Ocena:
5/5 | 2 głosów
Nasze miasto okazało się najlepsze w prestiżowym ogólnopolskim rankingu samorządowym organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. Starachowice zdobyły pierwsze miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Prezydent Starachowic Marek Materek odebrał pamiątkową statuetkę oraz serdeczne gratulacje z rąk szefa kapituły konkursowej profesora Jerzego Buzka.
źródło: UM Starachowice
- Osiem lat temu postawiłem przed sobą i moim zespołem poprzeczkę bardzo wysoko. Przychodziły chwile trudne i momenty zwątpienia, czy damy radę, czy podołamy. Daliśmy radę! To wyróżnienie jest tego dowodem. Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy nam kibicują, motywując do coraz lepszej pracy na rzecz miasta i mieszkańców – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek po odebraniu prestiżowej nagrody.
- Samorządy pewnie kroczą ścieżką zrównoważonego rozwoju. Mimo ubytków w dochodach własnych i obniżeniu potencjału inwestycyjnego te miasta i gminy, które przygotowały się na gorsze czasy, są w stanie kontynuować swoje strategie rozwojowe. Zwycięzcami tegorocznej edycji naszego Rankingu Samorządów zostały: Poznań, Starachowice i Wielka Wieś. Starachowice zasłużyły na podium między innymi dzięki staraniom o czyste środowisko. W tym obszarze miasto uzyskało najwyższą liczbę punktów w swojej kategorii – oceniają tegoroczną edycję dziennikarze Rzeczpospolitej.
Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 18 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.
- Ostatnie lata są trudne dla samorządowców, co i rusz musimy zmagać się z różnymi kryzysami. Konsekwentnie pokazujemy, że potrafimy je pokonać – uważa Prezydent Materek.
Prestiż i wiarygodność
Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej".
-Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania – czytamy w regulaminie rankingu.
Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie.
Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2022 to około 50 wskaźników. Maksymalna liczba punktów, jaką można było uzyskać, wynosiła 100 dla gmin i miast (dla miast na prawach powiatu to 102 punkty).
Zestawienie Ranking Samorządów jest przygotowywane odrębnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość.
Najlepsi w Polsce
Liderzy Rankingu Samorządów wyłaniani są w trzech kategoriach. W tegorocznej zwycięstwo odniosły Poznań, Starachowice i Wielka Wieś.
Wśród miast na prawach powiatu (gdzie klasyfikowane były 64 jednostki) zwycięzcą został Poznań. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno: Kraków oraz Gliwice.
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich (881 jednostek) pierwsze miejsce zajęło miasto Starachowice (woj. świętokrzyskie), drugie – gmina Halinów (woj. mazowieckie), a trzecie – gmina Mszczonów (woj. mazowieckie).
Wśród gmin wiejskich (gdzie konkurowały aż 1523 jednostki) na najwyższym podium stanęła podkrakowska Wielka Wieś, na drugim - gmina Zielonki (woj. małopolskie), a na trzecim – gmina Zabierzów (woj. małopolskie).
Recepta na sukces Starachowic
W tegorocznej edycji Starachowice zdecydowanie triumfowały w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Nasze miasto zapewniło sobie ten sukces poprzez liczne pozytywne działania w ocenianych przez kapitułę obszarach.
- Modernizujemy drogi i chodniki, inwestujemy w rozbudowę szkół, rewitalizujemy przestrzeń publiczną, w tym miejsca rekreacji i wypoczynku, termomodernizujemy budynki użyteczności publicznej, budujemy nowe centra komunikacyjne. Inwestujemy także w kulturę i sport - poprzez gruntowną modernizację obiektów – wyjaśnia Prezydent Marek Materek.
Gmina Starachowice jako jeden z pierwszych polskich samorządów utworzyła Centrum Usług Społecznych. Ponadto powstała Spółdzielnia Socjalna Starachowiczanka, która do pracy na rzecz miasta angażuje osoby wykluczone społecznie, a do tego prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe.
Swoistym „strzałem w dziesiątkę” okazała się bezpłatna komunikacja autobusowa, która cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców.
- Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ dzięki tej decyzji nastąpił wzrost liczby pasażerów o ponad 70%. Dodatkowo wymieniliśmy 100% taboru na ekologiczne autobusy, zasilane sprężonym gazem CNG – podkreśla Prezydent Starachowic.
Gmina Starachowice dąży też do samowystarczalności, a przykładem takiego działania może być, chociażby decyzja o rozpoczęciu budowy Eko Spalarni, czyli Instalacji Odzysku Energii.
- IOE będzie produkowała energię cieplną i elektryczną w kogeneracji. Dzięki temu, mieszkańcy Starachowic będą mogli płacić niższe rachunki za ciepło w stosunku do innych miast. Już teraz dzięki modernizacji obydwu ciepłowni mamy jedne z najniższych stawek za ciepło w Polsce. Podwyżka w tym roku dla mieszkańców wyniosła około 14%, a miejska spółka z roku na rok generuje zysk, który przeznaczany jest na kolejne inwestycje – podkreśla prezydent tegorocznego laureata prestiżowego rankingu.
/źródło: UM Starachowice/
/informacja prasowa: UM Starachowice/

2023-01-26
Styczniowa sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Porządek obrad
W piątek (27 stycznia br.) o godz. 9.00 rozpocznie się pierwsza w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, można oglądać online, pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
2023-01-25
Potencjał lokalnych społeczności
Od ponad roku, w trzech wyznaczonych częściach Starachowic, działają animatorzy zajmujący się Organizowaniem Społeczności Lokalnej. Zachęcają - zniechęconych, przekonują – nieprzekonanych i pokazują, że w lokalnych społecznościach tkwi ogromny potencjał.
2023-01-24
Bezpłatne porady dla mieszkańców
Styczeń to kolejny miesiąc bezpłatnych konsultacji dla mieszkańców realizowanych w ramach projektu „Kierunek Przyszłość: Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. W Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Widok każdy może bezpłatnie skorzystać z bezpłatnych porad psychologa, a także doradcy finansowego, zawodowego i rodzinnego.
2023-01-22
Architekci opracują koncepcje przebudowy szpitala
Zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych dotyczących stworzenia koncepcji urbanistycznej dla obszaru dawnego szpitala przy ul. Radomskiej w Starachowicach. Konsultacje odbywały się w formie warsztatów planowania partycypacyjnego metodą „Charette” w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Projekt jest współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa.
2023-01-20
Długowieczna Starachowiczanka. 108 urodziny Pani Jadwigi Farafoszyn
20 stycznia 2023 roku Pani Jadwiga Farafoszyn obchodzi swoje 108. urodziny. Starachowiczanka jest najstarszą mieszkanką powiatu starachowickiego i jedną z najstarszych Polek (urodzona w 1915 roku). Podczas dzisiejszej wizyty u dostojnej seniorki receptę na długowieczność jubilatki kolejny raz poznał Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, który z Panią Jadwigą wcześniej, po raz pierwszy, spotkał się w dniu jej setnych urodzin.
2023-01-18
Gmina Starachowice w Voxly
Starachowice dołączyły do grona miast wykorzystujących Voxly - nowoczesną platformę konsultacji społecznych. Pozwala ona na wyrażenie swojej opinii w sprawach ważnych dla mieszkańców miasta bez wychodzenia z domu.
2023-01-17
Pomoc Gminy w usunięciu azbestu. Nabór 2023
Uwaga właściciele wyrobów i odpadów azbestowych – ruszył nabór wniosków na 2023 rok. Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Starachowicach informuje o możliwości skorzystania z pomocy w realizacji prac związanych z usuwaniem wyrobów i odpadów zawierających azbest z terenu Gminy Starachowice.
2023-01-15
Nabory do programów pomocowych
Centrum Usług Społecznych ogłosiło nabór do tegorocznych edycji programów „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa”. Przyjmowanie wypełnionych kart zgłoszeniowych odbywa się w terminie do 27 stycznia 2023 roku.
2023-01-15
Powstanie Zespół Doradczy MOF
Do 18 stycznia br. (środa) można zgłaszać kandydatów na przedstawicieli partnerów społeczno-gospodarczych do Zespołu Doradczego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy.
2023-01-13