JUŻ W KIOSKU

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05 09:24:01

Ocena:

2.5/5 | 2 głosów

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.

fot. Platforma Obywatelska Starachowice/FB

Wielki Marsz, któremu przewodniczyło hasło: „Pokażmy naszą siłę” odbył się 4 czerwca br. w Warszawie. Z informacji, jakie Polskiej Agencji Prasowej przekazała rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth wynika, że na podstawie zdjęć z monitoringu Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa oszacowało, że w marszu udział wzięło około 500 tysięcy osób, które zjechały do stolicy z całej Polski. Większość z nich miała ze sobą transparenty z antyrządowymi hasłami. Nie zabrakło także mieszkańców województwa świętokrzyskiego, w tym także Starachowic.

- W marszu 4 czerwca udział wzięło około pół miliona ludzi, którym zależy na wolnej, praworządnej Polsce. Jest to wyraz ogromnego sprzeciwu wobec rządów tak zwanej Zjednoczonej Prawicy. Na marszu obecni byli wyborcy, ale też przedstawicie wszystkich partii demokratycznej opozycji, również Partii Polska 2050 Szymona Hołowni – mówił w rozmowie z GAZETĄ starachowiczanin Ireneusz Gwóźdź, który także uczestniczył w Wielkim marszu.

Liczną delegację stanowili także zwolennicy PO z naszego miasta, którzy na profilu „Platforma Obywatelska Starachowice” relacjonowali niedzielną podróż do Warszawy, by zjednoczyć się z setkami tysięcy innych maszerujących.

W Warszawie pojawił się prezydent Starachowic i lider partii Nowa Demokracja TAK Marek Materek. Towarzyszyli mu przedstawiciele nowo powstałej partii. 

Wśród uczestników marszu znaleźli się również liderzy ugrupowań opozycyjnych. Był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz były prezydent Lech Wałęsa.

Trasa wiodła z placu Na Rozdrożu na Plac Zamkowy. Gdy uczestnicy przechodzili obok Pałacu Prezydenckiego, liczna grupa zatrzymała się i okrzykami „domagała się”, by prezydent Andrzej Duda został postawiony przed Trybunałem Stanu.

Wydarzenie niemalże do czerwoności rozgrzało serwisy społecznościowe, gdzie przez cały czas pojawiają się kolejne opinie, komentarze i dyskusje o niedzielnym marszu.

fot. FB Marek Materek

fot. archiwum prywatne Ireneusz Gwóźdź

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.