JUŻ W KIOSKU

Startuje gra miejska "Śladami Władysława Wagnera"

2023-02-12 11:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

 Władysław Wagner to postać wybitna, mamy nadzieję, że dzięki naszym publikacjom, a także ubiegłorocznym wydarzeniom, poznaliście go lepiej i już wiecie, że to właśnie chłopak stąd jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Jesli chcecie się sprawdzić w wiedzy o naszym bohaterze, to coś dla Was mamy...

A konkretnie to Park Kultury, który zachęca Was do udziału w grze miejskiej pn. "Śladami Władysława Wagnera". Będzie to także znakomita okazja do zimowych spacerów w gronie rodziny lub znajomych. 

A zatem telefony w rękę i do dzieła!  Oto wasze zdania. 

„Do dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić przyjemniejszego i bardziej interesującego miejsca do życia niż Lubianka” - napisał Władysław Wagner w swojej książce „Podług słońca i gwiazd”. Na Lubiance mieszkali dziadkowie Wagnera - rodzice jego mamy państwo Bielińscy. Z kolei rodzice ojca mieszkali pod lasem - obecnie stoi tu harcerska przystań.

1. Waszym pierwszym zadaniem jest sfotografowanie właśnie tej przystani. 

...

Mały Władysław wraz z rodzicami mieszkał przy nieistniejącej dziś ulicy Starachowickiej 57. Ich dawny dom można ulokować obecnie w miejscu gdzie stoi sklep spożywczy, na rogu ulic Wiklinowej i Sadowej. 

2. Waszym zadaniem jest sfotografowanie dwóch tabliczek ulic na styku których znajduje się sklep.

...

Z kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy Władysław Wagner był bardzo związany. To tu przystąpił do komunii świętej. Jego rodzina dobrze znała ówczesnego proboszcza parafii, księdza Dominika Ściskałę. Ojciec Władysława - Walerian był budowniczym drewnianego kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach, jedna z sióstr Maria była zakonnicą a druga Janina, prowadziła przy parafii szkółkę dla dziewcząt. 

3. Waszym zadaniem jest zrobienie zdjęcia kościoła.

...

Władysław Wagner był uczniem Szkoły Powszechnej im. Konarskiego - przy ulicy Spółdzielczej. Szkoła już dawno nie istnieje ale...

4. Zróbcie zdjęcie zdjęcie budki na styku Spółdzielczej i Targowej, gdzie sprzedawane są w sezonie letnim bilety na przejazd kolejka wąskotorową. Kto wie, może ta trasą podróżował sam Władek Wagner.

...

Fotografie, oświadczenie RODO oraz zgodę na upublicznienie i przetwarzanie nadesłanych zdjęć podpisanych przez pełnoletniego uczestnika, a także dane osobowe wszystkich uczestników gry miejskiej (imię, nazwisko, adres e-mail, telefon, wiek uczestników) należy nadesłać do 28 lutego b.r. na adres mailowy: a.sarzynska@parkkultury.eu.

...

Zajrzyjcie także na naszą stronę internetową. W dziale Powspominajmy jest kategoria Władysław Wagner - historie, tam znajdziecie wszystko, co powinniście o nim wiedzieć. 

Życzymy wszystkim wspaniałej zabawy i do zobaczenia. My tez zamierzamy poszwendać się z aparatem, ale udziału nie weźmiemy. Powodzenia. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świąteczny głos Ukrainy

2023-12-08

Świąteczny głos Ukrainy

Ukraińcy, którzy w Starachowicach znaleźli bezpieczną przystań po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, podzielili się z mieszkańcami naszego miasta swoją kulturą narodową związaną z okresem Bożego Narodzenia. Publiczność koncertu "Kolędy Ukraińskie" zorganizowanego w urzędzie miejskim usłyszała nie tylko tytułowe utwory, ale miała też okazję posłuchać poezji i muzyki oraz obejrzeć układy taneczne.            
Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07

Wszechobecny Mikołaj

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    
Wesoła tradycja

2023-12-06

Wesoła tradycja

Wśród bogatej oferty różnorodnych działań senioralnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach mamy propozycje cenne, ciekawe, akceptowane, cieszące się dużym zainteresowaniem i aktywnością społeczności studenckiej. Od trzech lat dołączyła do nich dość nowa tradycja uroczystego przyjęcia nowych członków zwana „otrzęsinami”.
Mikołaj na ulicach Starachowic

2023-12-04

Mikołaj na ulicach Starachowic

Mikołajki to jeden z tych dni, na które czekają dzieciaki na całym świecie i to niezależnie od wieku. Po raz kolejny Mikołaj w dniach 6 - 15 grudnia br. odwiedzi dzieci ze wszystkich starachowickich osiedli. Nie zapomni też o małych pacjentach oddziału pediatrycznego naszego szpitala. Na wydarzenie zaprasza Park Kultury w Starachowicach. 
Nasza opiekunka

2023-12-03

Nasza opiekunka

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 
Urokliwe widoki naszego powiatu

2023-12-01

Urokliwe widoki naszego powiatu

Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je na XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego. 
Show z MiM- em

2023-12-01

Show z MiM- em

Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.  
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.