JUŻ W KIOSKU

Startuje gra miejska "Śladami Władysława Wagnera"

2023-02-12 11:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

 Władysław Wagner to postać wybitna, mamy nadzieję, że dzięki naszym publikacjom, a także ubiegłorocznym wydarzeniom, poznaliście go lepiej i już wiecie, że to właśnie chłopak stąd jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Jesli chcecie się sprawdzić w wiedzy o naszym bohaterze, to coś dla Was mamy...

A konkretnie to Park Kultury, który zachęca Was do udziału w grze miejskiej pn. "Śladami Władysława Wagnera". Będzie to także znakomita okazja do zimowych spacerów w gronie rodziny lub znajomych. 

A zatem telefony w rękę i do dzieła!  Oto wasze zdania. 

„Do dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić przyjemniejszego i bardziej interesującego miejsca do życia niż Lubianka” - napisał Władysław Wagner w swojej książce „Podług słońca i gwiazd”. Na Lubiance mieszkali dziadkowie Wagnera - rodzice jego mamy państwo Bielińscy. Z kolei rodzice ojca mieszkali pod lasem - obecnie stoi tu harcerska przystań.

1. Waszym pierwszym zadaniem jest sfotografowanie właśnie tej przystani. 

...

Mały Władysław wraz z rodzicami mieszkał przy nieistniejącej dziś ulicy Starachowickiej 57. Ich dawny dom można ulokować obecnie w miejscu gdzie stoi sklep spożywczy, na rogu ulic Wiklinowej i Sadowej. 

2. Waszym zadaniem jest sfotografowanie dwóch tabliczek ulic na styku których znajduje się sklep.

...

Z kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy Władysław Wagner był bardzo związany. To tu przystąpił do komunii świętej. Jego rodzina dobrze znała ówczesnego proboszcza parafii, księdza Dominika Ściskałę. Ojciec Władysława - Walerian był budowniczym drewnianego kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach, jedna z sióstr Maria była zakonnicą a druga Janina, prowadziła przy parafii szkółkę dla dziewcząt. 

3. Waszym zadaniem jest zrobienie zdjęcia kościoła.

...

Władysław Wagner był uczniem Szkoły Powszechnej im. Konarskiego - przy ulicy Spółdzielczej. Szkoła już dawno nie istnieje ale...

4. Zróbcie zdjęcie zdjęcie budki na styku Spółdzielczej i Targowej, gdzie sprzedawane są w sezonie letnim bilety na przejazd kolejka wąskotorową. Kto wie, może ta trasą podróżował sam Władek Wagner.

...

Fotografie, oświadczenie RODO oraz zgodę na upublicznienie i przetwarzanie nadesłanych zdjęć podpisanych przez pełnoletniego uczestnika, a także dane osobowe wszystkich uczestników gry miejskiej (imię, nazwisko, adres e-mail, telefon, wiek uczestników) należy nadesłać do 28 lutego b.r. na adres mailowy: a.sarzynska@parkkultury.eu.

...

Zajrzyjcie także na naszą stronę internetową. W dziale Powspominajmy jest kategoria Władysław Wagner - historie, tam znajdziecie wszystko, co powinniście o nim wiedzieć. 

Życzymy wszystkim wspaniałej zabawy i do zobaczenia. My tez zamierzamy poszwendać się z aparatem, ale udziału nie weźmiemy. Powodzenia. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

2023-05-31

Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk już w najbliższy piątek (2 czerwca) zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na starachowicki Dzień Dziecka do Amfiteatru w Parku Miejskim. 
Jubileuszowy koncert Portamento

2023-05-31

Jubileuszowy koncert Portamento

Niezwykły i wyjątkowy, od 30 lat na starachowickiej scenie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Przyszedł czas na jubileusz. 
Dorośli czytają dzieciom

2023-05-31

Dorośli czytają dzieciom

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”, od wielu lat mobilizując tysiące szkół, przedszkoli i bibliotek w całym kraju do organizowania imprez i wydarzeń czytelniczych oraz popularyzacji idei codziennego czytania dzieciom, które rozbudza pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 
Mobilne muzeum zawita do Starachowic

2023-06-03

Mobilne muzeum zawita do Starachowic

Park Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Miasto Starachowice, zwłaszcza uczniów starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie Muzeum na kółkach. 
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.