JUŻ W KIOSKU

Starachowianie obchodzą jubileusz

2022-04-30 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

7 maja (sobota) 2022 r. o godz. 17.00 w Parku Kultury wielkie święto muzyki i tańca - jubileusz 30-lecia Teatru Muzycznego nad Kamienną "Starachowianie".

Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” to jedna z najdłużej działających w Starachowicach formacji artystycznych. W gronie założycieli i opiekunów tworzących zespół byli wybitni choreografowie, muzycy i animatorzy kultury, m.in.:Tadeusz Suchodolski,Janusz Dąbrowski, Henryk Bartosik, Jerzy Wąsala.
Większość członków zespołu wywodzi się z założonego w 1954 roku Zespół Pieśni i Tańca „Starachowianie” przy Zakładowym Domu Kultury, a zmieniając w 1991 roku formułę działalności przyjął nazwę „Teatr
Muzyczny nad Kamienną” i otrzymał swoją siedzibę w Domu Nauczyciela dzięki staraniom Krzysztofa Pecelta.
Następnie kontynuował swoją działalność w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej dzięki przychylności Ryszarda Wróbla. Potem powrócił do dawnego budynku ZDK - Starachowickiego Centrum Kultury, obecnie Parku Kultury w Starachowicach. Zespół skupiał i skupia wyłącznie amatorów - miłośników i entuzjastów tańca, śpiewu, folkloru i narodowych tradycji. Co warto podkreślić, „Starachowianie” to grupa nie tylko tancerzy ale po prostu przyjaciół, którzy pasją do szeroko pojętej ludowości zachwycają pokolenia swoich dzieci i wnuków, a także wierną i liczną starachowicką publiczność.
Zespół wielokrotnie współpracował ze zmarłym niedawno Witoldem Zapałą - legendarnym choreografem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze. Po dziś dzień korzysta z układów przygotowanych przez byłą tancerkę „Mazowsza” Małgorzatę Włoczkowską, która specjalnie dla starachowickiej grupy opracowała unikatowe choreografie. W 2010 roku Zespół powrócił do swojej pierwotnej nazwy Teatr Muzyczny
nad Kamienną „Starachowianie”. W repertuarze zespołu znajdują się układy choreograficzne tańców narodowych i ludowych oraz obrazki sceniczne związane z folklorem miejskim i biesiadnym.
Teatr koncertował w wielu ośrodkach w kraju oraz za granicą: w Belgii, Bułgarii, Niemczech, Rosji, Węgrzech, Słowacji, Ukrainie Francji.
Barwne bogate stroje, oryginalne przyśpiewki i dynamicznie wykonywany repertuar sprawiają, że występ teatru oczarowuje licznie zgromadzoną na każdym koncercie publiczność.
W dorobku Teatru są m.in.: udział w Międzynarodowych Targach „Kultura - Turystyka” w Brukseli, koncerty w Niemczech, Francji, Ukrainie, koncerty z okazji świąt państwowych i regionalnych, uroczystości
patriotycznych.
Warto dodać, że „Starachowianie” corocznie są zapraszani do gminy Zakrzewo na Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Z Przytupem” oraz dożynki. Twórczość Teatru została wysoko oceniona przez władze centralne,
wojewódzkie i samorządowe o czym świadczą liczne odznaczenia i uhonorowania, m. in.: Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego, Odznaki „Za zasługi dla Kielecczyzny” i Złota Odznaka Związku Zawodowego Metalowców, nagrody i dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Starachowice oraz prestiżowe odznaczenie - Medal Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”.
Obecnie „Starachowianie” to ponad 20 osób - zarówno tych pamiętających
pierwszy skład, jak i zupełnie nowych, którzy dopiero rozpoczęli swą przygodę z tańcem. Kierownikiem artystycznym, choreografem i prowadzącą zajęcia jest Małgorzata Wyderska - wieloletnia tancerka i solistka zespołu.
Podczas koncertu zobaczymy zarówno dobrze znane choreografie jak i całkiem nowe układy przygotowane specjalnie na jubileusz.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.