JUŻ W KIOSKU

Samorządowcy mają plany dotyczące kardiologii i apelują o cierpliwość

2021-12-13 07:27:03

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W piątek (10 grudnia) w godzinach popołudniowych odbyła się konferencja prasowa prezydenta Starachowic Marka Materka, któremu towarzyszyli starosta Piotr Ambroszczyk oraz były prezydent Zenon Krzeszowski. Włodarze gminy i powiatu odnieśli się do tematu ochrony zdrowia pacjentów kardiologicznych, szpitala w Starachowicach oraz Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. 

od lewej: Marek Materek, Zenon Krzeszowski, Piotr Ambroszczyk / fot. Gazeta Starachowicka

- Skuteczny samorządowiec bądź polityk to taki, który organizuje jedną konferencję prasową i mówi o tym, że jakieś zadanie, które sobie zaplanował zostało zrealizowane. Przez ostatnie siedem lat nie zabierałem głosu w sprawach, które nie są związane z pracą prezydenta miasta. To m.in. te dotyczące tematu służby zdrowia, której organizacja należy do powiatu - mówił prezydent Marek Materek. - Mimo to, brałem udział w rozmowach z Zarządem Klinik Serca na rzecz powrotu PAKS i rozwoju świadczeń kardiologicznych dla mieszkańców. Proponowałem też stworzenie kardiologii na najwyższym poziomie, jednak podejmowane z poprzednim zarządem powiatu działania, nie przyniosły rezultatu.

Prezydent poinformował, że zabiegał o to, by znaleźć się w Radzie Społecznej Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, po to, by mieć kompetencje do działania zakresie opieki zdrowotnej. Teraz ponownie zaproponował, by we wspomnianej Radzie się znaleźć 

- Chcę w ten sposób pomóc szpitalowi - dodał Marek Materek. - Szpital, który jest „perłą w koronie” powiatu starachowickiego, leżał i leży mi na sercu i chciałbym, żeby ta jednostka się jak najlepiej rozwijała

Włodarze miasta i powiatu potwierdzili, że Zarząd Powiatu Starachowickiego prowadzi działania zmierzające ku temu, by odkupić budynek PAKS. W tym celu skierowano pisma do wojewody, ministra zdrowia, premiera i kancelarii prezydenta Polski. Jeśli plany dojdą do skutku, wówczas stworzono by tam, jak mówił prezydent, kardiologię na najwyższym poziomie, a uwolnione pomieszczenia w szpitalu przeznaczono by na rehabilitację pocovidową.

Starosta Piotr Ambroszczyk poinformował, że wspólne działania wokół szpitala, zmierzają do osiągnięcia dwóch efektów. Pierwszy to wykup skrzydła budynku Klinik Serca, by przenieść tam kardiologię i świadczyć usługi w zakresie chirurgii naczyń. Między innymi w tym celu starosta ma przedłożyć Radzie Powiatu kandydaturę prezydenta do zasiadania w gremium Rady Społecznej PZOZ. Natomiast drugi efekt działań Zarządu Powiatu, to zdjęcie ze szpitala ciężaru działalności covidowej.

- Teraz trzeba leczyć i ratować ludzi. Ale pomiędzy falami pandemii przyjdzie odwilż i wtedy mam nadzieję, że strona rządząca podejmie z nami rozmowy, by szpital sprawował statutowe usługi, nie tylko na rzecz covidu - mówił starosta. - Zwracam się do mieszkańców naszego miasta i powiatu z prośbą o cierpliwość i wyrozumiałość  w tym temacie. Jako władze samorządu powiatowego starachowickiego przy wsparciu pana prezydenta, ale też i środowisk doświadczonych, zainteresowanych dobrem naszej lecznicy, w naszej ocenie i przekonaniu podejmujemy dobre działania. Mam nadzieję, że za trzy miesiące będziemy w zupełnie innym miejscu niż w chwili obecnej i to, o czym dzisiaj mówimy, będzie stawało się faktem. Proszę o niepodgrzewanie atmosfery wokół szpitala. Jedyne co bardzo potrzebujemy, to spokój społeczny w tej sprawie oraz merytoryczne, zgodne działanie tych, którzy mają w tej sprawie coś do powiedzenia - powiedział starosta Ambroszczyk. 

O jakiej kwocie mowa w temacie wykupu skrzydła Polsko-Amerykańskich Klinik Serca? Odpowiedź na to pytanie mają dać negocjacje.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

2022-12-06

Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

Za nami uroczysta gala konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” im. Anny Sowy. Laureaci konkursu – osoby oraz instytucje, które przełamują bariery architektoniczne oraz mentalne zostały docenione przez Kapitułę Konkursu. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznane przez PFRON. 
Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

2022-12-05

Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podczas listopadowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2023 stawki te wzrosną o 10 procent.  
Charytatywne malowanie bombek

2022-12-05

Charytatywne malowanie bombek

Do udziału w akcji, która ma wspomóc niepełnosprawnych zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej, na którego czele stoi Agnieszka Kuś, radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Stowarzyszenie zainaugurowało swoją działalność podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 2 grudnia. 
W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

2022-12-05

W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

Od poniedziałku (5 grudnia br.) w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach rusza kolejna poradnia specjalistyczna. Swoją działalność rozpoczyna Poradnia Stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych. Zarówno kwalifikacja pacjentów, jak i zabiegi stomatologiczne w 100 procentach finansowane będą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Podpisano już kontrakt, a wykwalifikowana kadra medyczna dysponująca specjalistycznym sprzętem w oparciu o Blok Operacyjny zapewni pacjentom profesjonalizm i bezpieczeństwo.

2022-12-02

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.