JUŻ W KIOSKU

Spotkali się w bibliotece

2021-10-13 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

To był pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Świat za oknem roztańczył się kolorami, a oni zasiadali w przytulnym wnętrzu biblioteki "Nad Skałą" (Staszica 5). Rozmawiali o książkach, których motywem przewodnim były Chiny.

fot. Aldona Bałtowska Jagieła

Pierwszą z nich był utwór holenderskiego dyplomaty i sinologa Roberta van Gulika, żyjącego w pierwszej połowie XX wieku pt. „Sędzia Di i tajemnica jeziora”. To kryminał retro, w którym tytułowy bohater (postać autentyczna), pełniący funkcję sędziego pokoju w jednym z chińskich okręgów, rozwiązał trzy kryminalne zagadki, działając równocześnie jako prokurator i detektyw. Człowiek będący na tak zaszczytnym stanowisku był pracowity, sumienny, zrównoważony i sprawiedliwy, nieco odbiegający tym od norm naszych czasów.

- Staroświecka, przepełniona wiarą w istnienie ustalonego porządku świata, uspakajająca, którą czyta się łatwo, szybko i przyjemnie - tak klubowicze ocenili lekturę, wystawiając jej ocenę 7,8 w skali 10-punktowej.

Zupełnie innym utworem była biograficzna książka autorki pochodzącej z rodziny chińskich emigrantów, współcześnie mieszkającej w Stanach Zjednoczonych- Amy L.Chua. „Bojowa pieśń tygrysicy” to lektura skłaniająca do refleksji na wiele tematów, a przede wszystkim stawiająca pytania: czy istnieje jedyna słuszna i właściwa metoda wychowywania własnych dzieci, czy chiński model wychowawczy musi sprawdzić się w każdych okolicznościach, czy nieliczenie się z odczuciami dziecka w imię osiągnięcia przez nie życiowego sukcesu jest moralnie usprawiedliwione?

Również ta książka uzyskała przychylne oceny, czego dowodem jest przyznanie jej 9,25 pkt. Naszej dyskusji towarzyszył słodki poczęstunek, na którym gościły min. chińskie ciasteczka ryżowe i herbatka, rzecz jasna również chińska.

Kolejne spotkanie odbędzie się 21 października, a wybrana książka to „Miasto archipelag” Filipa Springera.

Ps. "Zielona" jako przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej serdecznie zaprasza do udziału w DKK.

Aldona Bałtowska - Jagieła
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gagatki i dziadki poszły w las

2022-10-02

Gagatki i dziadki poszły w las

Dystans od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, dziadki, gagatki, ognisko, kiełbaski i mnóstwo świetnej zabawy. Sprawcą całego zamieszania jest natomiast Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach.
Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

2022-10-01

Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

W poniedziałek, 23 września, odbył się wernisaż absolwentki starachowickiego Ogniska Plastycznego - Małgorzaty Markowskiej.
Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

2022-09-29

Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

I to jest sukces, starachowiczanka wygrała międzynarodowy konkurs.
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.