JUŻ W KIOSKU

Strategiczna inwestycja dla miasta. Trwa budowa Instalacji Odzysku Energii

2022-11-23 09:47:54

Ocena:

5/5 | 2 głosów

- Trwa budowa Instalacji Odzysku Energii. Zgodnie z naszymi zapowiedziami prace w terenie trwają i chcemy je zakończyć jak najszybciej. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom naszego miasta – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas poniedziałkowej (21 listopada br.) konferencji prasowej.

fot. UM Starachowice

W sierpniu informowaliśmy o tym, iż Gmina Starachowice otrzymała ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę pierwszej w województwie świętokrzyskim Instalacji Odzysku Energii (IOE). Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie miejskiej ciepłowni przy ulicy Ostrowieckiej 3. Plac budowy został wówczas przekazany wykonawcy, który szybko przystąpił do prac budowlanych.

- Przez ostatnich sześć lat zabiegaliśmy, by inwestycja mogła dojść do skutku. Budowa IOE pozwoli nam na kilkadziesiąt lat zabezpieczyć mieszkańców Starachowic w energię cieplną – zapowiadał podczas sierpniowego spotkania z mediami Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

IOE już powstaje

Prace na terenie miejskiej ciepłowni ruszyły pełną parą i już widać pierwsze efekty tych prac. Budowana Instalacja Odzysku Energii będzie strategiczną inwestycją miejską dla rozwoju Starachowic.

- W ubiegłym tygodniu gościłem w Hrubieszowie na granicy polsko-ukraińskiej. Tam miałem okazję porozmawiać z samorządowcami z całego kraju, ale również poznać problemy naszych sąsiadów. Nasi sąsiedzi samorządowcy z Ukrainy borykają się obecnie z dużo poważniejszymi problemami. Przez atak Rosji na Ukrainę doprowadzono do tego, że często do miast i miasteczek ukraińskich nie ma możliwości dostarczania ciepła. Samorządowcy martwią się jak zapewnić, by ich mieszkańcy przeżyli zimę i byli ogrzani w swoich budynkach czy blokach. W naszym mieście takiego problemu nie mamy. Staramy się jednak budować samowystarczalność energetyczną Starachowic właśnie po to, aby w kolejnych latach zabezpieczyć miasto pod kątem energetycznym w oparciu o własny system ciepłowniczy – zapowiada prezydent Materek.

Dla bezpieczeństwa mieszkańców

Zarówno jedna miejska ciepłownia przy ulicy Ostrowieckiej, jak i druga przy ulicy Kościelnej oraz budowana instalacja odzysku energii mają służyć temu, aby Starachowice w kolejnych latach były bezpieczne pod kątem energetycznym. Dlatego budowa tej instalacji w Starachowicach jest określana jako inwestycja strategiczna dla przyszłości miasta.

- Ta inwestycja pozwoli na to, aby zrezygnować z 45 % węgla na rzecz paliwa alternatywnego pochodzącego z odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Mają one wysoką wartość energetyczną. Dzięki temu będziemy mogli produkować zarówno prąd, jak i energię cieplną, która powędruje do mieszkańców Starachowic – dodał prezydent Materek.

Jak informuje starachowicki magistrat, koszt inwestycji wyniesie ok. 102 mln zł. Z tego 20 milionów złotych stanowi podatek VAT, który zakład Energetyki Cieplnej odzyska w drodze odliczeń i zwrotu z Urzędu Skarbowego. Niemal 1/5 kosztów budowy wróci zatem bezpośrednio do miejskiej spółki. Pozostałe koszty pokryte zostaną praktycznie w całości z preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. 30% wartości pożyczki, czyli ponad 22 mln zł zostaną umorzone po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Komercyjne finansowanie stanowi niecałe 8% środków pozyskiwanych dla potrzeb realizacji całości inwestycji. Budowa IOE w żaden sposób nie wpłynie na zadłużenie miasta.

fot. UM Starachowice

/źródło: UM Starachowice/

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przed nami sesja Rady Miejskiej

2023-09-28

Przed nami sesja Rady Miejskiej

Przed nami kolejne obrady Rady Miejskiej w Starachowicach. W piątek (29 września br.) o godz. 9.00 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej. Obrady będzie można śledzić "na żywo" poprzez transmisję online pod linkiem: http://esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
Koperta ratująca życie

2023-09-25

Koperta ratująca życie

Starachowicka Koperta Życia to akcja, która została zainicjowana podczas tegorocznych obchodów IX Starachowickiego Dnia Seniora, a do włączenia się w nią zachęcają służby medyczne.
Debata o przyszłości 

2023-09-16

Debata o przyszłości 

Starachowiczanie zainaugurowali cykl spotkań "Czas Regeneracji". W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się debata otwierająca cykl ogólnopolskich spotkań. Kolejne warsztaty odbędą się między innymi w Krakowie czy Gnieźnie.
Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

2023-09-12

Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

W ubiegłym tygodniu odbywał się pierwszy etap głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Głosowanie drogą elektroniczną cieszyło się dużą popularnością głosujących. Ci, którzy nie zdążyli oddać swoich głosów do niedzieli, mają jednak okazję do wskazania najlepszego ich zdaniem projektu w drugiej części głosowania. Od poniedziałku można głosować tradycyjnie na karcie do głosowania.
Debata o przyszłości Polski 

2023-09-13

Debata o przyszłości Polski 

Przed nami pierwsze spotkanie z cyklu “Czas Regeneracji” organizowanego przez CoopTech Hub, Inicjatywę Wschód i Polską Sieć Ekonomii. Starachowice oficjalnie inaugurują tegoroczny cykl spotkań. Poza naszym miastem na liście organizatorów znalazły się jeszcze między innymi Gniezno, Kraków oraz Rzeszów.
Miasto stawia na pływanie

2023-09-07

Miasto stawia na pływanie

Władze Gminy Starachowice zachęcają mieszkańców do aktywnego korzystania z obiektu Krytej Pływalni. Od 1 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadził zmiany w ofercie pływalni. Uczniowie starachowickich szkół będą pływać za darmo. Pływalnia ma również zachęcać do skorzystania z atrakcji przez pracowników firm i instytucji.
Święto Młodzieży

2023-09-06

Święto Młodzieży

W piątkowe (8 września) południe starachowicki Park Miejski na kilka godzin zamieni się w niezwykłe miejsce. „Rządy w parku” przejmuje młodzież, która specjalnie dla swoich rówieśników przygotowała atrakcyjne wydarzenie kulturalno-obywatelskie. Dokładnie o godzinie 12. rozpoczyna się Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, czyli impreza jednocząca środowisko młodzieżowe Starachowic.
Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

2023-09-04

Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

W poniedziałek (4 września) rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dwuetapowe głosowanie (internetowe i tradycyjne) to decydujący etap wyboru projektów do realizacji w 2024 roku. Mieszkańcy zgłosili 5 projektów, które po weryfikacji zostały poddane procedurze głosowania.
Najlepsi z najlepszych

2023-09-01

Najlepsi z najlepszych

Sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i wysoka średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych to klucz do bycia starachowickim prymusem. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek spotkał się z uczniami, którzy w minionym roku szkolnym zasłużyli na tytuły „najlepsi z najlepszych”, a przede wszystkim na Stypendia Miasta Starachowice i finansowe wsparcie od Gminy.
Spotkanie ze sportowcami

2023-08-31

Spotkanie ze sportowcami

Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców, reprezentujących na co dzień barwy naszych klubów sportowych. Do końca roku stypendia otrzymywać będą zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, kickboxing oraz karate kyokushin. Gratulujemy!