JUŻ W KIOSKU

Starachowicka porodówka ma się czym pochwalić. Nowoczesne pokoje oddane do użytku

2023-01-18 08:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Zakończyła się modernizacja części Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Całkowitej metamorfozie uległa sala porodowa. Z myślą o komforcie rodzących kobiet oddano do użytku trzy klimatyzowane pokoje porodowe. Nowe wnętrza zapewniają pacjentkom komfortowe warunki porodu oraz zachowanie pełnej intymności. Przed wykonaniem inwestycji oddział posiadał dwułóżkową salę porodową oraz przylegającą do niej salę porodów rodzinnych. Z tej przestrzeni powstały trzy odrębne pokoje porodowe oraz wspólny węzeł sanitarny, a także stanowiska dla personelu medycznego.

fot. PZOZ Starachowice

Podczas wtorkowej (17 stycznia br.) konferencji prasowej, w której udział wzięli wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, poseł Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek, starosta Piotr Ambroszczyk i zastępca prezydenta Starachowic Elżbieta Gralec. Starachowicką lecznicę reprezentowali p.o. zastępcy dyrektora ds. leczniczych Jacek Walkowski oraz kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Salą Porodową lek. Tomasz Szary, przedstawiono zakres wykonanych prac i osiągnięte efekty. 

Wyremontowane sale porodowe są klimatyzowane i w pełni wyposażone w urządzenia oraz sprzęt medyczny. W każdym pokoju wydzielono dwie strefy: relaksacyjną oraz do porodu. Pierwsza część wyposażona jest w sprzęty, które zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej pomogą kobiecie urodzić dziecko szybko i sprawnie dzięki aktywności podczas porodu. W salach znajdują się w drabinki, worki sako, piłki do ćwiczeń i szarfy umożliwiające odciążenie kręgosłupa, swobodne przyjmowanie różnych pozycji przez rodzącą i spontaniczne parcie w dowolnej pozycji w drugim okresie porodu. W każdej sali do dyspozycji kobiet znajduje się także wanna umożliwiająca przyszłym mamom skorzystanie z odprężających właściwości ciepłej kąpieli, rozluźnienie mięśni, łagodzenie bolesności skurczów i możliwe przyspieszenie akcji porodowej. W drugiej strefie sal przeznaczonej do porodu znajdują się nowoczesne łóżka porodowe z regulacją wysokości oraz kąta nachylenia oparcia zapewniające optymalne ustawienie w dowolnej pozycji preferowanej przez rodzącą, oraz w pełni wyposażone stanowiska dla noworodków.

Modernizacja części Oddziału Położniczo–Ginekologicznego wyniosła 1 031 878 zł i w całości została pokryta ze środków tzw. funduszu covidowego na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem a Powiatowym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Zadanie inwestycyjne pn. "Modernizacja Sali Porodowej w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w związku z COVID-19” obejmowała utworzenie ścian działowych i wydzielenie trzech sal porodowych, utworzenie łazienki z pełnym węzłem sanitarnym, a oraz szereg prac polegających m.in.: na położeniu posadzki, glazury ściennej, montażu ceramiki sanitarnej i wykonaniu instalacji technicznych.

fot. PZOZ Starachowice

fot. PZOZ Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

2023-01-31

Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

Związki zawodowe działające w starachowickim zakładzie MAN Bus na początku stycznia wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem dotyczącym podwyżki płac. W poniedziałek (30 stycznia br.), podpisano porozumienie w tej sprawie. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również pracownicy PKC.
Helenka wciąż potrzebuje pomocy

2023-01-29

Helenka wciąż potrzebuje pomocy

Ataksja móżdżkowa, na którą cierpi dziewczynka, jest nieuleczalna. 
Walka o zdrowie maleńkiej Igi

2023-01-28

Walka o zdrowie maleńkiej Igi

Pod opieką Fundacji Zdążyć przed Panem Bogiem znalazła się malutka Iga - dziewczynka, która cierpi na wrodzoną wadę dróg żółciowych tzw. atrezję. 
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.