Ocena:
0/5 | 0 głosów
Lokalni artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejskich instytucji i grup społecznych wzięli udział w Spotkaniu Środowiska Kultury, jakie w piątek - 5 sierpnia - odbyło się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Starachowicach. W wydarzeniu uczestniczyli również goście z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz przedstawiciel Prezydenta Kielc.
Na zaproszenie Prezydenta Miasta Marka Materka, do Starachowic przyjechały władze Wydziału Sztuki UJK: Dziekan dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK oraz Prodziekan ds. kształcenia i współpracy z zagranicą - dr Maciej Zdanowicz, jak również Grzegorz Sowiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce.
Głównym celem wizyty była współpraca środowiska kulturalnego i artystycznego Starachowic z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Przedstawiciele uczelni mogli zwiedzić także ważne miejsca dla starachowickiej kultury – m.in. Park Kultury czy Muzeum Techniki i Przyrody im. Jana Pazdura. Na ich trasie nie zabrakło miejsc, które po rewitalizacji będą spełniały ważną funkcję kulturalną, w tym zalew Lubianka oraz Centrum Kreatywności „Pałacyk”.
Władze Wydziału Sztuki UJK spotkały się także z Młodzieżową Radą Miasta Starachowice, była zatem rozmowa o pomysłach młodych ludzi na rozwój kultury w mieście i regionie.
Dr Maciej Zdanowicz, który pełni funkcję koordynatora projektu, podkreślał, że dla pomysłodawców kieleckiej kandydatury na Europejską Stolicę Kultury bardzo ważna jest współpraca z innymi miastami województwa świętokrzyskiego i mieszkańcami całego regionu.
- Podjęliśmy wysiłek startu w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, bo dostrzegamy doniosłość dziedzictwa kultury nie tylko Kielc, ale całego regionu świętokrzyskiego, w tym reprezentowanych uniwersalnych wartości europejskich, unikatowej specyfiki i znaczenia współczesnego życia kulturalno-artystycznego. Ważną częścią tego projektu będą Starachowice - podkreśla dr Maciej Zdanowicz. - Upatrując ogromnej szansy w możliwości aktywizacji społeczno-kulturalnej, artystycznej, zmiany postrzegania Kielc i Świętokrzyskiego na arenie krajowej i międzynarodowej, już teraz zapraszamy do współpracy instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, przedstawicieli świata kulturalnego i artystycznego oraz firmy, dla których siła kreacji stanowi koło zamachowe działalności - dodaje dr Zdanowicz.

2023-02-02
"Pedet" do rozbiórki
Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu.
2023-02-02
Pamiętali o "Halnym"
To już 9 lat, jak nie ma go z nami. Honorowy Obywatel Starachowic i Wąchocka Zdzisław Rachtan odszedł 26 stycznia 2014 w Warszawie.
2023-02-01
Zmarł Jerzy Kołaczyński
Wieść o śmierci artysty mieszkającego w Wąchocku, Jerzego Kołaczyńskiego, obiegła media we wtorek (31 stycznia br.).2023-01-27
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym
Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
2023-01-26
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki
Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie.
2023-01-26
Cudowny wieczór z Kiepurą
Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki.
2023-01-25
Wycieczka do Tyrolu
Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
2023-01-25
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę
Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki.
2023-01-23
Żeglowanie jest koniecznością
Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
2023-01-22