zbudowane w Centrum Nauki Kopernik. Towarzyszyć będzie temu strefa aktywności, której motywem przewodnim będzie hasło "Myślisz lepiej niż myślisz". Będzie to przestrzeń, w której zwiedzający mogą rozwiązywać problemy poprzez konstruowanie i budowanie. Nie dostaniemy tam podręcznikowej wiedzy, ale będziemy mogli samodzielnie odkrywać świat.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.