JUŻ W KIOSKU

Setne urodziny pani Bolesławy Kasperskiej

2022-02-12 10:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Setny jubileusz urodzin świętowała dziś starachowiczanka, pani Bolesława Kasperska. W tym wyjątkowym dniu Jubilatkę odwiedził z życzeniami Prezydent Miasta Marek Materek.

fot. UM Starachowice

Pani Bolesława to wyjątkowa i energiczna seniorka, oprócz ogromnego poczucia humoru cechuje ją niesamowita ciekawość świata, a z prawnukami rozmawia o cybernetyce.

- Dziś miałem przyjemność złożyć najserdeczniejsze życzenia pani Bolesławie Kasperskiej z okazji 100 urodzin. Pani Bolesława zaczęła spotkanie od informacji, że chodziła do jednej klasy z Mamą prezesa Jarosława Kaczyńskiego - panią Jadwigą Jaśkiewicz, szkolny pseudonim „Dzidka” – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Okazało się, że pani Bolesława chodziła także do szkoły w Suchedniowie, przy Kaplicy Sióstr Zakonnych, której dyrektorem i nauczycielką była Emilia Peck. Tak się składa, że przez kilkanaście lat mieszkałem przy ulicy, której patronką jest Emilia Peck. Co więcej, Pani Bolesława mieszkała przy ulicy Sportowej, blisko miejsca zamieszkania mojej prababci Wandy. Pani Bolesława w swoim życiu prowadziła także restaurację „Sportowa” w Wałbrzychu. Kolejny raz okazało się, że świat jest bardzo mały. Jubilatka ma ogromne poczucie humoru, ponieważ jak sama mówi - ma królewskie imię. Przesyłam Wam serdecznie pozdrowienia od uśmiechniętej Pani Bolesławy. Śmiejemy się, że życie zaczyna się po 100., na przekór ZUS-owi.

Stulatka jest rdzenną starachowiczanką. Do I klasy Szkoły Powszechnej znajdującej się przy ówczesnej Alei Wyzwolenia zaczęła uczęszczać w 1929 roku. Edukację kontynuowała w Gimnazjum Technicznym w Suchedniowie, naukę przerwała, kiedy wybuchła II wojna światowa.

W 1946 roku pani Bronisława wyszła za mąż za Edwarda Kasperskiego, wspólnie z mężem w tym samym roku przeprowadziła się do Wałbrzycha, gdzie prowadziła restaurację. Po 5 latach rodzina zdecydowała się powrócić do Starachowic, gdzie pani Bronisława pracowała jako sklepowa w PSS Społem. Małżeństwo wychowało trzech synów: Andrzeja, Witolda i Tadeusza. W 1971 roku zmarł mąż, pan Edward.

Pracę zawodową nasza Jubilatka zakończyła 1987 roku, przechodząc na emeryturę. Doczekała się pięciu wnuków: Artura, Macieja, Piotra, Tomasza, Adama oraz dwóch wnuczek: Ewy i Barbary, a także 10 prawnuków.

Pani Bolesławie życzymy zdrowia, nieustającej pogody ducha oraz życzliwości ze strony najbliższych.

/informacja prasowa UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Badanie zdolności adaptacyjnej do zmian klimatu

2022-09-26

Badanie zdolności adaptacyjnej do zmian klimatu

Gmina Starachowice serdecznie zaprasza do aktywnego udziału w badaniu zdolności adaptacyjnej do zmian klimatu społeczności lokalnej Starachowic.
Młodzi rozmawiają o patriotyzmie

2022-09-25

Młodzi rozmawiają o patriotyzmie

Na zaproszenie Młodzieżowej Rady Miasta do Starachowic zawitała młodzież z kilku krajów Europy. Byli przedstawiciele Grecji, Macedonii Północnej, Włoch, Portugalii, Czech oraz Łotwy. Młodzi ludzie przyjechali, aby porozmawiać oraz wymienić się poglądami na temat kondycji patriotyzmu na Starym Kontynencie i zagrożeniach płynących z nacjonalizmu. Wydarzenie odbyło się w gościnnych murach Muzeum Przyrody i Techniki.
Nowe łazienki dla przedszkolaków z

2022-09-25

Nowe łazienki dla przedszkolaków z "czternastki"

Skrzaty i Biedronki z Przedszkola Miejskiego nr 14 doczekały się remontu łazienek w swoim ukochanym przedszkolu. Gmina Starachowice wyremontowała dwie łazienki w placówce. To kolejna inwestycja gminna służąca poprawie warunków w starachowickich przedszkolach.
Konsultacje dotyczące rozwoju mieszkalnictwa

2022-09-20

Konsultacje dotyczące rozwoju mieszkalnictwa

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zachęca do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących opracowania strategii gospodarowania i rozwoju mieszkalnictwa w Starachowicach, prowadzonych przez Politechnikę Warszawską w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.
Starachowice liderem zrównoważonej mobilności

2022-09-18

Starachowice liderem zrównoważonej mobilności

Już po raz piąty miasto Starachowice włącza się w organizację Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską promująca zrównoważony transport. W tym roku działania edukacyjne i profilaktyczne będą skierowane przede wszystkim do dzieci z lokalnych przedszkoli.
W Starachowicach o szlaku turystyki postindustrialnej „Żelazne doliny”

2022-09-17

W Starachowicach o szlaku turystyki postindustrialnej „Żelazne doliny”

W siedzibie Urzędu Miejskiego w Starachowicach odbyły się kolejne warsztaty diagnostyczne będące częścią przygotowań do opracowania „Planu działań Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele miast i gmin – członków MOF-u oraz doradcy Związku Miast Polskich.
Za zmarłych zesłańców polskich „na nieludzkiej ziemi”. Obchody Dnia Sybiraka

2022-09-17

Za zmarłych zesłańców polskich „na nieludzkiej ziemi”. Obchody Dnia Sybiraka

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Związek Sybiraków Koło w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika Ponurego w Starachowicach Park Kultury zapraszają na obchody Dnia Sybiraka i 83 rocznicy napaści ZSRR na Polskę.
Starachowickie dobre praktyki

2022-09-16

Starachowickie dobre praktyki

Starachowickie Centrum Usług Społecznych jest w wielu miejscach w kraju, stawiane jako przykład dobrych praktyk w kwestii polityki społecznej. W celu wymiany doświadczeń i poznania szczegółów funkcjonowania Centrum do naszego miasta zawitała delegacja z gminy Skawina.
Nagrody dla starachowickich uczniów

2022-09-15

Nagrody dla starachowickich uczniów

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek przyznał nagrody finansowe dla uczniów starachowickich szkół podstawowych za wysokie wyniki w nauce. Finansowe wsparcie otrzymała czwórka uczniów.
Budowa zaplecza sportowego na finiszu

2022-09-11

Budowa zaplecza sportowego na finiszu

Dobiega końca budowa zaplecza sportowego przy ul. Szkolnej. Inwestycja była niezwykle potrzebna szczególnie dla sportowców korzystających zarówno ze stadionu jak i boisk piłkarskich. Budynek będzie integralną częścią Zespołu Obiektów Sportowo-Rekreacyjnych „Stadion”, a jego administrowaniem będzie zajmował się starachowicki MOSiR.