JUŻ W KIOSKU

Stanowisko "Wrażliwych Społecznie" na odpowiedź prezesa ZEC w Starachowicach

2021-10-04 13:02:19

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" skierowało do redakcji Gazety Starachowickiej pismo będące odpowiedzią na opublikowany przez nas komunikat prasowy Zarządu ZEC w Starachowicach, który dotyczył budowy Instalacji Odzysku Energii przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach - „spalarni odpadów”.

źródło: Stow. Wrażliwi Społecznie

Publikujemy treść pisma (pisownia oryginalna):

"Stanowisko stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie dot. odpowiedzi Prezesa ZEC w Starachowicach w związku z konferencją prasową z dnia 23.09.2021r.

Pan Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Starachowicach pominął niewygodne pytania i zagadnienia, które wybrzmiały na konferencji prasowej, co nas nie zaskoczyło.

ZEC wyklucza ryzyko zmiany cen. Ale w formule „zaprojektuj i wybuduj” wykonawca dopiero po opracowaniu projektu budowlanego z kosztorysem uzyskując pozwolenie na budowę (ten etap wymaga czasu) przystępuje do realizacji zadania inwestycyjnego. Władze ZEC skupiając się na „zamawianiu infrastruktury technicznej” marginalizują jak widać dokumentację projektową. Czy to nie trąci jak w „Misiu” słomianą inwestycją? 

W zakresie upublicznienia dokumentu planistycznego dotyczącego zapotrzebowania na ciepło i kierunków rozwoju energetyki cieplnej dla miasta Starachowice do 2040r. Prezes ZEC poinformował, że stowarzyszenie trochę się spóźniło. Tylko na portalu https://zecstar.pl/zec/misja-i-cele/ jest napisane o strategii spółki obejmując horyzont czasowy na l. 2016-2020. Informujemy Pana Prezesa, że strategia rozwoju, nie jest dokumentem bieżącym ad hoc. Jest w oparciu o dobraną metodologię długofalowym i wielopłaszczyznowym przedstawieniem w wymiarze jakościowym - rozwoju danego przedmiotu działalności z celem głównym, celami operacyjnymi, kierunkami działań przy  założeniu określonych kalkulacji finansowych, przypisanymi efektami(wskaźniki) z doborem form monitoringu, sprawozdawczości i ewaluacji. Proponujemy zakup książki „Zarządzanie strategiczne w teorii i praktyce”  (PWN, Warszawa 2021).

Wyjawiona na konferencji „Aktualizacja Studium Wykonalności(SW) dla inwestycji Instalacji Odzysku Energii (IOE) była opracowana 30.08.2019r. Trudno jest uwierzyć, że tarnowska spółka - mogła nie otrzymać w terminie zapłaty za wykonaną usługę. Generalnie SW jest intrygującym dokumentem. W studium jest  napisane, że nie przewiduje się wystąpienia ryzyka społecznego (sprzeciw do realizacji projektu). Przeciwnie, akceptacja dla projektu wynika m.in. z serii pożarów prywatnych składowisk odpadów kalorycznych po przetworzeniu w RIPOK w Starachowicach i okolicy.( str. 131). Jeśli w dalszym ciągu Pan Prezes ZEC tak uważa, to czyż nie wzmacnia tym argumentacji wiceprezeski Stowarzyszenia o dobrowolnym poddaniu się karze?  W 2019r. przy szacowanej wartości inwestycji pow.66 mln zł, montaż finansowy zakładał dotację z UE-30 mln zł, pożyczkę z NFOŚiGW – 24 mln zł, resztę środki własne. Niezwykle ważna była konkluzja analizy finansowej SW mianowicie, że realizacja Projektu przy założeniu braku dodatkowego wzrostu ceny ciepła dla odbiorców ciepła w Starachowicach z tytułu realizacji Projektu wymaga wsparcia środkami pomocowymi z UE (...) Istotnym zabezpieczeniem trwałości Projektu jest sposób ustalania taryf za ciepło. (str. 124). Czyli, z unijną dotacją byłoby bez dodatkowego wzrostu cen ciepła dla odbiorców. A bez dotacji?

Działając w interesie społecznym chcieliśmy się dowiedzieć, jakie łączne wydatki pieniężne i efekty powstały w wyniku opracowania SW dla przedmiotowej inwestycji i czy po uruchomieniu IOE, nie będą grozić mieszkańcom Starachowic lawinowe wzrosty opłat za dostarczanie energii cieplnej? 

Z poważaniem dla Prezesa ZEC 

Zarząd Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie"

LINKI:

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Blok przy Kościelnej rośnie w oczach

2023-05-26

Blok przy Kościelnej rośnie w oczach

Trwa budowa 4-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego ze 103 mieszkaniami przy ulicy Kościelnej w Starachowicach. Ponad 19-milionowa inwestycja przy blisko 80-procentowym wsparciu z Banku Gospodarstwa Krajowego to istotna pomoc dla Gminy i wsparcie w procesie relokacji mieszkańców z różnych budynków komunalnych z terenu miasta.
Umowa na modernizację stadionu miejskiego podpisana

2023-05-26

Umowa na modernizację stadionu miejskiego podpisana

Starachowicki Stadion Miejski zyska nowe oblicze. Przeprowadzona zostanie bowiem jego kompleksowa przebudowa. Jest możliwa dzięki funduszom pozyskanym z Polskiego Ładu w wysokości 20 mln zł. Gmina dokłada do prac prawie 9 mln zł.
Miasto sprzedało działki między zbiornikiem Piachy a ulicą Ostrowiecką

2023-05-25

Miasto sprzedało działki między zbiornikiem Piachy a ulicą Ostrowiecką

Gmina Starachowice sprzedała dwie działki zlokalizowane w pobliżu kąpieliska Piachy. Sprzedaż doszła do skutku podczas ogłoszonego po czwartym przetargu i obniżce wyceny, w stosunku do ceny ustalonej za pierwszym razem. Do gminnej kasy łącznie wpłynie ponad 430 tysięcy złotych. 
Na mapie Starachowic pojawi się kolejne miejsce do rekreacji

2023-05-25

Na mapie Starachowic pojawi się kolejne miejsce do rekreacji

Inwestycje w tereny zielone na terenie miasta mają zwiększyć potencjał turystyczny Starachowic. Do Lubianki czy Parku Miejskiego dołączy również obszar nad rzeką Kamienną w Dolnych Starachowicach,
Konkrety Prawa i Sprawiedliwości

2023-05-23

Konkrety Prawa i Sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość jest jedynym środowiskiem politycznym, które ma odpowiedzialną ofertę programową dla Polaków – mówi poseł Krzysztof Lipiec.
Budowa wiaduktu a budynek przy Hutniczej

2023-05-23

Budowa wiaduktu a budynek przy Hutniczej

Wykonawca budowy wiaduktu w Starachowicach Zachodnich wybrany, umowa została podpisana, a w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że nasyp wiaduktu będzie przebiegał w odległości jednego metra od kamienicy przy ulicy Hutniczej 8. 
Co z remontem miejskiego targu?

2023-05-23

Co z remontem miejskiego targu?

To pytanie powraca co jakiś czas, zarówno wśród sprzedawców, jak i kupujących. 
Profilaktyka i pomaganie, czyli piknik

2023-05-22

Profilaktyka i pomaganie, czyli piknik "Moda na bezpieczne wakacje"

Już 3 czerwca br. na parkingu przy biurowcu Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach odbędzie się piknik charytatywny pn. "Moda na bezpieczne wakacje". Organizatorem jest Stowarzyszenie "Dolina Kamiennej". 
Pomóżmy małej Natalce

2023-05-20

Pomóżmy małej Natalce

Natalia cierpi na autyzm i chociaż choroba ta nie odbiera życia, to wstrzymuje rozwój. 
Starachowicki Oddział Położniczo-Ginekologiczny w TOP 10

2023-05-19

Starachowicki Oddział Położniczo-Ginekologiczny w TOP 10

Dzięki wysokiej ocenie dokonanej w kwietniu br. przez pacjentki Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Salą Porodową starachowickiego szpitala, nasza placówka znalazła się w pierwszej dziesiątce podmiotów leczniczych w Polsce w Rankingu Szpitali prowadzonym przez Fundację "Rodzić po Ludzku".