JUŻ W KIOSKU

Spotkali się w bibliotece

2021-10-13 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

To był pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Świat za oknem roztańczył się kolorami, a oni zasiadali w przytulnym wnętrzu biblioteki "Nad Skałą" (Staszica 5). Rozmawiali o książkach, których motywem przewodnim były Chiny.

fot. Aldona Bałtowska Jagieła

Pierwszą z nich był utwór holenderskiego dyplomaty i sinologa Roberta van Gulika, żyjącego w pierwszej połowie XX wieku pt. „Sędzia Di i tajemnica jeziora”. To kryminał retro, w którym tytułowy bohater (postać autentyczna), pełniący funkcję sędziego pokoju w jednym z chińskich okręgów, rozwiązał trzy kryminalne zagadki, działając równocześnie jako prokurator i detektyw. Człowiek będący na tak zaszczytnym stanowisku był pracowity, sumienny, zrównoważony i sprawiedliwy, nieco odbiegający tym od norm naszych czasów.

- Staroświecka, przepełniona wiarą w istnienie ustalonego porządku świata, uspakajająca, którą czyta się łatwo, szybko i przyjemnie - tak klubowicze ocenili lekturę, wystawiając jej ocenę 7,8 w skali 10-punktowej.

Zupełnie innym utworem była biograficzna książka autorki pochodzącej z rodziny chińskich emigrantów, współcześnie mieszkającej w Stanach Zjednoczonych- Amy L.Chua. „Bojowa pieśń tygrysicy” to lektura skłaniająca do refleksji na wiele tematów, a przede wszystkim stawiająca pytania: czy istnieje jedyna słuszna i właściwa metoda wychowywania własnych dzieci, czy chiński model wychowawczy musi sprawdzić się w każdych okolicznościach, czy nieliczenie się z odczuciami dziecka w imię osiągnięcia przez nie życiowego sukcesu jest moralnie usprawiedliwione?

Również ta książka uzyskała przychylne oceny, czego dowodem jest przyznanie jej 9,25 pkt. Naszej dyskusji towarzyszył słodki poczęstunek, na którym gościły min. chińskie ciasteczka ryżowe i herbatka, rzecz jasna również chińska.

Kolejne spotkanie odbędzie się 21 października, a wybrana książka to „Miasto archipelag” Filipa Springera.

Ps. "Zielona" jako przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej serdecznie zaprasza do udziału w DKK.

Aldona Bałtowska - Jagieła
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tureckie opowieści w bibliotece

2021-10-18

Tureckie opowieści w bibliotece

Już w najbliższy piątek, 22 października, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej wybrzmi głos muezzina, poczujecie zapach Bosforu i magię meczetu. Jednym słowem nadchodzi flirt z Turcją. Na podróżnicze spotkanie zaprasza nasza redakcyjna koleżanka
Prezydencka akceptacja

2021-10-18

Prezydencka akceptacja

Ciężko pracują, aby mieć satysfakcję z tego, co robią oraz cieszyć się z uznaniowego aplauzu. Niemałym wysiłkiem, wyobraźnią, znajomością folkloru i ukochaniem swojej małej Ojczyzny, wykazała się wiceprezes starachowickiego UTW Anna Tokarska planując wystawienie na scenie Parku Kultury „ Świętokrzyskiego Pikniku” . Gotowy projekt został przedłożony Urzędowi Miasta, który to urząd nie tylko go zaakceptował, ale także dofinansował.
Ekologicznie w Adamowie

2021-10-18

Ekologicznie w Adamowie

Ekologiczna szkoła to taka, która rozumie, inspiruje, otacza opieką i prowadzi do sukcesu. Taka jest właśnie Szkoła Podstawowa w Adamowie, a powyższą zasadę rozumieją jej pracownicy.
To już dziś. Park Kultury zaprasza

2021-10-16

To już dziś. Park Kultury zaprasza

Nagrody MBP rozdane

2021-10-17

Nagrody MBP rozdane

Nagrody dla najlepszych graczy rozdane. Miejska Biblioteka Publiczna przyznała nagrody zwycięzcom konkursu związanego z grą Cosmicam, opartą na twórczości Stanisława Lema.  
Z wycieczką w Dolinie kłodzkiej

2021-10-16

Z wycieczką w Dolinie kłodzkiej

Pierwszy miesiąc nauki młodzież Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 zakończył relaksem.Uczniowie klas 3 rt wraz z klasą 2 TR kształcąca się w zawodzie technik reklamy pojechali na trzydniową wycieczką do Doliny Kłodzkiej.
Zakochaj się w szóstce

2021-10-15

Zakochaj się w szóstce

Pod takim hasłem już po raz trzeci Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 6 w Starachowicach zorganizowała piknik, podczas którego zbierano fundusze na „Strefę relaksu” w placówce.
Rozpoczął się Nowy Rok Kulturalny

2021-10-13

Rozpoczął się Nowy Rok Kulturalny

Nowy rok Kulturalny to przede wszystkim nowy sezon artystyczny dla miasta Starachowice. Podczas uroczystego rozpoczęcia sala widowiskowa Parku Kultury wybrzmiała życzeniami dalszych sukcesów i chęci do prowadzenia mieszkańców artystycznymi szlakami muzyki, obrazu i teatru.
Jak z bicza strzelił

2021-10-13

Jak z bicza strzelił

Mignęła wiosna za wiosną, przeleciał maj za majem, aż nastał XXI wiek. Dla seniorów z mundurami w szafie wszelkie rywalizacje związane z wojskową sprawnością, to nawet w pewnym sensie atrakcyjne, ale jednak czegoś im brak.