JUŻ W KIOSKU

Starachowice awansowały w „Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2021”

2022-04-20 13:14:40

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowice awansowały w „Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2021”, zaprezentowanym przy okazji VII Europejskiego Kongresu Samorządów. Nasze miasto zajęło 12. miejsce w kraju w kategorii gmin miejskich (na 236 gmin).

źródło: UM Starachowice

Jest to znacznie lepszy wynik od rezultatu uzyskanego w poprzednim roku. W porównaniu z ostatnią edycją, Starachowice zanotowały awans aż o 34 pozycje.

- Pracujemy intensywnie, by sytuacja finansowa miasta była coraz lepsza - podkreśla Prezydent Miasta Marek Materek. - Cieszymy się z tego wyniku, ale nie poprzestajemy na tym. Mierzymy wyżej i będziemy starali się, aby w latach kolejnych Starachowice znalazły się na jeszcze wyższych pozycjach.

Warto przypomnieć, że w 2020 roku Starachowice uplasowały się na 46. miejscu, zaś w 2019 r. na 141. pozycji.

Zestawienie, jak zapewniają autorzy, przekazuje konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju.

- Ranking przygotowała Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, co daje gwarancję jego wysokiego poziomu merytorycznego - zapewnia Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego oraz pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

W rankingu pod uwagę wzięto kilka głównych wskaźników:

  • udział dochodów własnych w dochodach ogółem stymulanta
  • relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem stymulanta
  • udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem stymulanta
  • obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń destymulanta
  • udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń stymulanta
  • relacja zobowiązań do dochodów ogółem destymulanta
  • udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Pełen ranking jest dostępny pod TYM adresem.

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przed nami sesja Rady Miejskiej

2023-09-28

Przed nami sesja Rady Miejskiej

Przed nami kolejne obrady Rady Miejskiej w Starachowicach. W piątek (29 września br.) o godz. 9.00 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej. Obrady będzie można śledzić "na żywo" poprzez transmisję online pod linkiem: http://esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
Koperta ratująca życie

2023-09-25

Koperta ratująca życie

Starachowicka Koperta Życia to akcja, która została zainicjowana podczas tegorocznych obchodów IX Starachowickiego Dnia Seniora, a do włączenia się w nią zachęcają służby medyczne.
Debata o przyszłości 

2023-09-16

Debata o przyszłości 

Starachowiczanie zainaugurowali cykl spotkań "Czas Regeneracji". W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się debata otwierająca cykl ogólnopolskich spotkań. Kolejne warsztaty odbędą się między innymi w Krakowie czy Gnieźnie.
Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

2023-09-12

Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

W ubiegłym tygodniu odbywał się pierwszy etap głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Głosowanie drogą elektroniczną cieszyło się dużą popularnością głosujących. Ci, którzy nie zdążyli oddać swoich głosów do niedzieli, mają jednak okazję do wskazania najlepszego ich zdaniem projektu w drugiej części głosowania. Od poniedziałku można głosować tradycyjnie na karcie do głosowania.
Debata o przyszłości Polski 

2023-09-13

Debata o przyszłości Polski 

Przed nami pierwsze spotkanie z cyklu “Czas Regeneracji” organizowanego przez CoopTech Hub, Inicjatywę Wschód i Polską Sieć Ekonomii. Starachowice oficjalnie inaugurują tegoroczny cykl spotkań. Poza naszym miastem na liście organizatorów znalazły się jeszcze między innymi Gniezno, Kraków oraz Rzeszów.
Miasto stawia na pływanie

2023-09-07

Miasto stawia na pływanie

Władze Gminy Starachowice zachęcają mieszkańców do aktywnego korzystania z obiektu Krytej Pływalni. Od 1 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadził zmiany w ofercie pływalni. Uczniowie starachowickich szkół będą pływać za darmo. Pływalnia ma również zachęcać do skorzystania z atrakcji przez pracowników firm i instytucji.
Święto Młodzieży

2023-09-06

Święto Młodzieży

W piątkowe (8 września) południe starachowicki Park Miejski na kilka godzin zamieni się w niezwykłe miejsce. „Rządy w parku” przejmuje młodzież, która specjalnie dla swoich rówieśników przygotowała atrakcyjne wydarzenie kulturalno-obywatelskie. Dokładnie o godzinie 12. rozpoczyna się Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, czyli impreza jednocząca środowisko młodzieżowe Starachowic.
Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

2023-09-04

Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

W poniedziałek (4 września) rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dwuetapowe głosowanie (internetowe i tradycyjne) to decydujący etap wyboru projektów do realizacji w 2024 roku. Mieszkańcy zgłosili 5 projektów, które po weryfikacji zostały poddane procedurze głosowania.
Najlepsi z najlepszych

2023-09-01

Najlepsi z najlepszych

Sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i wysoka średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych to klucz do bycia starachowickim prymusem. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek spotkał się z uczniami, którzy w minionym roku szkolnym zasłużyli na tytuły „najlepsi z najlepszych”, a przede wszystkim na Stypendia Miasta Starachowice i finansowe wsparcie od Gminy.
Spotkanie ze sportowcami

2023-08-31

Spotkanie ze sportowcami

Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców, reprezentujących na co dzień barwy naszych klubów sportowych. Do końca roku stypendia otrzymywać będą zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, kickboxing oraz karate kyokushin. Gratulujemy!