JUŻ W KIOSKU

STAR - miejska legenda

2022-01-08 15:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Muzeum Przyrody i Techniki może poszczycić się tym, że ma w swoich zasobach STAR-a 266, który w 1988 roku wziął udział w słynnym rajdzie Paryż - Dakar. Wokół tej historii zorganizowano I urodziny radia 357 - i my tam byliśmy, opowieści słuchaliśmy.

fot. Zbiory Muzeum Przyrody i Techniki

Chociaż polski epizod miał swój debiut w roku 1987, to historia rajdu sięga dziesięć lat wstecz. Jej pomysłodawca, francuski kierowca Thierry Sabine, szukając właściwej drogi do mety stwierdził, że pustynia to idealne miejsce dla organizacji rajdów. I tak też się stało, pustynia stała się miejscem, na którym spotykali się najwybitniejsi kierowcy.

Pierwsza edycja rajdu wystartowała z Paryża 26 grudnia 1978 roku. Na starcie stanęło 182 pojazdy, a po wielodniowej walce z pustynnym piaskiem i przejechaniu ponad 10000 kilometrów, do mety dojechało 74 uczestników.

W 1987 roku pierwszy raz startują dwie załogi z Polski - na samochodach marki Jelcz. Ale dla mieszkańców Starachowic najważniejszy będzie rok 1988, kiedy to do mety docierają dwie załogi, Jerzy Franek i Tomasz Sikora oraz Jerzy Mazur z Julianem Obrockim. 

I właśnie Tomasz Sikora był gościem tak Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, jak i Grzegorza Sajóra - dziennikarza Radia 357.

- Taka trochę nostalgia mnie ogarnęła, kiedy spojrzałem na zdjęcie z rajdu (prezentowane podczas spotkania - przyp. redakcji), że gdzieś tam siedzę. My nie mieliśmy w zasadzie żadnego doświadczenia, żeby jeździć po pustyni. Ten rajd to było dla nas takie pierwsze zetknięcie z pustynią, w dodatku mieliśmy bardzo małą wiedzę na temat tego, jaki to jest rajd i jakimi się on prawami rządzi. Mimo wszystko to była dla nas niesamowita przygoda. - opowiadał w kilkunastominutowym wystąpieniu. Tam jest zupełnie inny świat, inne niebo, inne gwiazdy na niebie.

Padło również pytanie nagrody.

- Były. Ta główna to satysfakcja - opowiadał Tomasz Sikora ze śmiechem.

W 1989 roku zdecydowano na zmianę trasy rajdu. Nowa trasa nie biegła już przez Algierię tylko przez Tunis.  Kolejne lata przynoszą dalsze zmiany trasy i tak w 1995 rajd rozpoczął się nie w Paryżu ale w Grandzie czy później z innych miejscowości.  W 2008 trzydziesta edycja rajdu zostaje odwołana z względu na terroryzm panujący w Afryce – giną francuscy turyści. Od 2009 roku kolejne edycje zostały zorganizowane poza Afryką i  Europą 

Obecnie trwa  44 edycja Rajdu Dakar w Dżuddzie, a zakończenie zaplanowano na 14 stycznia. Po raz trzeci ta najtrudniejsza i najbardziej prestiżowa impreza świata odbywa się w Arabii Saudyjskiej. Na liście startowej znalazło się 11 Polaków.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-28

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
 Będzie rytmicznie i energetycznie

2024-03-20

Będzie rytmicznie i energetycznie

W czerwcu br. nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskich mistrzostw w tańcach o latynoskim rodowodzie. Zapowiada się barwne i radosne wydarzenie z udziałem tancerzy z całej  Polski, które potrwa 3 dni, a odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej przy alei św. Jana Pawła II.     
O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

2024-03-18

O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

  Prezydent Starachowic Marek Materek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Wiesława Myśliwskiego. Uznany powieścisarz jest Honorowym  Obywatelem Starachowic. Nasze miasto chce tym wydarzeniem upamiętnić jego 92. urodziny.