JUŻ W KIOSKU

Starachowicki Ogródek Społeczny otwarty 

2023-08-02 09:08:11

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Przestrzeń miejska ponad 100-letniego osiedla Wzgórze w Starachowicach wzbogaciła się o nowe miejsce spotkań, integracji oraz edukacji ekologicznej. Od poniedziałku (31 lipca br.) przy Centrum Aktywności Społecznej działa tam Ogródek Społeczny.

fot. UM Starachowice

To kolejny krok w stronę pełnej metamorfozy rewitalizowanego przez miejski samorząd od kilku ostatnich lat terenu.

- Jeszcze kilka lat temu w centrum osiedla znajdowały się tylko wypełnione węglem i drewnem komórki lokatorskie, których zawartość służyła do opalania w piecach. Zmieniamy jednak krajobraz tego miejsca. Remontujemy budynki, aby mieszkańcy nie musieli już korzystać z pieców węglowych i można było podłączyć ich do miejskiej sieci ciepłowniczej. Chcemy zmieniać osiedle na funkcjonalne, aby mieszkańcom żyło się tu dobrze. Specjalnie dla nich stworzyliśmy Centrum Aktywności Społecznej i świetlicę, która jest dla nich miejscem zabawy, nauki oraz integracji pokoleniowej – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Starachowic Marek Materek. - Otworzyliśmy Ogródek Społeczny, który powstał na osiedlu przy zaangażowaniu miasta, mieszkańców, wolontariuszy oraz miejskich instytucji. To będzie miejsce spotkań, integracji, rekreacji i edukacji ekologicznej. Ogródek nie tylko upiększy okolicę. Będzie miejscem aktywności i wspólnych działań. Krzewy, kwiaty, rośliny zielne i warzywa będą dla mieszkańców lekcją ekologii, a sam ogródek miejscem spotkań, warsztatów oraz zabaw. Jestem przekonany, że oddajemy ogród w najlepsze ręce – dodał włodarz miasta.

W roli gospodarzy ogródka sprawdzać się będą dzieci i młodzież z osiedla. Już w dniu otwarcia młodzi mieszkańcy doskonale opiekowali się nową oazą zieleni. W ruch poszły konewki. Jedną z podlanych roślin był krzaczek pomidorów, który przywiózł w prezencie zaproszony na uroczystość prezes Agrounii Michał Kołodziejczak.

- Jestem dumny z waszego zaangażowania społecznego i przywiązania do ziemi, która was otacza. Ta ziemia nie jest tylko od tego, aby były na niej płyty betonowe. Ta ziemia ma dawać wam radość, a sama powinna rodzić. Cieszę się z otwarcia tego ogrodu. To dla mnie bardzo ważna inicjatywa. Powstał tu ogród, którego w przeszłości można byłoby nazywać ogrodem zwycięstwa. Zwycięstwo w tym przypadku polega na tym, że lokalne społeczności angażują się w tego typu miejscach dla dobra całego społeczeństwa – mówił Michał Kołodziejczak.

Działania związane z powstaniem ogrodu społecznego prowadzone są w ramach projektu: „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” współfinansowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 (85%) oraz Budżetu Państwa (15%) z Programu Rozwój Lokalny, na który gmina Starachowice pozyskała blisko 16 milionów złotych dofinansowania.

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez realizację kompleksowych programów i projektów społecznych, edukacyjnych, środowiskowych, gospodarczych i instytucjonalnych.

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.