JUŻ W KIOSKU

Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

2022-12-01 16:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

- Każde muzeum przeżywa wyjątkowe chwile, kiedy jego kolekcja powiększa się albo kiedy zyskuje eksponat który może prezentować na swojej wystawie. Taka sytuacja ma miejsce dzisiaj - mówił podczas czwartkowej konferencji (1 grudnia) dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.

Konferencja została zwołana nieprzypadkowo, na terenie powiatu starachowickiego, w Gminie Pawłów dokonano sensacyjnego odkrycia. Wśród kamieni "zawieruszył" się fragment czaszki przedstawiciela rodziny Kapitozaurów. O co dokładnie chodzi?

 - Na obiekcie widzimy odcisk dachu czaszki płaza który żył 245 - 250 mln lat temu. Odcisk oczodołu, wcięcia usznego, także nozdrza. Bardzo dobrze widać szwy między kośćmi. Mamy tu do czynienia z przedstawicielem płazów, które żyły podobnie jak dzisiejsze krokodyle. Jest o tyle znalezisko wyjątkowe, że do tej pory nigdzie na świecie nie opisano takiej konfiguracji. To płaz z rodziny Kapitozaurów (nadrodzina żyjących w triasie temnospondyli z grupy stereospondyli. Przedstawiciele grupy cechowali się proporcjonalnie dużą czaszką, u niektórych gatunków osiągającą prawie metr długości, z długim pyskiem, niewielkimi kończynami, wydłużonym, grzbietowo-brzusznie spłaszczonym tułowiem oraz słabym skostnieniem szkieletu w zależności od gatunku osiągali od dwóch do pięciu metrów długości - dop. redakcji). To coś wyjątkowego dla światowej paleontologii i światowej nauki. Część czaszki została znaleziona na terenie Gminy Pawłów, dlatego też zostaje oddana w depozyt starachowickiemu muzeum - mówił podczas konferencji Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Twórcą tego pozytywnego zamieszania jest Karol Płatek, który fragment czaszki znalazł podczas przeglądania kamienia zakupionego na budowę domu.

- Moją uwagę zwróciły "dziwne" struktury, wrzuciłem więc zdjęcie na forum paleontologiczne, a tam odezwał się do mnie doktorant profesora Suleja. Uznał on, że znalezisko może mieć wartość nauką i wychodzi na to, że miał rację - mówi znalazca części czaszki.

Mimo ofert kupna pan Karol nie zdecydował się na sprzedaż, docenił wartość wartość  przyrodniczego znaleziska i przekazał eksponat naukowcom. W miejscu znaleziska trwają przygotowania.

- Nasza ziemia kryje niespotykane skarby, które czekają na odkrycie. Liczymy, że jeśli wypłyną to trafią w ręce naukowców - dodaje dyrektor muzeum.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19

Pod hasłem nazistowskiej policji

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia. 
Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki

2023-01-20

Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki

Kiedy choruje dziecko cały świat traci barwy. Rozpoczyna się nieustanna walka o zdrowie.