JUŻ W KIOSKU

Spotkali się na Dębowej Górze

2022-08-20 16:31:18

Ocena:

5/5 | 1 głosów

XV Złaz na Dębową Górę poprowadził Tomek Cygan z Oddziału Miejskiego PTTK w Starachowicach. W słońcu i upale podążała za nim ponad 30 - -osobowa grupa, do której dołączyły dzieci i młodzież z Ukrainy w towarzystwie asystentki międzykulturowej Inny Mekhedy.

To już kolejna edycja wędrówki. A ta była piękna, lasy kryjące w sobie ponurą historię i bezimienne mogiły skłaniały do refleksji, a cisza i spokój cieszyły wędrujących. Dawna Puszcza Iłżecka tętniła życie, wszyscy, którzy zdecydowali się właśnie tak spędzić ten dzień mogli wysłuchać historii tych, którzy właśnie w tych lasach dali dowód pięknego patriotyzmu - takiego bez pompy, bez świateł, bez braw.

Popłynęła historia o mobilizacji żołnierzy z Iłżeckiego Obwodu Armii Krajowej, którzy na Dębowej Górze zgłosili gotowość udziału w Akcji Burza. Młodzi ludzie, którzy chcieli po prostu Niemca bić szli do walki słabo uzbrojeni, ale z wielkimi chęciami.

Słówko przy jednej z mogił szepnęłam i ja.

Puszcza iłżecka to także Karol Kalita "Rębajło" - jestem przekonana, że jego duch towarzyszył nam na całej trasie. Tak samo zresztą, jak zapach partyzanckich ognisk, pieśń, która szumiała leciuteńko wśród drzew i echa wojennej zawieruchy. 

Złaz zorganizowała "Kotyzka", starosta Piotr Ambroszczyk, który zdecydowanie czuje klimat partyzanckiej braci, zapewnił pyszną grochówkę i dał się porwać do śpiewu.  Zapewniam, że głos ma jak dzwon - do "Czerwonych maków... " nie trzeba go było specjalnie namawiać.

Wszystkim obecnym za udział w Złazie dziękował Edward Imiela.

Na miejsce zbiórki (wiaty w Lipiu) chętni przyjechali kolejką wąskotorową.Pod wiatami także złaz zmierzał ku końcowi - a kończono pięknie, bo właśnie piosenką. Rzewne brzmienia akordeonu popłynęły między drzewami. Nikt nie wątpił, że "Rębajło", i "Szary" uśmiechnęli się pod nosem radośnie, że są tacy, którzy pamiętają i przybywają. Szczególnie cieszyła obecność naszych gości z Ukrainy, także dzieci, które w skupieniu zostawiały na mogiłach znicze.

I ja tam byłam. Wodę piłam, grochówką się raczyłam, nie śpiewałam (bo się bałam), siadłam i w końcu wszystko spisałam.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świętokrzyski akcent na monetach

2022-11-28

Świętokrzyski akcent na monetach

W 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Odkryj Polskę”. Ma ona przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii mają rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł.
Zaczarowany świat Ewy

2022-11-26

Zaczarowany świat Ewy

Artystyczne zacięcie miała od zawsze, dziś wykorzystuje je przenosząc na płótno swoje tęsknoty i marzenia, Jej obrazy przedstawiają pejzaże, surrealistyczne wizje, portrety kobiet, goszczą na nich gejsze. Inspiruje ją głównie Zdzisław Beksiński, a interpretację swoich prac pozostawia odbiorcy. 
Ku czci Świętej Barbary

2022-11-27

Ku czci Świętej Barbary

Przed nami coroczne uroczystości z okazji święta patronki Starachowic - Świętej Barbary.
Tu teraz jest mój dom

2022-11-27

Tu teraz jest mój dom

- Nie pójdziesz dzisiaj do szkoły. Wojna! Rosja napadła na Ukrainę ! - Tak powiedziała mama rankiem 24 lutego. W jej oczach było przerażenie, niepewność co z nami będzie. Nerwowe rozmowy rodziców i wreszcie decyzja, że uciekamy. Zostawiłam swoją szkołę, zespół „Akcent”, w którym tańczyłam i zdobywałam nagrody, koleżanki, kolegów... Samochód rodziców zapakowany najpotrzebniejszymi rzeczami, długie, pełne łez pożegnanie z babcią i... ruszamy w drogę.
Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

2022-11-20

Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

- Lubię swój świat, gdzie mogę marzyć bez ograniczeń - mówi artystka i zaprasza, by ją w tym świecie odwiedzić. Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Sepioło-Krełowskiej odbędzie w Pełnej Kulturze (park Miejski) - 25 listopada o godzinie 18.00. Na gości czeka muzyczna niespodzianka. 
Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

2022-11-20

Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

Tak o Alicji Czarneckiej (prezes starachowickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus) mówił prezydent Marek Materek. Jego słowa potwierdzali wszyscy goście zgromadzeni w Sali Olimpia, a okazja ku temu była przecież nie byle jaka. Jubileusz 25 - lecia stowarzyszenia sprzyjał życzeniom, gratulacjom, wspomnieniom.

2022-11-20

"Magia powiatu" działa

Do cieszącego się ogromną popularnością konkursu nadesłano 60 zdjęć, na których zagościły prawdziwe niezwykłości. To była już XVI edycja fotograficznych zmagań, a jury kolejny raz miało ciężki orzech do zgryzienia. Wybrać trzy najbardziej zaczarowane spośród 60 magicznych? No naprawdę nie zazdroszczę.
Krajoznawcze spacery

2022-11-16

Krajoznawcze spacery

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy zorganizowała dla swoich parafian spacer krajoznawczy. pierwszy już się odbył, a sądząc po doskonałych humorach parafian nie był ostatnim.
W hołdzie dla Niepodległej

2022-11-16

W hołdzie dla Niepodległej

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a Polacy za jej odzyskanie zapłacili wysoką cenę, przelali morze krwi i lez. Niepodległa Ojczyzna to dobro każdego z nas, ma nas łączyć ponad różnicami, sporami i kłótniami.
Uczą się od mistrza

2022-11-16

Uczą się od mistrza

Nie każdy powiat może poszczycić się taką placówką, jak Państwowe Ognisko Plastyczne, a już na pewno z tak cenionymi artystami, jak Marcin Bondarowicz, który niedawno zdobył główną nagrodę Award of Excellence w tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timişoarze (Rumunia).