JUŻ W KIOSKU

Startuje gra miejska "Śladami Władysława Wagnera"

2023-02-12 11:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

 Władysław Wagner to postać wybitna, mamy nadzieję, że dzięki naszym publikacjom, a także ubiegłorocznym wydarzeniom, poznaliście go lepiej i już wiecie, że to właśnie chłopak stąd jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Jesli chcecie się sprawdzić w wiedzy o naszym bohaterze, to coś dla Was mamy...

A konkretnie to Park Kultury, który zachęca Was do udziału w grze miejskiej pn. "Śladami Władysława Wagnera". Będzie to także znakomita okazja do zimowych spacerów w gronie rodziny lub znajomych. 

A zatem telefony w rękę i do dzieła!  Oto wasze zdania. 

„Do dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić przyjemniejszego i bardziej interesującego miejsca do życia niż Lubianka” - napisał Władysław Wagner w swojej książce „Podług słońca i gwiazd”. Na Lubiance mieszkali dziadkowie Wagnera - rodzice jego mamy państwo Bielińscy. Z kolei rodzice ojca mieszkali pod lasem - obecnie stoi tu harcerska przystań.

1. Waszym pierwszym zadaniem jest sfotografowanie właśnie tej przystani. 

...

Mały Władysław wraz z rodzicami mieszkał przy nieistniejącej dziś ulicy Starachowickiej 57. Ich dawny dom można ulokować obecnie w miejscu gdzie stoi sklep spożywczy, na rogu ulic Wiklinowej i Sadowej. 

2. Waszym zadaniem jest sfotografowanie dwóch tabliczek ulic na styku których znajduje się sklep.

...

Z kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy Władysław Wagner był bardzo związany. To tu przystąpił do komunii świętej. Jego rodzina dobrze znała ówczesnego proboszcza parafii, księdza Dominika Ściskałę. Ojciec Władysława - Walerian był budowniczym drewnianego kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach, jedna z sióstr Maria była zakonnicą a druga Janina, prowadziła przy parafii szkółkę dla dziewcząt. 

3. Waszym zadaniem jest zrobienie zdjęcia kościoła.

...

Władysław Wagner był uczniem Szkoły Powszechnej im. Konarskiego - przy ulicy Spółdzielczej. Szkoła już dawno nie istnieje ale...

4. Zróbcie zdjęcie zdjęcie budki na styku Spółdzielczej i Targowej, gdzie sprzedawane są w sezonie letnim bilety na przejazd kolejka wąskotorową. Kto wie, może ta trasą podróżował sam Władek Wagner.

...

Fotografie, oświadczenie RODO oraz zgodę na upublicznienie i przetwarzanie nadesłanych zdjęć podpisanych przez pełnoletniego uczestnika, a także dane osobowe wszystkich uczestników gry miejskiej (imię, nazwisko, adres e-mail, telefon, wiek uczestników) należy nadesłać do 28 lutego b.r. na adres mailowy: a.sarzynska@parkkultury.eu.

...

Zajrzyjcie także na naszą stronę internetową. W dziale Powspominajmy jest kategoria Władysław Wagner - historie, tam znajdziecie wszystko, co powinniście o nim wiedzieć. 

Życzymy wszystkim wspaniałej zabawy i do zobaczenia. My tez zamierzamy poszwendać się z aparatem, ale udziału nie weźmiemy. Powodzenia. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.