JUŻ W KIOSKU

Spacerem po gminie Mirzec

2018-09-27 08:24:15

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Książka "Na ścieżkach historii gminy Mirzec", to efekt realizacji projektu "Spacerem po gminie Mirzec". Wydawnictwo jeszcze w tym roku trafi do rąk mieszkańców, ponieważ projekt zakłada nieodpłatne przekazanie pozycji do bibliotek, szkół i bezpośrednio mieszkańcom gminy Mirzec. Inicjatorem projektu był wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który wspiera inicjatywy służące mieszkańcom gminy Mirzec. Projekt "Spacerem po gminie Mirzec" realizuje Stowarzyszenie "Wspólnie dla gminy Mirzec", które w 2017 roku złożyło wniosek o udzielenie grantu do Lokalnej Grupy Działania "Razem na Piaskowcu". Lokalna Grupa Działania "Razem na Piaskowcu" przyznała na ten cel 25.000 złotych. Koszt całego zadania to 26.315 złotych. Projekt Stowarzyszenia "Wspólnie dla gminy Mirzec" zakłada przygotowanie i wydrukowanie do około 1000 sztuk egzemplarzy wydania, zawierającego zarówno dane historyczne, archiwalne i współczesne mapy, jak i fotografie dotyczące walorów gminy Mirzec. Książka nosi tytuł "Na ścieżkach historii gminy Mirzec". Jest to pierwsze kompleksowe opracowanie historii gminy. Biorąc pod uwagę liczbę wydrukowanych egzemplarzy, album ma dotrzeć do szerokiej rzeszy mieszkańców gminy. Wersje papierowe trafią do szkół, bibliotek oraz osób indywidualnych. Publikację przygotował Jacek Rafalski, polonista, kulturoznawca i miłośnik lokalnej historii, który jest także autorem zamieszczonych w albumie fotografii. Jak podkreśla autor, opracowanie to może skusić badaczy, historyków do głębszego badania naszej ziemi mirzeckiej, jako niezwykle ważnego miejsca w regionie świętokrzyskim. Książka "Na ścieżkach historii gminy Mirzec" składa się z dwóch części. W pierwszej, zatytułowanej "Na kamiennym i żelaznym szlaku", czytelnik pozna najdawniejsze, prehistoryczne dzieje ziemi mirzeckiej. Część druga – "Na ścieżce nazw" – przybliży etymologię nazw poszczególnych miejscowości i przysiółków gminy, ich historię, archiwalne mapy oraz związane z nimi legendy i historyczne fakty. Zawarte zostały również walory turystyczne gminy, zabytki, piękne krajobrazy. Celem publikacji jest również wypromowanie nie tylko samej książki i jego autora, ale również samej gminy Mirzec, jako atrakcyjnego miejsca dla turystów, przedsiębiorców. Książka ta będzie doskonałą pamiątką dla mieszkańców i osób odwiedzających gminę Mirzec. m.p.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Postępują prace przy rewitalizacji Mirca

2022-09-14

Postępują prace przy rewitalizacji Mirca

Po pięciu miesiącach od przejęcia placu budowy przez skarżyską firmę "Freedom" widać pracę włożoną w budowę obiektów zaplanowanych w ramach rewitalizacji Mirca.
Pierwszy krok w kierunku budowy sali gimnastycznej w Osinach

2022-09-10

Pierwszy krok w kierunku budowy sali gimnastycznej w Osinach

To dobra informacja dla uczniów i nauczycieli. Ruszają prace związane z opracowaniem projektu budowy sali gimnastycznej przy szkole w Osinach (gm. Mirzec).
W hołdzie poległym we wrześniu 1939 roku

2022-09-04

W hołdzie poległym we wrześniu 1939 roku

Samorządowcy z Gminy Mirzec upamiętnili bohaterów września 1939 roku. 
Nominacje dla dyrektorów placówek oświatowych

2022-09-01

Nominacje dla dyrektorów placówek oświatowych

Cztery osoby otrzymały z rąk wójta Mirosława Seweryna akty nominacji na stanowiska kierownicze w placówkach oświatowo – opiekuńczych w Gminie Mirzec. Stanowiska objęły cztery panie.
Młodzi filateliści docenieni

2022-09-05

Młodzi filateliści docenieni

Wielokrotnie pisaliśmy o młodych filatelistach z Gminy Mirzec, gratulowaliśmy sukcesów i Was zachęcaliśmy do ich obserwowania. A gwarantuję, że warto, bo właśnie otrzymali nagrodę.
Mirzec świętował

2022-09-01

Mirzec świętował

W niedzielę, 28 sierpnia, cała Gmina Mirzec świętowała udane żniwa. Było pyszne jedzenie i doskonała zabawa.
Dożynki mirzeckie już w niedzielę

2022-08-26

Dożynki mirzeckie już w niedzielę

To będzie naprawdę dobra zabawa. 
Place zabaw jak nowe

2022-08-17

Place zabaw jak nowe

Zakończyła się modernizacja placów zabaw przy szkołach podstawowych w gminie Mirzec.Prace wykonała firma Gadmet z Gadki, ich koszt wyniósł  147 461 złote.
Będzie chodnik

2022-08-15

Będzie chodnik

Już niedługo mieszkańcy Mirca będą mogli się korzystać z chodnika, który powstanie w pobliżu rewitalizowanego terenu. 123 metry lewostronnego chodnika dla pieszych będzie realizowana w ramach projektu „Zintegrowana rewitalizacja Mirca”. 
Folklor połączył pokolenia

2022-08-14

Folklor połączył pokolenia

Zaściankowość, przaśność, zapyziałość? Już nie, dziś moda na ludowszczyznę zatacza coraz szersze kręgi i trzeba przyznać, że na całe szczęście. Już nie zapyziałość, a folklor właśnie. Coś, co łączy ludzi i sprawia, że nagle to, co wydawało nam się przaśne okazuje się po prostu sielskie i urocze.