JUŻ W KIOSKU

Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Temat: pomoc uchodźcom

2022-03-10 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pomoc dla osób przybywających z Ukrainy była głównym tematem wtorkowego (8 marca) posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodził starosta Piotr Ambroszczyk. Włodarze zastanawiali się wspólnie nad miejscami zbiorowego pobytu uchodźców, jakie – zgodnie z informacją otrzymaną od Wojewody – miałyby powstać w każdym powiecie.

fot. Powiat Starachowicki

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, który zakłada m.in. wsparcie finansowe dla osób udzielających schronienia uchodźcom. O jego szczegółach informował we wtorek Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz na spotkaniu z samorządowcami. Ci zwrócili uwagę na fakt, że wsparcie nie jest wystarczające do pokrycia dziennego pobytu uchodźcy w hotelu czy innym tego rodzaju obiekcie. 

Wojewoda wystąpił do samorządów z prośbą, by w każdym z powiatów powstały miejsca zbiorowego pobytu uchodźców, gdzie mogliby oni znaleźć schronienie i wyżywienie oraz otrzymać niezbędną pomoc. Po spotkaniu, w Starostwie Powiatowym w Starachowicach zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono aktualną sytuację związaną z napływem uchodźców do naszego powiatu i udzielaną pomocą. 

Jak oszacował zastępca prezydenta ds. społecznych Marcin Gołębiowski, obecnie najwięcej uchodźców (około kilkuset) znajduje się na terenie gminy Starachowice. Następna w kolejności, z liczbą ok. stu osób jest gmina Pawłów. Potem gminy: Mirzec (blisko 50 osób), Brody (ok. 20 osób) i Wąchock (poniżej 10 osób). Większość uchodźców znalazło schronienie u osób prywatnych, wszystkie zostały objęte pomocą. W każdej z gmin prowadzone są zbiórki, a zgromadzone dary trafiają do bezpośrednio zainteresowanych. Nadwyżki zgromadzonych produktów będą przekazywane do magazynu powiatowego, a następnie rozdysponowywane w zależności od potrzeb. 

W związku z prośbą wojewody, każdy z samorządów ma przedstawić propozycję obiektów, w których można by uruchomić zbiorowe miejsca pobytu uchodźców. Brane są pod uwagę: hale, świetlice, obiekty szkolne i inne większe budynki, które mogłyby służyć na taki cel. Do końca tygodnia gminy mają przesłać zapotrzebowanie materiałowe na wyposażenie takich punktów. Zostanie ono niezwłocznie przekazane Wojewodzie przez służby starosty.

/źródło: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Podziękowanie za serce i wychowanie

2023-01-29

Podziękowanie za serce i wychowanie

Niewiele powiatów w kraju może poszczycić się taką placówką rodzinną, jak nasza przy ulicy Warszawskiej w Starachowicach, z tak dużym stażem i z tak ogromnym zaangażowaniem w opiekę nad dziećmi. Jej wieloletni dyrektor Pan Witold Kowalski przez ponad 40 lat wraz z małżonką dawał ciepło i miłość dziesiątkom dzieciaków, które nie doświadczyły tego od swoich biologicznych rodziców. A teraz kończy już swoją działalność, choć nie porzuca misji, jaką jest wychowanie.
Jak sobie radzić w kryzysie?

2023-01-29

Jak sobie radzić w kryzysie?

Jak rozmawiać z osoba będącą w kryzysie, mającą myśli samobójcze, czy z dzieckiem, które ma za sobą próbę samobójczą – na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy warsztatów, jakie odbyły się 25 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Jest to kolejne spotkanie w ramach działań zainicjowanych przez Powiat Starachowicki, wspólnie z III LO, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną i Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, związanych z zapobieganiem zachowaniom samobójczym.
Porządek obrad styczniowej sesji Rady Powiatu

2023-01-25

Porządek obrad styczniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (26 stycznia br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się XLIX sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Dofinansowanie dla PZAZ

2023-01-23

Dofinansowanie dla PZAZ

Ponad 500 tys. zł przekaże w tym roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego na utrzymanie Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie. 19 stycznia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach podpisana została umowa w sprawie udzielenia dotacji na działalność zakładu w 2023 roku.
Podziękowanie za pomoc uchodźcom

2023-01-22

Podziękowanie za pomoc uchodźcom

Powiat Starachowicki doceniony przez Województwo za realizację projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy". Podczas gali, jaka odbyła się 16 stycznia w Filharmonii Świętokrzyskiej, starosta Piotr Ambroszczyk odebrał podziękowania z rąk marszałka Andrzeja Bętkowskiego i wicemarszałek Renaty Janik.
„Reagując ratujesz” - podsumowano kampanię społeczną

2023-01-21

„Reagując ratujesz” - podsumowano kampanię społeczną

Ola Szaudel i Tadeusz Valde ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach zostali zwycięzcami konkursu „Krótki film o bezpieczeństwie”, jaki odbył się w ramach kampanii społecznej "Reagując Ratujesz", ukierunkowanej na eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących. Uroczyste wręczenie nagród połączone z podsumowaniem działań odbyło się 13 stycznia br. w Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach. 
Szpital rozszerza specjalistykę

2023-01-18

Szpital rozszerza specjalistykę

Starachowicki szpital poszerza wachlarz usług medycznych. Do dyspozycji pacjentów są już cztery nowe poradnie, w tym stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych, neonatologiczna i neurologiczna dla dzieci, a w planach kolejne, w tym m.in. poradnia prenatalna dla kobiet w ciąży powyżej 35 roku życia.
Budżet powiatu na 2023 rok przyjęty

2022-12-30

Budżet powiatu na 2023 rok przyjęty

Rada Powiatu w Starachowicach, podczas czwartkowej (29 grudnia 2022 r.) sesji przyjęła budżet na 2023 rok. Opiewa on na kwotę ponad 184 mln zł. Ponad 77 mln zł przeznaczone zostanie na inwestycje. 
Porządek obrad grudniowej sesji Rady Powiatu

2022-12-28

Porządek obrad grudniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (29 grudnia br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się XLVII sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Pracowity rok w powiecie

2022-12-27

Pracowity rok w powiecie

Odcovidowienia szpitala, zakup budynku po PAKS, pomoc uchodźcom, rozwój polityki społecznej czy zwiększanie obronności – to tym obszarom podporządkowane były w tym roku działania starosty Piotra Ambroszczyka i Zarządu Powiatu. Największym jednak wzywaniem, które udało się przekuć w sukces, było pozyskanie 100 mln zł na budowę wiaduktu w Starachowicach.