JUŻ W KIOSKU

Spotkali się w bibliotece

2021-10-13 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

To był pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Świat za oknem roztańczył się kolorami, a oni zasiadali w przytulnym wnętrzu biblioteki "Nad Skałą" (Staszica 5). Rozmawiali o książkach, których motywem przewodnim były Chiny.

fot. Aldona Bałtowska Jagieła

Pierwszą z nich był utwór holenderskiego dyplomaty i sinologa Roberta van Gulika, żyjącego w pierwszej połowie XX wieku pt. „Sędzia Di i tajemnica jeziora”. To kryminał retro, w którym tytułowy bohater (postać autentyczna), pełniący funkcję sędziego pokoju w jednym z chińskich okręgów, rozwiązał trzy kryminalne zagadki, działając równocześnie jako prokurator i detektyw. Człowiek będący na tak zaszczytnym stanowisku był pracowity, sumienny, zrównoważony i sprawiedliwy, nieco odbiegający tym od norm naszych czasów.

- Staroświecka, przepełniona wiarą w istnienie ustalonego porządku świata, uspakajająca, którą czyta się łatwo, szybko i przyjemnie - tak klubowicze ocenili lekturę, wystawiając jej ocenę 7,8 w skali 10-punktowej.

Zupełnie innym utworem była biograficzna książka autorki pochodzącej z rodziny chińskich emigrantów, współcześnie mieszkającej w Stanach Zjednoczonych- Amy L.Chua. „Bojowa pieśń tygrysicy” to lektura skłaniająca do refleksji na wiele tematów, a przede wszystkim stawiająca pytania: czy istnieje jedyna słuszna i właściwa metoda wychowywania własnych dzieci, czy chiński model wychowawczy musi sprawdzić się w każdych okolicznościach, czy nieliczenie się z odczuciami dziecka w imię osiągnięcia przez nie życiowego sukcesu jest moralnie usprawiedliwione?

Również ta książka uzyskała przychylne oceny, czego dowodem jest przyznanie jej 9,25 pkt. Naszej dyskusji towarzyszył słodki poczęstunek, na którym gościły min. chińskie ciasteczka ryżowe i herbatka, rzecz jasna również chińska.

Kolejne spotkanie odbędzie się 21 października, a wybrana książka to „Miasto archipelag” Filipa Springera.

Ps. "Zielona" jako przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej serdecznie zaprasza do udziału w DKK.

Aldona Bałtowska - Jagieła
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmarła Anna Księska

2023-02-07

Zmarła Anna Księska

Anna Księska zmarła w wieku 90 lat. W latach 1983 - 90 była dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

2023-02-02

"Pedet" do rozbiórki

Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu. 
Pamiętali o

2023-02-02

Pamiętali o "Halnym"

To już 9 lat, jak nie ma go z nami. Honorowy Obywatel Starachowic i Wąchocka Zdzisław Rachtan odszedł 26 stycznia 2014 w Warszawie. 
Zmarł Jerzy Kołaczyński

2023-02-01

Zmarł Jerzy Kołaczyński

Wieść o śmierci artysty mieszkającego w Wąchocku, Jerzego Kołaczyńskiego, obiegła media we wtorek (31 stycznia br.). 
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.