JUŻ W KIOSKU

"Sołtyski" z nagrodą

2022-09-06 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Każda nagroda dla tych propagują lokalne tradycje bardzo cieszy, palmę pierwszeństwa dzierży w tym temacie Gmina Pawłów.

Nie tak dawno byli "Godziembianie", dziś przychodzi nam gratulować "Sołtyskom". W ostatnich dniach zdobyły II i z nagrodę w kwocie 1700zł. Brawo!

Wszystko zaczęło się w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica", gdzie odbył się IV Przegląd Obrzędów i Zwyczajów Wiejskich pod nazwą „Tak bywało przedtym wszędzie”.

Wzięło w nim udział 14 ludowych artystów i zespołów. Występy artystów oceniała komisja konkursowa w składzie: Janina Skotnicka – etnograf, oraz doktor Krzysztof Karbownik – historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Wsi Kieleckiej.

W kategorii obrzędów i zwyczajów wiejskich zaprezentowali: Koło Gospodyń Wiejskiej „Celinianki” („Wicie wionka”), Zespół Folklorystyczno - Obrzędowy „Sołtyski” („Wyskubek”), Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” („Prządki”), Koło Gospodyń Wiejskich w Skarżysku Kościelnym („Brama weselna”), Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowie („Gdzie jesteś moja Karmazynko?”), Koło Gospodyń Wiejskich „Ściegnianie” („Kiszenie kapusty w wiejskiej rodzinie z pomocą sąsiadów”) oraz Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” („Miondlenie lnu”).

Wszystkie zespoły przypomniałydawne zwyczaje i zwykłe prace, które jeszcze nie tak dawno powszechnie wykonywano w domach. Piękne stroje i scenografia, brzmiąca ze sceny świętokrzyska gwara przenosiły publiczność w realia kieleckiej wsi sprzed kilkudziesięciu lub nawet ponad stu laty.

Konkurencja była ogromna, więc II miejsce napawa dumą. 

Serdecznie gratulujemy. 

Celem przeglądu była promocja kultury ludowej, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami przeglądu, aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do oryginalnej prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej regionu, zachowanie od zapomnienia i przekazanie kolejnym pokoleniom cennych wartości kultury i tradycji oraz szukanie ciekawych form pracy teatralnej.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pawłów z rekordem

2023-02-03

Pawłów z rekordem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wydarzenie, które idealnie pokazuje, jak niewiele nam trzeba by okazać serce. Dajemy się porwać świątecznej atmosferze dobra. Pawłów wiedzie w tym prym. W puszkach - rekordowa zbiórka. 
Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

2023-02-02

Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

Znaczącym wydarzeniem dla województwa świętokrzyskiego była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy związana z obchodami 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przybył do Bodzentyna, by wziąć udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej.
Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

2023-01-12

Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

Aktywność ruchowa jest najlepszym lekiem wykorzystywanym zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu różnych chorób. Wiedzą o tym seniorzy z Gminy Pawłów, którzy w ramach projektu "Aktywny senior 2022" aktywnie uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych i rekreacyjnych.
Barbara z Gór Świętokrzyskich 

2022-12-18

Barbara z Gór Świętokrzyskich 

Mowa rzecz jasna o Świętej Barbarze, co przycupnęła w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, skąd rozpościera się wspaniały widok na krajobraz Gór Świętokrzyskich. Powiada się, że stanęła tu w XIX wieku. 

2022-12-10

"Sołtyski" z Pawłowa z nagrodą

Ogrom gratulacji i słowa uznania - to wszystko dla folklorystyczno - obrzędowego  "Sołtyski", który sięgnął po najwyższe podium w województwie prezentując na Przeglądzie Teatrów Wiejskich obrzęd „Swaty”. 
Iłżeckie spotkania

2022-11-28

Iłżeckie spotkania

W jeden z niedzielnych listopadowych wieczorów, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wypełniła się po brzegi czytelnikami, przyjaciółmi i rodziną Jana Czarneckiego. Ten poeta i nauczyciel promował książkę.: „Iłża i ziemia iłżecka w życiu i twórczości Jana Czarneckiego”.
Z miłości do rodzinnej ziemi

2022-11-26

Z miłości do rodzinnej ziemi

Franciszek Dobrucki to emerytowany inżynier budownictwa i zdawać by się mogło, że w tym ścisłym umyśle nie ma miejsca na poetyckie strofy. Nic jednak bardziej mylnego.

2022-11-12

"Strofy jesieni" wybrzmiały w Iłży

W Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży odbyła się XV edycja konkursu recytatorskiego i XVI edycja konkursu literackiego pod wdzięczną nazwą "Strofy jesieni".
Bo Żeromski pochodził z tych stron

2022-11-05

Bo Żeromski pochodził z tych stron

Każdy przeczytał przynajmniej jedną jego książkę, jedni go lubią, inni nienawidzą, ale nikt nie pozostaje wobec niego obojętnym. Stefan Żeromski - człowiek, który urodził się w Strawczynie, mieszkał w Ciekotach i pokochał Łysogóry.
Noc bibliotek w Pawłowie

2022-10-15

Noc bibliotek w Pawłowie

Za nami VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 1 października, a zainteresowani uczestnictwem przybyli do biblioteki jeszcze przez zapadnięciem zmierzchu.