JUŻ W KIOSKU

Starachowicki Park Żeromskiego doceniony

2022-11-17 09:48:08

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Towarzystwo Urbanistów Polskich, które organizowało w 2022 roku już XVI edycję Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce, doceniło gminę Starachowice. Modernizacja Parku Miejskiego im. Żeromskiego w kategorii „Rewitalizowana Przestrzeń Publiczna w Zieleni” zajęła II miejsce.

fot. UM Starachowice

Konkurs organizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich wraz ze Związkiem Miast Polskich ma na celu budowanie nowoczesnego wizerunku naszego państwa poprzez promocję najlepiej zrealizowanych przedsięwzięć urbanistycznych i architektonicznych w kontekście światowych standardów i trendów. W tej edycji do finałowego etapu zakwalifikowano 69 realizacji z miejscowości z całej Polski.

- Takie nagrody i wyróżnienia niezwykle cieszą, ale są też zobowiązaniem do tego, by przy kolejnych inicjatywach trzymać poziom. W tym przypadku poprzeczka była ustawiona naprawdę wysoko, gdyż gremium urbanistów bierze pod uwagę czy dane miejsce spełnia aktualne światowe standardy zagospodarowania przestrzennego - powiedział Prezydent Miasta Marek Materek.

Zielona rewitalizacja Parku Miejskiego im. Stefana Żeromskiego w Starachowicach tak przypadła kapitule do gustu, że przyznano jej II miejsce w kategorii „Rewitalizowana Przestrzeń Publiczna w Zieleni”

- Park znajduje się w centralnej części miasta w miejscu, gdzie jeszcze na początku XX wieku funkcjonowała kopalnia rudy żelaza „Herkules”. W ramach projektu zrealizowano tutaj wiele obiektów o różnorodnych funkcjach czy stopniu aktywności – wyjaśnił Prezydent Materek.

Przypomnijmy, że w ramach rewitalizacji utworzono strefę reprezentacyjno-wypoczynkową, strefę do aktywnego wypoczynku, a na całym terenie parku pojawiły się zarówno ścieżki edukacyjne, jak i trasy aktywności sportowej. Efekt jest taki, że park stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Jak czytamy w uzasadnieniu, kapituła w tym wypadku zwróciła szczególną uwagę na układ kompozycyjny, który uwzględniał uwarunkowania kulturowe i przyrodnicze. Doceniono rozwiązania wykorzystujące ukształtowanie terenu oraz zachowanie tożsamości miejsca.

/źródło: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.