JUŻ W KIOSKU

STAR - miejska legenda

2022-01-08 15:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Muzeum Przyrody i Techniki może poszczycić się tym, że ma w swoich zasobach STAR-a 266, który w 1988 roku wziął udział w słynnym rajdzie Paryż - Dakar. Wokół tej historii zorganizowano I urodziny radia 357 - i my tam byliśmy, opowieści słuchaliśmy.

fot. Zbiory Muzeum Przyrody i Techniki

Chociaż polski epizod miał swój debiut w roku 1987, to historia rajdu sięga dziesięć lat wstecz. Jej pomysłodawca, francuski kierowca Thierry Sabine, szukając właściwej drogi do mety stwierdził, że pustynia to idealne miejsce dla organizacji rajdów. I tak też się stało, pustynia stała się miejscem, na którym spotykali się najwybitniejsi kierowcy.

Pierwsza edycja rajdu wystartowała z Paryża 26 grudnia 1978 roku. Na starcie stanęło 182 pojazdy, a po wielodniowej walce z pustynnym piaskiem i przejechaniu ponad 10000 kilometrów, do mety dojechało 74 uczestników.

W 1987 roku pierwszy raz startują dwie załogi z Polski - na samochodach marki Jelcz. Ale dla mieszkańców Starachowic najważniejszy będzie rok 1988, kiedy to do mety docierają dwie załogi, Jerzy Franek i Tomasz Sikora oraz Jerzy Mazur z Julianem Obrockim. 

I właśnie Tomasz Sikora był gościem tak Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, jak i Grzegorza Sajóra - dziennikarza Radia 357.

- Taka trochę nostalgia mnie ogarnęła, kiedy spojrzałem na zdjęcie z rajdu (prezentowane podczas spotkania - przyp. redakcji), że gdzieś tam siedzę. My nie mieliśmy w zasadzie żadnego doświadczenia, żeby jeździć po pustyni. Ten rajd to było dla nas takie pierwsze zetknięcie z pustynią, w dodatku mieliśmy bardzo małą wiedzę na temat tego, jaki to jest rajd i jakimi się on prawami rządzi. Mimo wszystko to była dla nas niesamowita przygoda. - opowiadał w kilkunastominutowym wystąpieniu. Tam jest zupełnie inny świat, inne niebo, inne gwiazdy na niebie.

Padło również pytanie nagrody.

- Były. Ta główna to satysfakcja - opowiadał Tomasz Sikora ze śmiechem.

W 1989 roku zdecydowano na zmianę trasy rajdu. Nowa trasa nie biegła już przez Algierię tylko przez Tunis.  Kolejne lata przynoszą dalsze zmiany trasy i tak w 1995 rajd rozpoczął się nie w Paryżu ale w Grandzie czy później z innych miejscowości.  W 2008 trzydziesta edycja rajdu zostaje odwołana z względu na terroryzm panujący w Afryce – giną francuscy turyści. Od 2009 roku kolejne edycje zostały zorganizowane poza Afryką i  Europą 

Obecnie trwa  44 edycja Rajdu Dakar w Dżuddzie, a zakończenie zaplanowano na 14 stycznia. Po raz trzeci ta najtrudniejsza i najbardziej prestiżowa impreza świata odbywa się w Arabii Saudyjskiej. Na liście startowej znalazło się 11 Polaków.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Otworzyli sezon wypraw

2022-01-22

Otworzyli sezon wypraw

Po około dwumiesięcznej przerwie znów wyruszyli na szlak, piechurzy z Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach postanowili przypomnieć sobie uroki Gór Świętokrzyskich.
Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

2022-01-21

Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

W środę, 19 stycznia, zmianie uległa powierzchnia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stało się faktem, to o czym mówiono od dawna.
Monika potrzebuje pomocy

2022-01-21

Monika potrzebuje pomocy

Monika Matwiejczuk miała wiele planów i marzeń, te zweryfikowała choroba. Dziś ta młoda walczy walczy o sprawność i zdrowie, przede wszystkim dla swojego synka. Możemy pomóc.
Wysokie noty starachowickich szkół

2022-01-20

Wysokie noty starachowickich szkół

To naprawdę doskonała wiadomość - starachowickie szkoły średnie wysoko w rankingu wojewódzkim i ogólnopolskim.  
W cygańskim klimacie

2022-01-20

W cygańskim klimacie

Członkowie poetyckiego Klubu Dyskusyjnego Li - Terra pierwszy raz w tym roku spotkali się, by zanurzyć się w klimat cygańskiej opowieści.
Porozmawiali o wartościach

2022-01-20

Porozmawiali o wartościach

Pod takim hasłem odbyły się, ostatnie przed feriami zimowymi, zajęcia z młodzieżą Bursy ZSZ nr 1 w Starachowicach, przygotowane przez wychowawcę- Małgorzatę Lasek.
Zaczytana „Dziewiątka”

2022-01-19

Zaczytana „Dziewiątka”

Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Korzystnie wpływa na aktywizację wielu obszarów rozwoju dziecka: komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i relaksu.  
Inauguracja 30 Finału WOŚP w Starachowicach „ Przejrzyj na oczy” - uzbierano  8834 zł.

2022-01-18

Inauguracja 30 Finału WOŚP w Starachowicach „ Przejrzyj na oczy” - uzbierano 8834 zł.

W piątek 14 stycznia starachowicki Sztab 1395  zainaugurował działania finałowe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rozpoczął je koncert, zorganizowany przez sztab, 111 Artystyczną Drużynę Harcerską i uczniów w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, pod tytułem „ Od pierwszego wejrzenia”. Warto tu wspomnieć, że 111 ADH gra z Orkiestrą od samego początku.
Nagrody i awanse dla starachowickich chórzystów

2022-01-17

Nagrody i awanse dla starachowickich chórzystów

Nowy rok okazał się łaskawy dla chórzystów starachowickiego Parku Kultury, owoce ich pracy są już widoczne - cieszą zarówno śpiewaków jak i ich wielbicieli.