JUŻ W KIOSKU

Spotkali się na Dębowej Górze

2022-08-20 16:31:18

Ocena:

5/5 | 1 głosów

XV Złaz na Dębową Górę poprowadził Tomek Cygan z Oddziału Miejskiego PTTK w Starachowicach. W słońcu i upale podążała za nim ponad 30 - -osobowa grupa, do której dołączyły dzieci i młodzież z Ukrainy w towarzystwie asystentki międzykulturowej Inny Mekhedy.

To już kolejna edycja wędrówki. A ta była piękna, lasy kryjące w sobie ponurą historię i bezimienne mogiły skłaniały do refleksji, a cisza i spokój cieszyły wędrujących. Dawna Puszcza Iłżecka tętniła życie, wszyscy, którzy zdecydowali się właśnie tak spędzić ten dzień mogli wysłuchać historii tych, którzy właśnie w tych lasach dali dowód pięknego patriotyzmu - takiego bez pompy, bez świateł, bez braw.

Popłynęła historia o mobilizacji żołnierzy z Iłżeckiego Obwodu Armii Krajowej, którzy na Dębowej Górze zgłosili gotowość udziału w Akcji Burza. Młodzi ludzie, którzy chcieli po prostu Niemca bić szli do walki słabo uzbrojeni, ale z wielkimi chęciami.

Słówko przy jednej z mogił szepnęłam i ja.

Puszcza iłżecka to także Karol Kalita "Rębajło" - jestem przekonana, że jego duch towarzyszył nam na całej trasie. Tak samo zresztą, jak zapach partyzanckich ognisk, pieśń, która szumiała leciuteńko wśród drzew i echa wojennej zawieruchy. 

Złaz zorganizowała "Kotyzka", starosta Piotr Ambroszczyk, który zdecydowanie czuje klimat partyzanckiej braci, zapewnił pyszną grochówkę i dał się porwać do śpiewu.  Zapewniam, że głos ma jak dzwon - do "Czerwonych maków... " nie trzeba go było specjalnie namawiać.

Wszystkim obecnym za udział w Złazie dziękował Edward Imiela.

Na miejsce zbiórki (wiaty w Lipiu) chętni przyjechali kolejką wąskotorową.Pod wiatami także złaz zmierzał ku końcowi - a kończono pięknie, bo właśnie piosenką. Rzewne brzmienia akordeonu popłynęły między drzewami. Nikt nie wątpił, że "Rębajło", i "Szary" uśmiechnęli się pod nosem radośnie, że są tacy, którzy pamiętają i przybywają. Szczególnie cieszyła obecność naszych gości z Ukrainy, także dzieci, które w skupieniu zostawiały na mogiłach znicze.

I ja tam byłam. Wodę piłam, grochówką się raczyłam, nie śpiewałam (bo się bałam), siadłam i w końcu wszystko spisałam.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.