JUŻ W KIOSKU

STAR - miejska legenda

2022-01-08 15:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Muzeum Przyrody i Techniki może poszczycić się tym, że ma w swoich zasobach STAR-a 266, który w 1988 roku wziął udział w słynnym rajdzie Paryż - Dakar. Wokół tej historii zorganizowano I urodziny radia 357 - i my tam byliśmy, opowieści słuchaliśmy.

fot. Zbiory Muzeum Przyrody i Techniki

Chociaż polski epizod miał swój debiut w roku 1987, to historia rajdu sięga dziesięć lat wstecz. Jej pomysłodawca, francuski kierowca Thierry Sabine, szukając właściwej drogi do mety stwierdził, że pustynia to idealne miejsce dla organizacji rajdów. I tak też się stało, pustynia stała się miejscem, na którym spotykali się najwybitniejsi kierowcy.

Pierwsza edycja rajdu wystartowała z Paryża 26 grudnia 1978 roku. Na starcie stanęło 182 pojazdy, a po wielodniowej walce z pustynnym piaskiem i przejechaniu ponad 10000 kilometrów, do mety dojechało 74 uczestników.

W 1987 roku pierwszy raz startują dwie załogi z Polski - na samochodach marki Jelcz. Ale dla mieszkańców Starachowic najważniejszy będzie rok 1988, kiedy to do mety docierają dwie załogi, Jerzy Franek i Tomasz Sikora oraz Jerzy Mazur z Julianem Obrockim. 

I właśnie Tomasz Sikora był gościem tak Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, jak i Grzegorza Sajóra - dziennikarza Radia 357.

- Taka trochę nostalgia mnie ogarnęła, kiedy spojrzałem na zdjęcie z rajdu (prezentowane podczas spotkania - przyp. redakcji), że gdzieś tam siedzę. My nie mieliśmy w zasadzie żadnego doświadczenia, żeby jeździć po pustyni. Ten rajd to było dla nas takie pierwsze zetknięcie z pustynią, w dodatku mieliśmy bardzo małą wiedzę na temat tego, jaki to jest rajd i jakimi się on prawami rządzi. Mimo wszystko to była dla nas niesamowita przygoda. - opowiadał w kilkunastominutowym wystąpieniu. Tam jest zupełnie inny świat, inne niebo, inne gwiazdy na niebie.

Padło również pytanie nagrody.

- Były. Ta główna to satysfakcja - opowiadał Tomasz Sikora ze śmiechem.

W 1989 roku zdecydowano na zmianę trasy rajdu. Nowa trasa nie biegła już przez Algierię tylko przez Tunis.  Kolejne lata przynoszą dalsze zmiany trasy i tak w 1995 rajd rozpoczął się nie w Paryżu ale w Grandzie czy później z innych miejscowości.  W 2008 trzydziesta edycja rajdu zostaje odwołana z względu na terroryzm panujący w Afryce – giną francuscy turyści. Od 2009 roku kolejne edycje zostały zorganizowane poza Afryką i  Europą 

Obecnie trwa  44 edycja Rajdu Dakar w Dżuddzie, a zakończenie zaplanowano na 14 stycznia. Po raz trzeci ta najtrudniejsza i najbardziej prestiżowa impreza świata odbywa się w Arabii Saudyjskiej. Na liście startowej znalazło się 11 Polaków.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.
Święto patronki Starachowic

2023-11-29

Święto patronki Starachowic

Park Kultury w Starachowicach  informuje, że 3 grudnia (niedziela) 2023r. odbędą się uroczystości z okazji święta patronki Starachowic św. Barbary.
Prezentacja nowej odznaki lokalnego oddziału PTTK

2023-11-24

Prezentacja nowej odznaki lokalnego oddziału PTTK

Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach zaprasza na prezentację odznaki "ŚCIEŻKA STARA".
Młodzi mieszkańcy o historii Starachowic

2023-11-25

Młodzi mieszkańcy o historii Starachowic

To jeszcze jedna inicjatywa w ramach przygotowań do przyszłorocznego jubileuszu 400 -lecia powstania Wierzbnika, czyli dzisiejszych Starachowic. Dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej na Wzgórzu przy ulicy Widok oraz maluchy z placówki "Słoneczko" przy współudziale dorosłych wystąpiły w przedstawieniu "Wierzbnik wczoraj i dziś", w którym pokazano wybrane epizody z historii naszego miasta.  Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć makietę dawnego wygladu starachowickiego Rynku wykonaną przez młodych twórców i ich wychowawców.
To mistrz Fredro, Mociumpanie!

2023-11-24

To mistrz Fredro, Mociumpanie!

I Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach podsumowało projekt edukacyjny "Bardzo proszę Mociumpanie.... czyli spotkania z A. Fredrą", popularyzujący twórczość jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury polskiej, którego komedie potrafią rozbawić także współczesne pokolenie wychowane na popkulturze. Dowodem tego były uczniowskie i seniorskie inscenizacje dorobku mistrza ciętego i lekkiego pióra, spod którego wyszła choćby słynna "Zemsta" z kultową sceną pisania miłosnego listu naszpikowanego prześmieszną frazą "Mociumpanie".
Poetycka jesień życia

2023-11-24

Poetycka jesień życia

Z inicjatywy Alternatywnego Klubu Seniora odbyło się w galerii handlowej "Skałka" spotkanie prezentujące poetyckie talenty mieszkańców naszego miasta, zrzeszonych w różnych organizacjach senioralnych. Wieczór miał charakter literackiej biesiady, towarzyszyła mu muzyka i śpiew oraz filozoficzne refleksje.    
Powiew historii

2023-11-21

Powiew historii

Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach mieli okazję poznać historię odzyskiwania przez Polskę niepodległości z pespektywy naszego miasta, dzięki wykładowi Grzegorza Bernaciaka kustosza Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, który zaprezentował także oryginalne militaria z tamtego czasu. W programie wydarzenia znalazła się ponadto promocja książki Stefana Orczykowskiego prezentująca sylwetki mało znanych świętokrzyskich patriotów z czasów II wojny światowej.
Dźwięcznym krokiem do sukcesów

2023-11-19

Dźwięcznym krokiem do sukcesów

Uczyła stepowania m.in. Janusza Józefowicza, współautora głośnego musicalu "Metro" oraz Małgorzatę Dziamkę, właścicielkę Szkoły Tańca MiM Starachowice. Tak się poznały, a potem zaprzyjaźniły. Teraz Jiřina Nowakowska, Czeszka z pochodzenia, a Polka z wyboru szlifuje talent jej podopiecznych co przełożyło się już na podwójne złoto w tanecznych mistrzostwach świata. Na zajęcia do Starachowic dojeżdża z Warszawy, gdzie prowadzi własną szkołę stepu, ale jak mówi to czysta przyjemność spotykać się z takimi pasjonatami jak szefowa MiM-u i jej taneczna rodzina.