JUŻ W KIOSKU

Stanowisko "Wrażliwych Społecznie" na odpowiedź prezesa ZEC w Starachowicach

2021-10-04 13:02:19

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" skierowało do redakcji Gazety Starachowickiej pismo będące odpowiedzią na opublikowany przez nas komunikat prasowy Zarządu ZEC w Starachowicach, który dotyczył budowy Instalacji Odzysku Energii przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach - „spalarni odpadów”.

źródło: Stow. Wrażliwi Społecznie

Publikujemy treść pisma (pisownia oryginalna):

"Stanowisko stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie dot. odpowiedzi Prezesa ZEC w Starachowicach w związku z konferencją prasową z dnia 23.09.2021r.

Pan Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Starachowicach pominął niewygodne pytania i zagadnienia, które wybrzmiały na konferencji prasowej, co nas nie zaskoczyło.

ZEC wyklucza ryzyko zmiany cen. Ale w formule „zaprojektuj i wybuduj” wykonawca dopiero po opracowaniu projektu budowlanego z kosztorysem uzyskując pozwolenie na budowę (ten etap wymaga czasu) przystępuje do realizacji zadania inwestycyjnego. Władze ZEC skupiając się na „zamawianiu infrastruktury technicznej” marginalizują jak widać dokumentację projektową. Czy to nie trąci jak w „Misiu” słomianą inwestycją? 

W zakresie upublicznienia dokumentu planistycznego dotyczącego zapotrzebowania na ciepło i kierunków rozwoju energetyki cieplnej dla miasta Starachowice do 2040r. Prezes ZEC poinformował, że stowarzyszenie trochę się spóźniło. Tylko na portalu https://zecstar.pl/zec/misja-i-cele/ jest napisane o strategii spółki obejmując horyzont czasowy na l. 2016-2020. Informujemy Pana Prezesa, że strategia rozwoju, nie jest dokumentem bieżącym ad hoc. Jest w oparciu o dobraną metodologię długofalowym i wielopłaszczyznowym przedstawieniem w wymiarze jakościowym - rozwoju danego przedmiotu działalności z celem głównym, celami operacyjnymi, kierunkami działań przy  założeniu określonych kalkulacji finansowych, przypisanymi efektami(wskaźniki) z doborem form monitoringu, sprawozdawczości i ewaluacji. Proponujemy zakup książki „Zarządzanie strategiczne w teorii i praktyce”  (PWN, Warszawa 2021).

Wyjawiona na konferencji „Aktualizacja Studium Wykonalności(SW) dla inwestycji Instalacji Odzysku Energii (IOE) była opracowana 30.08.2019r. Trudno jest uwierzyć, że tarnowska spółka - mogła nie otrzymać w terminie zapłaty za wykonaną usługę. Generalnie SW jest intrygującym dokumentem. W studium jest  napisane, że nie przewiduje się wystąpienia ryzyka społecznego (sprzeciw do realizacji projektu). Przeciwnie, akceptacja dla projektu wynika m.in. z serii pożarów prywatnych składowisk odpadów kalorycznych po przetworzeniu w RIPOK w Starachowicach i okolicy.( str. 131). Jeśli w dalszym ciągu Pan Prezes ZEC tak uważa, to czyż nie wzmacnia tym argumentacji wiceprezeski Stowarzyszenia o dobrowolnym poddaniu się karze?  W 2019r. przy szacowanej wartości inwestycji pow.66 mln zł, montaż finansowy zakładał dotację z UE-30 mln zł, pożyczkę z NFOŚiGW – 24 mln zł, resztę środki własne. Niezwykle ważna była konkluzja analizy finansowej SW mianowicie, że realizacja Projektu przy założeniu braku dodatkowego wzrostu ceny ciepła dla odbiorców ciepła w Starachowicach z tytułu realizacji Projektu wymaga wsparcia środkami pomocowymi z UE (...) Istotnym zabezpieczeniem trwałości Projektu jest sposób ustalania taryf za ciepło. (str. 124). Czyli, z unijną dotacją byłoby bez dodatkowego wzrostu cen ciepła dla odbiorców. A bez dotacji?

Działając w interesie społecznym chcieliśmy się dowiedzieć, jakie łączne wydatki pieniężne i efekty powstały w wyniku opracowania SW dla przedmiotowej inwestycji i czy po uruchomieniu IOE, nie będą grozić mieszkańcom Starachowic lawinowe wzrosty opłat za dostarczanie energii cieplnej? 

Z poważaniem dla Prezesa ZEC 

Zarząd Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie"

LINKI:

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.
Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

2021-10-12

Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

Po poniedziałkowej (11 października), nieoficjalnej informacji dotyczącej rezygnacji z pełnionej funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu w Starachowicach Roberta Sowuli, zwróciliśmy się do władz powiatu z prośbą o potwierdzenie tej wiadomości.