JUŻ W KIOSKU

Starachowicka MBP Biblioteką roku

2021-05-24 12:29:53

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Praca w bibliotece to pasja, a zawód bibliotekarza to przywilej obcowania z ogromem wiedzy, emocji, przeżyć i doświadczeń ukrytych na kartach książek. Powiada się, że biblioteka to raj dla ludzi ciekawych świata

Jolanta Sopińska

Właściwie to tymi słowami wita mnie Jolanta Sopińska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach, placówki, która od kilkunastu dni cieszy się tytułem biblioteki roku.

- Bibliotekarz to zawód z tradycjami, niemal cały czas czuję się tak, jakbym poruszała się po zaczarowanym świecie. W bibliotece, wśród książek wszystko jest inne - mówi w rozmowie z Gazetą Jola Sopińska i przyznaje, że praca w bibliotece była od zawsze jej marzeniem. Chociaż... nie zawsze myślała o pracy z czytelnikiem.

- Wybór bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim był wyborem świadomym, niemniej jednak jako typ introwertyka marzyłam o pracy przy rękopisach lub starodrukach - śmieje się Jola.

No cóż, wyjątkowo towarzyska ta nasza pani dyrektor jak na introwertyka, co zresztą bardzo lubimy, bo to dzięki niej i zespołowi z nią współpracującemu mamy w mieście bibliotekę bardzo otwartą na ludzi.

- Kiedy w 2017 roku obejmowałam stanowisko dyrektora chciałam aby biblioteka wymknęła się schematom. Miejscem ciszy i skupienia może być biblioteka naukowa, uniwersytecka, publiczna natomiast musi być dla czytelnika. I tak też działamy, czytelnie są dziś także miejscem spotkań i imprez i... ludzie to lubią - Jola Sopińska nie ma wątpliwości.

My też, bo do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adolfa Dygasińskiego chodzimy często i korzystamy zarówno ze zbiorów i z pomocy bibliotekarek, ale także uczestniczymy w spotkaniach autorskich, koncertach...

Konkurs "biblioteka Roku" organizowany przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach obejmował między innymi stan czytelnictwa w wojewódzkich placówkach.

- jesteśmy drugą w województwie biblioteką pod względem wypożyczeń, co bardzo, bardzo mnie cieszy. Podczas pandemii byliśmy jedyną kulturalną placówką w mieście, do której można było przyjść, wejść i mieć kontakt bezpośredni, co stanowiło duży plus. Śmiało i z ogromną przyjemnością mogę powiedzieć, że starachowiczanie czytają.

Oferta Biblioteki roku jest niezwykle bogata. Jola Sopińska wraz z zespołem proponują mieszkańcom wiele ciekawych inicjatyw i tak na przykład Dyskusyjne Kluby Książki, trzy dla dorosłych i jeden dla dzieci i młodzieży cieszą się ogromną popularnością. Spotkania, na których wymienia się wrażenia po przeczytaniu książek, ale które sprzyjają również integracji to fantastyczna rzecz, szczególnie w czasach kiedy to właśnie spotkań bardzo wszystkim brakowało.

Ale to przecież nie wszystko.

- Tych inicjatyw jest sporo. Z Mobilną Biblioteką jeździmy do dziewięciu placówek,  głównie przedszkoli ale także do klubów seniora czy wiejskich ośrodków kultury. Współpracujemy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, zapraszamy naszych czytelników na podróżnicze spotkania w ramach Klubu Podróżnika współorganizowanego z OM PTTK W Starachowicach. Odbywają się u nas takie imprezy jak Głośne Czytanie Nocą, Czytania Narodowe, wernisaże wystaw fotograficznych, koncerty muzyczne z udziałem uczniów Artura Jaronia, dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Ogromną popularnością cieszą się u nas spotkania z pisarzami, poetami, ale także zajęcia plastyczne dla dzieci - wymienia dyrektor MBP i dodaje, że wszystko to jest zasługą zespołu, który chętnie współpracuje, odnajduje się w kontaktach ludźmi i wciąż się szkoli.

Miejska Biblioteka Publiczna wciąż pozyskuje zewnętrzne środki, wszystko to dla czytelnika. W ostatnich trzech latach wyremontowano dwie filie i wypożyczalnię główną, co także zostało docenione przez Kapitułę Konkursu.

Ostatnią akcją, która cieszyła się dużym zainteresowaniem był Tydzień Bibliotek, którego hasło "Znajdziesz mnie w bibliotece" miało uświadomić czytelnika, że biblioteka to nie tylko książki.

Co zatem tam znajdziemy?

- Oprócz książek będzie to prasa, audiobooki, gry planszowe, filmy, kody dostępu Ibuk Libry i Legimi, komputery, skanery, drukarki, xero, czytniki, czytaki - wymienia Jola i dodaje, że do biblioteki można się udać także na spotkanie z pisarzem, podróżnikiem, fotografikiem, plastykiem, muzykiem, a także z takim samym jak my zakręconym miłośnikiem książek. Podczas Tygodnia Bibliotek nie zabrakło konkursów, w których można było wygrać fantastyczne nagrody książkowe.

Biblioteka jest miejscem integracji społeczności lokalnej, przenosi nas w inny świat, relaksuje i edukuje. Otoczeni stresem potrzebujemy terapii, nie znam lepszej od biblioterapii. A zatem ruszajcie w drogę, na Kochanowskiego i Żeromskiego, Staszica i Radomską (Park Kultury) - w każdej z tych placówek czekają nas Was niesamowite dziewczyny, które pokażą Wam świat niezwykły i zaczarowany.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-24

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.