JUŻ W KIOSKU

Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

2022-09-29 12:41:29

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podwyżek płac - tego żądają związki zawodowe w dwóch starachowickich firmach produkcyjnych. Rozmowy z pracodawcami w MAN Bus i PCK Group prowadzi NSZZ „Solidarność”. 

fot. Gazeta Starachowicka

O negocjacjach płacowych w obu zakładach, na bieżąco informuje przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Jan Seweryn.  

W starachowickim zakładzie MAN Bus, 19 września br. odbyło się spotkanie związków zawodowych z prezesem MAN BUS Münürem Yavuzem, które było odpowiedzią na postulat „Solidarności” o wszczęciu rozmów o podwyżce płac. Prezes stwierdził, że możliwe jest podniesienie płac o 2%. Jednocześnie Münür Yavuz powiedział, że firma potrzebuje zwiększenia limitu godzin nadliczbowych o 80. Przewodniczący „Solidarności” Jan Seweryn oświadczył, że pracownicy nie takiej podwyżki oczekują i zaproponował podniesieni płacy o 10% i wypłatę w 100% premii rocznej. Prezes odpowiedział, że jest to niemożliwe do spełnienia. W poniedziałek (26 września br.)  Międzyzakładowa Organizacja Związkowa ogłosiła akcję protestacyjną w MAN Bus polegającą na bojkocie tzw. Barometru Nastrojów.

- Akcja jest wyrazem niezadowolenia wobec braku postępu w sprawie podwyżki płacy. „Solidarność” apeluje o udział w tej akcji do wszystkich pracowników firmy bez względu na przynależność związkową oraz zajmowane stanowisko. W przypadku dalszego braku reakcji Zarządu firmy na postulaty związkowe podjęte zostaną dalsze akcje protestacyjne - informuje przewodniczący Jan Seweryn.   

Natomiast w PKC Group niezrealizowanie postulatów płacowych, z którymi wystąpiła do Zarządu PKC Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność”, spowodowało wszczęcie sporu zbiorowego. Wśród postulatów „Solidarności”, znajdują się: podniesienie płacy zasadniczej wszystkich pracowników o 500 zł brutto oraz włączenie do płacy zasadniczej premii miesięcznej.

Jak informuje Jan Seweryn, w piśmie otrzymanym przez związki 20 września br., Zarząd napisał, że rozmowy o podwyżce płac mogą się rozpocząć dopiero w czwartym kwartale, ale nie precyzuje, kiedy dokładnie mogłoby to nastąpić. Wszczęty został spór zbiorowy, w trakcie którego, pracodawca musi podjąć natychmiast rozmowy na temat zgłoszonych postulatów. Brak realizacji postulatów daje związkowi zawodowemu uprawnienia do ogłoszenia strajku. W środę (28 września br.), odbyło się spotkanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” z prezesem firmy oraz dyrektor do spraw personalnych.

- Było to pierwsze spotkanie w ramach sporu zbiorowego, który został wszczęty po niespełnieniu przez Zarząd firmy postulatów płacowych wystosowanych przez „Solidarność”. Strony przedstawiły swoje stanowiska w sprawie podwyżki płac, ale były one całkowicie rozbieżne. Prezes Abram twierdził, że firmy na żadne podwyżki nie stać, bo boryka się ona ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu. Gdyby podwyżka w kwocie postulowanej przez „Solidarność” została wprowadzona, oznaczałoby to jej likwidację lub przeniesienie do kraju, gdzie płace są niższe. Przedstawiciele „Solidarności” podtrzymali swoje postulaty, czyli podwyżkę płacy o 500 złotych brutto i włączenie do płacy zasadniczej premii miesięcznej - informuje przewodniczący. - Według „Solidarności” płace pracowników są skrajnie niskie i nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Niestety nie udało się osiągnąć nawet zbliżenia stanowisk. Strony ustaliły, że następne spotkanie odbędzie się 12 października - dodaje przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Jan Seweryn.

(źródło: https://solidarnosc.starachowice.pl)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.
Dla pieszych i dla rowerzystów

2022-11-30

Dla pieszych i dla rowerzystów

Na odcinku od ulicy Szkolnej do ulicy Partyzantów w Starachowicach powstaje ciąg pieszo – rowerowy. Planowany koszt inwestycji to blisko 780 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Mikołaj w trasie po Starachowicach

2022-11-30

Mikołaj w trasie po Starachowicach

Już 6 grudnia, kolejny raz Mikołaj odwiedzi nasze miasto. Z racji tego, że w Starachowicach bardzo mu się podoba, postanowił, że zostanie aż do 11 grudnia i tym samym odwiedzi również Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2022-11-29

Zimowa atrakcja Starachowic

Na placu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej trwają ostatnie przygotowania lodowiska, które dla miłośników jazdy na łyżwach zostanie otwarte już 2 grudnia. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu, stanie food truck z gorącymi napojami, a wiata grillowa posłuży za ogrzewaną poczekalnię.
Zmiany przy ulicy Słowackiego

2022-11-29

Zmiany przy ulicy Słowackiego

Ciąg pieszo-jezdny wraz z odwodnieniem powstaje przy ul. Juliusza Słowackiego w Starachowicach. Koszt tej inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie pozyskane przez Gminę Starachowice z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

2022-11-29

Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek (28 listopada br.) dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej, gdzie powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.