JUŻ W KIOSKU

Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Temat: pomoc uchodźcom

2022-03-10 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pomoc dla osób przybywających z Ukrainy była głównym tematem wtorkowego (8 marca) posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodził starosta Piotr Ambroszczyk. Włodarze zastanawiali się wspólnie nad miejscami zbiorowego pobytu uchodźców, jakie – zgodnie z informacją otrzymaną od Wojewody – miałyby powstać w każdym powiecie.

fot. Powiat Starachowicki

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, który zakłada m.in. wsparcie finansowe dla osób udzielających schronienia uchodźcom. O jego szczegółach informował we wtorek Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz na spotkaniu z samorządowcami. Ci zwrócili uwagę na fakt, że wsparcie nie jest wystarczające do pokrycia dziennego pobytu uchodźcy w hotelu czy innym tego rodzaju obiekcie. 

Wojewoda wystąpił do samorządów z prośbą, by w każdym z powiatów powstały miejsca zbiorowego pobytu uchodźców, gdzie mogliby oni znaleźć schronienie i wyżywienie oraz otrzymać niezbędną pomoc. Po spotkaniu, w Starostwie Powiatowym w Starachowicach zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono aktualną sytuację związaną z napływem uchodźców do naszego powiatu i udzielaną pomocą. 

Jak oszacował zastępca prezydenta ds. społecznych Marcin Gołębiowski, obecnie najwięcej uchodźców (około kilkuset) znajduje się na terenie gminy Starachowice. Następna w kolejności, z liczbą ok. stu osób jest gmina Pawłów. Potem gminy: Mirzec (blisko 50 osób), Brody (ok. 20 osób) i Wąchock (poniżej 10 osób). Większość uchodźców znalazło schronienie u osób prywatnych, wszystkie zostały objęte pomocą. W każdej z gmin prowadzone są zbiórki, a zgromadzone dary trafiają do bezpośrednio zainteresowanych. Nadwyżki zgromadzonych produktów będą przekazywane do magazynu powiatowego, a następnie rozdysponowywane w zależności od potrzeb. 

W związku z prośbą wojewody, każdy z samorządów ma przedstawić propozycję obiektów, w których można by uruchomić zbiorowe miejsca pobytu uchodźców. Brane są pod uwagę: hale, świetlice, obiekty szkolne i inne większe budynki, które mogłyby służyć na taki cel. Do końca tygodnia gminy mają przesłać zapotrzebowanie materiałowe na wyposażenie takich punktów. Zostanie ono niezwłocznie przekazane Wojewodzie przez służby starosty.

/źródło: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czekamy na zgłoszenia do „Żelaznego Pierścienia”

2022-07-02

Czekamy na zgłoszenia do „Żelaznego Pierścienia”

Rusza IV edycja Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień”, która jest wyróżnieniem przyznawanym za szczególny wkład w rozwój Powiatu Starachowickiego. Ma ona na celu promowanie najlepszych przedsiębiorstw Powiatu Starachowickiego, inspirowanie ich do rozwoju, promocję ich innowacyjnych dokonań oraz zwiększanie konkurencyjności pomiędzy przedsiębiorstwami.
Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

2022-06-30

Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

Za nami jedna z najważniejszych sesji Rady Powiatu w ciągu całego roku. Zarząd Powiatu otrzymał na niej wotum zaufania oraz absolutorium. To wyraz uznania dla jego działań oraz sposobu wykonania zeszłorocznego budżetu.
O dzikach na komisji bezpieczeństwa

2022-06-28

O dzikach na komisji bezpieczeństwa

Niszczą ogrodzenia, rabaty i straszą działkowców. Temat walki z dzikami zdominował ostatnie posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w powiecie. Starosta Piotr Ambroszczyk zlecił służbom rozpoznanie prawnych i finansowych możliwości zakupu  sznurów hukowych, które mogłyby odstraszyć zwierzęta.
Imprezowali dla Helenki

2022-06-25

Imprezowali dla Helenki

Fundacja Zdążyć przed Panem Bogiem i starosta Piotr Ambroszczyk? To się nie mogło skończyć inaczej jak wspólną połączeniem przyjemnego z pożytecznym czyli pomocą i imprezą.
Powiat uruchomi Centrum Pomocy Uchodźcom

2022-06-20

Powiat uruchomi Centrum Pomocy Uchodźcom

Centrum Pomocy Uchodźcom zostanie uruchomione niebawem w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Wsparcie znają tutaj obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z trwającym konfliktem i zamieszkują obecnie na terenie naszego powiatu.
Wykus 2022

2022-06-15

Wykus 2022

Władze powiatu wzięły udział w uroczystościach Wykus 2022, upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej, walczących pod komendą Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. W tym roku obchodziliśmy 65. rocznicę powstania Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury-Nurt, pierwszego po wojnie niezależnego stowarzyszenia zrzeszającego żołnierzy Armii Krajowej.
O planie transportowym w powiecie

2022-05-29

O planie transportowym w powiecie

Trwają wstępne rozmowy z gminami w sprawie opracowania planu rozwoju transportu zbiorowego dla powiatu starachowickiego. Podstawowa idea jest taka, by lepiej skomunikować siedziby gmin z siedzibą powiatu, ułatwiając w ten sposób mieszkańcom dojazd do pracy, szpitala, szkoły czy załatwienie spraw urzędowych.
Rusza remont drogi powiatowej w Poddąbrowie

2022-05-27

Rusza remont drogi powiatowej w Poddąbrowie

Niebawem rozpocznie się remont drogi powiatowej Mirzec-Podkowalów-Mirzec-Poddąbrowa. 25 maja br. Zarząd Dróg Powiatowych przekazał już wykonawcy plac budowy. Na blisko 800 m odcinku odnowiona zostanie nawierzchnia, odwodnienie oraz pobocza. Pojawi się również wyniesione przejście dla pieszych i nowe oznakowanie.
XXI Jarmark u Starzecha

2022-05-25

XXI Jarmark u Starzecha

Już w najbliższą sobotę (28 maja) na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbędzie się XXI Jarmark u Starzecha. Impreza organizowana przez Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Starachowice, Ekomuzeum i Parkiem Kultury. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą: Jula oraz Felicjan Andrzejczak – wykonawca  legendarnego przeboju Budki Suflera „Jolka Jolka pamiętasz”, który wystąpi u nas na scenie z kwartetem smyczkowym. 
Nabór do szkół ponadpodstawowych

2022-05-23

Nabór do szkół ponadpodstawowych

Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Rejestracja potrwa do 20 czerwca br. Nie warto zwlekać z dokonaniem wyboru. Lepiej zrobić to teraz!