JUŻ W KIOSKU

Stanowisko "Wrażliwych Społecznie" na odpowiedź prezesa ZEC w Starachowicach

2021-10-04 13:02:19

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" skierowało do redakcji Gazety Starachowickiej pismo będące odpowiedzią na opublikowany przez nas komunikat prasowy Zarządu ZEC w Starachowicach, który dotyczył budowy Instalacji Odzysku Energii przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach - „spalarni odpadów”.

źródło: Stow. Wrażliwi Społecznie

Publikujemy treść pisma (pisownia oryginalna):

"Stanowisko stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie dot. odpowiedzi Prezesa ZEC w Starachowicach w związku z konferencją prasową z dnia 23.09.2021r.

Pan Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Starachowicach pominął niewygodne pytania i zagadnienia, które wybrzmiały na konferencji prasowej, co nas nie zaskoczyło.

ZEC wyklucza ryzyko zmiany cen. Ale w formule „zaprojektuj i wybuduj” wykonawca dopiero po opracowaniu projektu budowlanego z kosztorysem uzyskując pozwolenie na budowę (ten etap wymaga czasu) przystępuje do realizacji zadania inwestycyjnego. Władze ZEC skupiając się na „zamawianiu infrastruktury technicznej” marginalizują jak widać dokumentację projektową. Czy to nie trąci jak w „Misiu” słomianą inwestycją? 

W zakresie upublicznienia dokumentu planistycznego dotyczącego zapotrzebowania na ciepło i kierunków rozwoju energetyki cieplnej dla miasta Starachowice do 2040r. Prezes ZEC poinformował, że stowarzyszenie trochę się spóźniło. Tylko na portalu https://zecstar.pl/zec/misja-i-cele/ jest napisane o strategii spółki obejmując horyzont czasowy na l. 2016-2020. Informujemy Pana Prezesa, że strategia rozwoju, nie jest dokumentem bieżącym ad hoc. Jest w oparciu o dobraną metodologię długofalowym i wielopłaszczyznowym przedstawieniem w wymiarze jakościowym - rozwoju danego przedmiotu działalności z celem głównym, celami operacyjnymi, kierunkami działań przy  założeniu określonych kalkulacji finansowych, przypisanymi efektami(wskaźniki) z doborem form monitoringu, sprawozdawczości i ewaluacji. Proponujemy zakup książki „Zarządzanie strategiczne w teorii i praktyce”  (PWN, Warszawa 2021).

Wyjawiona na konferencji „Aktualizacja Studium Wykonalności(SW) dla inwestycji Instalacji Odzysku Energii (IOE) była opracowana 30.08.2019r. Trudno jest uwierzyć, że tarnowska spółka - mogła nie otrzymać w terminie zapłaty za wykonaną usługę. Generalnie SW jest intrygującym dokumentem. W studium jest  napisane, że nie przewiduje się wystąpienia ryzyka społecznego (sprzeciw do realizacji projektu). Przeciwnie, akceptacja dla projektu wynika m.in. z serii pożarów prywatnych składowisk odpadów kalorycznych po przetworzeniu w RIPOK w Starachowicach i okolicy.( str. 131). Jeśli w dalszym ciągu Pan Prezes ZEC tak uważa, to czyż nie wzmacnia tym argumentacji wiceprezeski Stowarzyszenia o dobrowolnym poddaniu się karze?  W 2019r. przy szacowanej wartości inwestycji pow.66 mln zł, montaż finansowy zakładał dotację z UE-30 mln zł, pożyczkę z NFOŚiGW – 24 mln zł, resztę środki własne. Niezwykle ważna była konkluzja analizy finansowej SW mianowicie, że realizacja Projektu przy założeniu braku dodatkowego wzrostu ceny ciepła dla odbiorców ciepła w Starachowicach z tytułu realizacji Projektu wymaga wsparcia środkami pomocowymi z UE (...) Istotnym zabezpieczeniem trwałości Projektu jest sposób ustalania taryf za ciepło. (str. 124). Czyli, z unijną dotacją byłoby bez dodatkowego wzrostu cen ciepła dla odbiorców. A bez dotacji?

Działając w interesie społecznym chcieliśmy się dowiedzieć, jakie łączne wydatki pieniężne i efekty powstały w wyniku opracowania SW dla przedmiotowej inwestycji i czy po uruchomieniu IOE, nie będą grozić mieszkańcom Starachowic lawinowe wzrosty opłat za dostarczanie energii cieplnej? 

Z poważaniem dla Prezesa ZEC 

Zarząd Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie"

LINKI:

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
28-29 maja - Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

2022-05-27

28-29 maja - Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

Zbliża się kultowa kolarska impreza! To będzie znów prawdziwe widowisko, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń. W niedzielę (29 maja( w Starachowicach odbędzie się VI Starachowicka Strzała, wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, pofałdowanej trasie. Organizatorem Starachowickiej Strzały jest Poland Bike. Kolarskie Miasteczko z Biurem Zawodów, startem i metą wyścigów, znajdą się przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Starachowicach. Uwaga, nowość! Dzień wcześniej w sobotę (28 maja) odbędzie się jazda indywidualna na czas – I Czasówka o Puchar Starosty Starachowickiego. To będzie pierwszy taki Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim!
Zmiany w kursowaniu autobusów na ul. 1 Maja

2022-05-27

Zmiany w kursowaniu autobusów na ul. 1 Maja

Uwaga pasażerowie! Jak informuje ZEC Komunikacja Miejska w Starachowicach, od poniedziałku 30 maja br. w związku z remontem ul. 1 Maja, autobusy kursować będą według zmienionej trasy. 
Przebudowa Parku Kultury. Czy znajdą się pieniądze?

2022-05-27

Przebudowa Parku Kultury. Czy znajdą się pieniądze?

Otoczenie Parku Kultury przeszło rewitalizację. Teraz na remont czeka wnętrze Parku Kultury. Na to zadanie Gmina Starachowice otrzymała dofinansowanie w ramach rządowego programu Polski Ład. Jak zapowiadał prezydent Marek Materek, 24 maja br. otwarto oferty, które wpłynęły w postępowaniu. Jak się okazało, obie kwoty są wyższe niż ta, którą miasto ma zaplanowaną w budżecie.
Starachowiczanka z nagrodą

2022-05-26

Starachowiczanka z nagrodą "Newsweeka"

Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, Dorota Lisiak otrzymała tytuł "Społecznika Roku" - nagrodę "Newsweek Polska" dla tych, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych.
Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

2022-05-26

Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

Urząd Miejski otworzył oferty w postępowaniu dotyczącym remontu Krytej Pływalni przy ulicy Szkolnej w Starachowicach. Żadna firma nie jest zainteresowana remontem wnętrza i wentylacji pływalni, w części dotyczącej remontu dachu, oferty są wyższe niż przewidziane pieniądze. 
Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

2022-05-25

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

Powiat Starachowicki ogłosił przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję drogową, tj. budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Jej realizacja pozwoli na rozładowanie korków w Starachowicach. Będzie też doskonałym uzupełnieniem, powstającego obecnie systemu obwodnic. Firmy mają 35 dni na składanie ofert. 
UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

2022-05-27

UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

Na 39 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 27. miejsce w rankingu dotyczącym zapewnienia dzieciom zdrowego środowiska do życia, podaje UNICEF w najnowszym raporcie. Raport został opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF - Innocenti we Florencji...czytaj więcej...
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki...czytaj więcej...
Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

2022-05-26

Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

Wśród uchwał, nad którymi podczas piątkowej (27 maja) sesji Rady Miejskiej debatować będą radni, znajdzie się ta dotycząca zaciągnięcia przez Gminę Starachowice pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 37 milionów złotych.   
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski....czytaj więcej...