JUŻ W KIOSKU

Starachowice wspierają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

2022-08-11 08:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Lokalni artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejskich instytucji i grup społecznych wzięli udział w Spotkaniu Środowiska Kultury, jakie w piątek - 5 sierpnia - odbyło się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Starachowicach. W wydarzeniu uczestniczyli również goście z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz przedstawiciel Prezydenta Kielc.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Marka Materka, do Starachowic przyjechały władze Wydziału Sztuki UJK: Dziekan dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK oraz Prodziekan ds. kształcenia i współpracy z zagranicą - dr Maciej Zdanowicz, jak również Grzegorz Sowiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce.

Głównym celem wizyty była współpraca środowiska kulturalnego i artystycznego Starachowic z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Przedstawiciele uczelni mogli zwiedzić także ważne miejsca dla starachowickiej kultury – m.in. Park Kultury czy Muzeum Techniki i Przyrody im. Jana Pazdura. Na ich trasie nie zabrakło miejsc, które po rewitalizacji będą spełniały ważną funkcję kulturalną, w tym zalew Lubianka oraz Centrum Kreatywności „Pałacyk”.

Władze Wydziału Sztuki UJK spotkały się także z Młodzieżową Radą Miasta Starachowice, była zatem rozmowa o pomysłach młodych ludzi na rozwój kultury w mieście i regionie.

Dr Maciej Zdanowicz, który pełni funkcję koordynatora projektu, podkreślał, że dla pomysłodawców kieleckiej kandydatury na Europejską Stolicę Kultury bardzo ważna jest współpraca z innymi miastami województwa świętokrzyskiego i mieszkańcami całego regionu.

- Podjęliśmy wysiłek startu w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, bo dostrzegamy doniosłość dziedzictwa kultury nie tylko Kielc, ale całego regionu świętokrzyskiego, w tym reprezentowanych uniwersalnych wartości europejskich, unikatowej specyfiki i znaczenia współczesnego życia kulturalno-artystycznego. Ważną częścią tego projektu będą Starachowice - podkreśla dr Maciej Zdanowicz. - Upatrując ogromnej szansy w możliwości aktywizacji społeczno-kulturalnej, artystycznej, zmiany postrzegania Kielc i Świętokrzyskiego na arenie krajowej i międzynarodowej, już teraz zapraszamy do współpracy instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, przedstawicieli świata kulturalnego i artystycznego oraz firmy, dla których siła kreacji stanowi koło zamachowe działalności - dodaje dr Zdanowicz.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-02-02

"Pedet" do rozbiórki

Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu. 
Pamiętali o

2023-02-02

Pamiętali o "Halnym"

To już 9 lat, jak nie ma go z nami. Honorowy Obywatel Starachowic i Wąchocka Zdzisław Rachtan odszedł 26 stycznia 2014 w Warszawie. 
Zmarł Jerzy Kołaczyński

2023-02-01

Zmarł Jerzy Kołaczyński

Wieść o śmierci artysty mieszkającego w Wąchocku, Jerzego Kołaczyńskiego, obiegła media we wtorek (31 stycznia br.). 
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej.