JUŻ W KIOSKU

Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

2022-12-05 10:23:33

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podczas listopadowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2023 stawki te wzrosną o 10 procent.  

Rada Miejska w Starachowicach / fot. UM Starachowice

Zanim doszło do głosowania, odbyła się dyskusja na ten temat. Radny Sylwester Kwiecień zaproponował, by nie podnosić stawki przedsiębiorcom. Przypomniał, że wielokrotnie zwracał uwagę na fakt, że miasto realizuje inwestycje, które w przyszłości będą generowały dodatkowe, i to znaczne koszty.

- Czy właściwą drogą jest zwiększenie daniny, w sytuacji, gdy są podwyżki energii elektrycznej, gazu, ogrzewania, prąd, czy węgiel? - pytał radny Odstąpienie od podwyżek podatkowych powinno być symbolem, że samorząd dostrzega te obciążenia dla mieszkańców i staje po tej drugiej stronie. Przynajmniej, ten podatek dla przedsiębiorców powinniśmy oszczędzić, jeśli chodzi o podwyżki.  Proponowałem ograniczenia w wydatkach, ale nie byłem słuchany. Mówiłem, nie pakujmy się w Pałacyk, bo to nie jest dobry wydatek. W restaurację na Lubiance, czy "bunkier" w Parku. Tam idą pieniądze starachowiczan. Czy nie przydałyby się nam te pieniądze? Mówiłem, żeby się zastanawiać, o jakie środki aplikować. Jak coś mówię, to proszę to chociaż przeanalizować. Jako samorząd popełniliśmy błędy. 12,3 miliona zł na Pałacyk, to jest to, na co czekają starachowiczanie. Gdy jednocześnie budujemy blok za takie same pieniądze. 

- Jeżeli mielibyśmy pewność, że brak podniesienia podatków dla tych największych firm ograniczyłoby zwolnienia, pewnie nie mielibyśmy tu o czym dyskutować. Niestety wiemy wszyscy, że tak nie będzie. Nikt nie jest zadowolony z podwyżek, czy przedsiębiorca, czy osoba prywatna. Dużo większym problemem i to jest główny powód ograniczenia działalności firm małych i średnich, jest kryzys w Polsce i na świecie. Wzrost cen energii, wzrost płacy minimalnej, ubożenie społeczeństwa. Firmom jest coraz trudniej funkcjonować. Ta sama kwestia dotknęła samorząd, który też musi szukać finansowania. To jest zła polityka naszego rządu, który dużą odpowiedzialność zrzuca na samorządy, ogranicza możliwość pozyskiwania środków, nie dając w zamian nic, bądź też bardzo mało - powiedział radny Mariusz Konarski. 

Radny Dariusz Lipiec dodał, że skala podwyżki dla osób prywatnych będzie niezauważalna. W jego opinii w gorszej sytuacji są przedsiębiorcy. 

- Szkoda, że nie odbyły się konsultacje społeczne z największymi zakładami w mieście. Zasady przyzwoitości wymagają tego, aby w ważnych kwestiach takie konsultacje się odbywały - mówił.

- Obsługa długu, to jest kwota ponad 3 mln zł. Do tego dochodzą podwyżki cen energii. Od stycznia podwyżka płacy minimalnej, co sprawia, że innym pracownikom trzeba będzie wynagrodzenie wyrównać. To jest kolejne 4 mln zł. Chcemy inwestować, chcemy, żeby były budowane chodniki, drogi, żeby były wykonywane remonty. Musimy się na coś zdecydować - podkreślił radny Marcin Sowula.

- Zgadzam się, że należy szukać oszczędności. Optymalizować stronę wydatkową budżetu. Natomiast trzeba zwrócić uwagę, że są wieloletnie zadania, które zostały rozpoczęte, które muszą zostać zrealizowane i zakończone. Koszty realizacji w ciągu ostatniego 1,5 roku znacząco się zmieniły. Z drugiej strony obniżono stawki podatku PIT, to się odbija na samorządach i mniejsze dochody wpływają do gmin - mówił radny Michał Walendzik. - Gmina optymalizując koszty, powinna zmniejszać poziom zadłużenia i nadpłacać raty kapitałowe. 

- Myślę, że trzeba przepatrzeć planowane w budżecie inwestycje, czy są one potrzebne - powiedział radny Dariusz Nowak. 

Dyskusję podsumowała zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec.

- Sugestie, żeby konsultować podwyżki podatków z przedsiębiorcami czy z kimkolwiek, mijają się z celem. Nikt nie chciałby płacić więcej. Mieszkańcy Starachowic ze strony miasta otrzymują duże wsparcie. Starachowiczanie za ciepło w tej chwili otrzymali stawkę dużo niższą niż mieszkańcy ościennych gmin. U nas podwyżka wyniosła około 14 procent. Cena jednego gigadżula w Starachowicach to około 70 zł, w ościennych gminach 130 zł. Mamy bezpłatną komunikację, która wpływa bezpośrednio na budżety mieszkańców - mówiła zastępca prezydenta. Poinformowała radnych, że do gminnego budżetu z udziału w podatku PIT wpłynie mniej o 2,3 mln zł.  - Pomimo złej koniunktury miasto nie może się zatrzymać. Rozpoczyna się nowa perspektywa finansowa. Musimy przygotować się do realizacji nowych projektów. Staramy się wykonywać jak najwięcej dokumentacji projektowych. Staramy się prowadzić działania, by miasto Starachowice dalej rozwijało się w sposób zrównoważony. Małymi krokami, ale iść do przodu. Myślę, że wszyscy, zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy rozumieją to, że miasto chce się rozwijać. Starachowice zmieniają swój wizerunek na bardzo pozytywny. Myślę, że mieszkańcy docenią, że również oni mogą tę małą cegiełkę do tego rozwoju dołożyć - powiedziała Elżbieta Gralec.

Większość radnych była za podwyżką podatku od nieruchomości. 12 osób głosowało "za" podwyżką podatku od nieruchomości (Marek Kamiński, Mariusz Konarski, Lidia Niewczas, Jarosław Nowak, Monika Nowak, Włodzimierz Orkisz, Bronisław Paluch, Krzysztof Różycki, Marcin Sowula, Michał Walendzik oraz Mariusz Zaborski); 3 osoby były przeciw (Sylwester Kwiecień, Rafał Lipiec i Dariusz Nowak); a 2 wstrzymały się od głosu (Jadwiga Piątek i Dariusz Lipiec).

Przyjęcie uchwały stanowi, że wraz z nowym, 2023 rokiem podatek od nieruchomości wzrośnie o 10 procent. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.