JUŻ W KIOSKU

"Sołtyski" z nagrodą

2022-09-06 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Każda nagroda dla tych propagują lokalne tradycje bardzo cieszy, palmę pierwszeństwa dzierży w tym temacie Gmina Pawłów.

Nie tak dawno byli "Godziembianie", dziś przychodzi nam gratulować "Sołtyskom". W ostatnich dniach zdobyły II i z nagrodę w kwocie 1700zł. Brawo!

Wszystko zaczęło się w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica", gdzie odbył się IV Przegląd Obrzędów i Zwyczajów Wiejskich pod nazwą „Tak bywało przedtym wszędzie”.

Wzięło w nim udział 14 ludowych artystów i zespołów. Występy artystów oceniała komisja konkursowa w składzie: Janina Skotnicka – etnograf, oraz doktor Krzysztof Karbownik – historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Wsi Kieleckiej.

W kategorii obrzędów i zwyczajów wiejskich zaprezentowali: Koło Gospodyń Wiejskiej „Celinianki” („Wicie wionka”), Zespół Folklorystyczno - Obrzędowy „Sołtyski” („Wyskubek”), Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” („Prządki”), Koło Gospodyń Wiejskich w Skarżysku Kościelnym („Brama weselna”), Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowie („Gdzie jesteś moja Karmazynko?”), Koło Gospodyń Wiejskich „Ściegnianie” („Kiszenie kapusty w wiejskiej rodzinie z pomocą sąsiadów”) oraz Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” („Miondlenie lnu”).

Wszystkie zespoły przypomniałydawne zwyczaje i zwykłe prace, które jeszcze nie tak dawno powszechnie wykonywano w domach. Piękne stroje i scenografia, brzmiąca ze sceny świętokrzyska gwara przenosiły publiczność w realia kieleckiej wsi sprzed kilkudziesięciu lub nawet ponad stu laty.

Konkurencja była ogromna, więc II miejsce napawa dumą. 

Serdecznie gratulujemy. 

Celem przeglądu była promocja kultury ludowej, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami przeglądu, aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do oryginalnej prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej regionu, zachowanie od zapomnienia i przekazanie kolejnym pokoleniom cennych wartości kultury i tradycji oraz szukanie ciekawych form pracy teatralnej.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

2022-09-25

Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

Rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jadownikach (gm. Pawłów). 
Szeptucha na Dymarkach

2022-09-13

Szeptucha na Dymarkach

Powspominajmy jeszcze przez chwilę wakacyjny czas i przenieśmy się w czasie. Mniej więcej w połowie sierpnia w pobliskiej Nowej Słupi odbyły się 54. Dymarki - impreza, który połączyła przeszłość z teraźniejszością. Starachowice miały tam swoją przedstawicielkę.
Wakacyjne spotkania w pawłowskiej bibliotece

2022-09-05

Wakacyjne spotkania w pawłowskiej bibliotece

Sierpień w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie upłynął pod znakiem  wtorkowych spotkań przy grach planszowych, zajęciach z robotem PHOTON oraz czwartkowych spotkaniach z przedstawicielami ciekawych zawodów. Był one połączone z czytaniem książeczek z serii MĄDRA MYSZ, co bardzo przypadło do gustu najmłodszym mieszkańcom gminy. Co czekało na milusińskich? 
O nakrętkach i pomocy dla potrzebujących

2022-09-03

O nakrętkach i pomocy dla potrzebujących

Gminna Biblioteka Publiczna im. M. Basy w Pawłowie bierze udział w akcji zbierania nakrętek, która ma na celu pomagać ludziom niepełnosprawnym i chorym z powiatu starachowickiego.
XXVII Jarmark Sztuki Ludowej w Iłży

2022-08-24

XXVII Jarmark Sztuki Ludowej w Iłży

Jak co roku, w drugą niedzielę sierpnia w urokliwej Iłży nad Iłżanką odbył się XXVII Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej, który na stałe wpisał się w naszą tradycję, stając się niezwykłym punktem na mapie letnich wydarzeń plenerowych naszego regionu . Organizatorem tego wydarzenia jest Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Iłży i Muzeum Regionalnym im. Adama Bednarczyka w Iłży , Centrum Kultury i Turystyki w Iłży oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Iłży. Partnerem naszego wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego zaś Honorowym Patronatem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego - Pan Adam Struzik, Starosta Powiatu Radomskiego- Pan Waldemar Trelka oraz Burmistrz Iłży - Pan Przemysław Burek. Patronat medialny sprawowało Polskie Radio Kielce. <czytaj dalej>
Kałkowianki z nagrodą

2022-07-26

Kałkowianki z nagrodą

Festiwal Józefa Myszki w Iłży okazał się szczęśliwy dla zespołu z gminy Pawłów powiatu starachowickiego. Była moc energia, radość i entuzjazm, a to musiało zaowocować brawami, bisami i nagrodą właśnie.
Piknik w Tarczku

2022-07-13

Piknik w Tarczku

Wakacje to doskonały czas na integrację, w związku z rozpoczynającym się letnim czasem relaksu Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Tarczku zaprosiło mieszkańców gminy Pawłów do wspólnej zabawy.
Iłża zaprasza na festiwal

2022-07-08

Iłża zaprasza na festiwal

Kolejna edycja Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki już w niedzielę, 17 lipca. impreza startuje o godzinie 12:15 na iłżeckiej Przystani. 
Dzieje się w iłżeckiej bibliotece

2022-07-10

Dzieje się w iłżeckiej bibliotece

Doskonałe wiadomości płyną z Miejsko -Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży. W ubiegłym roku biblioteka złożyła dwa wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programów :Literatura i Partnerstwo dla książki i...
Iłżecka Biblioteka podsumowała konkurs plastyczno–literacki dla dzieci

2022-06-24

Iłżecka Biblioteka podsumowała konkurs plastyczno–literacki dla dzieci

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży podczas Iłżeckich Dni Kultury, podsumowała gminny konkurs plastyczno-literacki pt.: „Zakładka Koszałka Opałka”. Konkurs został zorganizowany na okoliczność 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, którą Sejm RP ustanowił patronką 2022 roku.