JUŻ W KIOSKU

STAR czy MAN?

2023-02-14 18:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ile miast, tyle niestandardowych pomysłów na działania promocyjne. Dawno skończył się czas oparty głównie na treści, dziś trzeba się wyróżnić. Jak wypada zatem marketing Starachowic? Czym przyciągamy turystów? Czy samochody marki STAR, które nieodłącznie się ze Starachowicami kojarzą, są na pewno dobrym chwytem marketingowym? Jest ktoś, kto ma wątpliwości i na rogatkach zamiast STAR-a  widzi MAN-a. 

To radny miejski Dariusz Grunt, który uważa, że STAR jako motyw przewodni Starachowic jest mocno nieaktualny. 

 Ja odnoszę takie wrażenie, że dużo robimy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Starachowicach, ale myślę, że działania marketingowe chyba gdzieś poszły bardziej w historię tego miasta, niż w realny rozwój tego naszego przemysłu. Fajnie, że pamiętamy o historii i trzeba to pamiętać, ale dziś musimy żyć tym czym żyjemy. Piękne stawiamy witacze samochodów ciężarowych STAR, ja natomiast uważam, że witaczem to powinien się stać autobus MAN-a. Nawet taka banalna sprawa, jak koszulki Młodzieżowej Rady Miasta są z ciężarówką STAR-a. Ja uważam, że tam powinien być autobus MAN-a, bo to jest dzisiejsza produkcja, to jest przyszłość, to są miejsca pracy. I powinniśmy to bardziej reklamować. Starać się współpracować z tymi firmami. Jeżeli będziemy wydawać jakieś foldery na temat Starachowic, to uważam, że powinny być tam reklamy obecnie funkcjonujących firm, a nie to, co było w przeszłości. To, co było w przeszłości - wszyscy wiemy. Było dobro, był zakład, rozwijało się miasto, była transformacja ustrojowa. Nie zawsze młodzi ludzie są zainteresowani historią. Bardziej są zainteresowani realnym funkcjonowaniem miasta i życiem... - mówił radny Dariusz Grunt.

W odpowiedzi głos zabrał zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Marcin Gołębiowski. 

- Jak najbardziej się zgadzam, że tego typu nowe otwarcie jest potrzebne. Mogę wszystkich państwa zaprosić do udziału w konsultacjach społecznych, które będą realizowane na przełomie lutego i marca dotyczące właśnie systemu identyfikacji miasta, całej strategii marketingowej miasta. Mamy już wyłonionego wykonawcę w ramach funduszy norweskich. Jest to podmiot z Łodzi, który odpowiadał m.in. za budowanie strategii dla województwa łódzkiego. Wszystkie stanowiska i opinie będą zbierane. Sam STAR myślę, że jest to kwestia produktu turystycznego. Jak najbardziej może być to świetna okazja do edukacji międzypokoleniowej w szczególności, iż w tym roku będziemy obchodzić 75-lecie produkcji samochodów ciężarowych. Myślę, że tego typu elementy są fajnym uatrakcyjnieniem naszej oferty. Natomiast zgadzam się, że pewne odświeżenie tzw. rebranding jest potrzebny - powiedział wiceprezydent Gołębiowski. 

...

Podoba mi się pomysł konsultacji społecznych odnośnie do promocji miasta. Od zawsze powtarzam, że nie ma lepszej bramy w świętokrzyskie niż Starachowice i ściągnięcie tu turystów jest kwestią wyłącznie dobrej promocji. 400 - lecie Wierzbnika jest doskonałą okazją, by wypłynąć na szersze wody.

Muzycznie, kolorowo, rozrywkowo - tak to widzę. Bez tego wszechobecnego zadęcia towarzyszącego imprezom związanym z przemysłem i fabryką, bo jeśli te tematy nie zostaną sprzedane w odpowiedni sposób, to zejdą z tego świata wraz z najstarszymi mieszkańcami. A młodsi nawet się nie obejrzą. 

Czy da się połączyć sferę turystyczną, kulturalną, historyczną? Na pewno.  

Gra miejska? Miejski vlog? A może Snapchat, Tik Tok, Instagram? Własny hasztag? Stworzenie trasy turystycznej i aplikacji do niej? Kolejna aplikacja do informowania o wydarzeniach, wystawach, wieczorach, koncertach? Zaangażowanie artystów pochodzących z miasta do jego promocji? Digitalizacja zbiorów połączona ze współczesna narracją? 

Dajmy poznać moc naszej ziemi przez audiobooki, podcasty, kody QR. Wszystko to w tłumaczeniach na języki obce. Dostarczmy przyjezdnym przepisy na lokalne przysmaki, podajmy im lokalnych wytwórców, którzy rozpieszcza ich podniebienia... 

Itd. Itd. 

...

Wracając jednak do tytułowego dylematu - STAR czy MAN odpowiadam STAR. Bo to on mknął po drogach i bezdrożach całego świata - Chin, Wietnamu, Libii, ale także Turcji, Egiptu, Sierra Leone, Ghany, Kuby, Albanii, Bułgarii... 

STAR. Niech łączy pokolenia, niech łączy przeszłość z przyszłością, niech burzy bariery, niech będzie dla Starachowic tym, czym krasnale dla Wrocławia i koziołki dla Lublina. 

...

Do pomysłu Dariusza Grunta odniósł się również Dariusz Dąbrowski, obecny na konferencji w temacie Legendy STAR-a. 

- Nie zaskoczył mnie ten wniosek, tym bardziej jeśli mowa o autobusach. One także są związane z historią Fabryki Samochodów Ciężarowych. Niewiele osób wie, że powstały tu konstrukcje autobusów M51, M52 - wyprodukowano ich kilka tysięcy, niestety żaden się nie ostał. Ostatnie zezłomowano w latach 90 - tych. I w tym kontekście namawiałbym do powrotu do tych właśnie historycznych autobusów. Absolutnie nie umniejszam tu roli współczesnego producenta autobusów. Myślę jednak, że zmiana logo czy wizerunku w oparciu o nowe produkty to jednak pójście nieco za daleko - podsumował wicestarosta. 

Do STAR-ów jeszcze wrócimy, ale to w przyszłych numerach i w nieco innym kontekście. 

...

A Waszym zdaniem, w jakim kierunku powinna iść promocja miasta? STAR, MAN, a może coś jeszcze innego? Pamiętać i promować historię, czy iść w nowe? Macie pomysły? Dzielcie się nimi i wysyłajcie na adres: redakcja@starachowicka.pl

 

a.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni. 
W hołdzie Niezłomnym

2023-03-05

W hołdzie Niezłomnym

„Narody tracąc pamięć, tracą życie.”1- właśnie to hasło przyświecało obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się 1 marca. Uroczystości uświetnił piękny występ społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, która przygotowała program artystyczny „Wilczym śladem”.