JUŻ W KIOSKU

STAR - miejska legenda

2022-01-08 15:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Muzeum Przyrody i Techniki może poszczycić się tym, że ma w swoich zasobach STAR-a 266, który w 1988 roku wziął udział w słynnym rajdzie Paryż - Dakar. Wokół tej historii zorganizowano I urodziny radia 357 - i my tam byliśmy, opowieści słuchaliśmy.

fot. Zbiory Muzeum Przyrody i Techniki

Chociaż polski epizod miał swój debiut w roku 1987, to historia rajdu sięga dziesięć lat wstecz. Jej pomysłodawca, francuski kierowca Thierry Sabine, szukając właściwej drogi do mety stwierdził, że pustynia to idealne miejsce dla organizacji rajdów. I tak też się stało, pustynia stała się miejscem, na którym spotykali się najwybitniejsi kierowcy.

Pierwsza edycja rajdu wystartowała z Paryża 26 grudnia 1978 roku. Na starcie stanęło 182 pojazdy, a po wielodniowej walce z pustynnym piaskiem i przejechaniu ponad 10000 kilometrów, do mety dojechało 74 uczestników.

W 1987 roku pierwszy raz startują dwie załogi z Polski - na samochodach marki Jelcz. Ale dla mieszkańców Starachowic najważniejszy będzie rok 1988, kiedy to do mety docierają dwie załogi, Jerzy Franek i Tomasz Sikora oraz Jerzy Mazur z Julianem Obrockim. 

I właśnie Tomasz Sikora był gościem tak Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, jak i Grzegorza Sajóra - dziennikarza Radia 357.

- Taka trochę nostalgia mnie ogarnęła, kiedy spojrzałem na zdjęcie z rajdu (prezentowane podczas spotkania - przyp. redakcji), że gdzieś tam siedzę. My nie mieliśmy w zasadzie żadnego doświadczenia, żeby jeździć po pustyni. Ten rajd to było dla nas takie pierwsze zetknięcie z pustynią, w dodatku mieliśmy bardzo małą wiedzę na temat tego, jaki to jest rajd i jakimi się on prawami rządzi. Mimo wszystko to była dla nas niesamowita przygoda. - opowiadał w kilkunastominutowym wystąpieniu. Tam jest zupełnie inny świat, inne niebo, inne gwiazdy na niebie.

Padło również pytanie nagrody.

- Były. Ta główna to satysfakcja - opowiadał Tomasz Sikora ze śmiechem.

W 1989 roku zdecydowano na zmianę trasy rajdu. Nowa trasa nie biegła już przez Algierię tylko przez Tunis.  Kolejne lata przynoszą dalsze zmiany trasy i tak w 1995 rajd rozpoczął się nie w Paryżu ale w Grandzie czy później z innych miejscowości.  W 2008 trzydziesta edycja rajdu zostaje odwołana z względu na terroryzm panujący w Afryce – giną francuscy turyści. Od 2009 roku kolejne edycje zostały zorganizowane poza Afryką i  Europą 

Obecnie trwa  44 edycja Rajdu Dakar w Dżuddzie, a zakończenie zaplanowano na 14 stycznia. Po raz trzeci ta najtrudniejsza i najbardziej prestiżowa impreza świata odbywa się w Arabii Saudyjskiej. Na liście startowej znalazło się 11 Polaków.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

2022-09-29

Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

I to jest sukces, starachowiczanka wygrała międzynarodowy konkurs.
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.
XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

2022-09-16

XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

Stowarzyszenie Promocji Talentów w Starachowicach w partnerstwie z Parkiem Kultury w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki im. J. Pazdura i Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 serdecznie zapraszają na XII NOCE TEATRALNE.
Spotkali się w bibliotece

2022-09-15

Spotkali się w bibliotece

W środowe popoludnie (14 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zagościł Wojciech Bonowicz.