JUŻ W KIOSKU

Rzutowcy z Brodów srebrnymi medalistami świata!

2022-09-13 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Donata Żelazowska i Jan Kita zdobyli srebrne medale na Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Rzutowym w Tallinie.

fot. nadesłane

Zawody odbywały się w stolicy Estonii w dniach 31.08 – 03.09.2022. Zawodnicy z Gminy Brody wystąpili w dwóch konkurencjach – multi cel oraz multi odległość. Konkurencja docelowa polega na rzucie ciężarkiem 18 g do tarczy – zawodnik wykonuje 20 rzutów z różnej odległości, a każdy wart jest 5 punktów – do wykonania rzutu zawodnik używa wędki z kołowrotkiem typu multiplikator. Konkurencja odległościowa polega natomiast na wykonaniu rzutu oburącz przy użyciu wędki z kołowrotkiem typu multiplikator jak najdalszego rzutu ciężarkiem 18-gramowym, który dodatkowo musi wpaść w tak zwane „wąsy” tak jak w przy rzucie oszczepem czy młotem, w innym przypadku rzut jest spalony i nie przyznaje się za niego punktów.

Donata i Jan zakwalifikowali się do finałów obu konkurencji. Jan Kita w kwalifikacjach konkurencji multi cel osiągnął maksymalny wynik 100 punktów, niestety w finale uzyskane przez niego 90 punktów dawało czwartą pozycję. Donata Żelazowska zakończyła konkurencję docelową na piątym miejscu. Więcej szczęścia mieli zawodnicy w konkurencji odległościowej. Donata Żelazowska weszła do finału z czwartej pozycji osiągając odległość 88,24 m, a Jan Kita z pierwszej pozycji osiągając odległość 116,44 m. Jan Kita dodatkowo może pochwalić się nie lada wyczynem – zawodnik z Polski podczas kwalifikacji pobił rekord świata w odległości – przy dozwolonym wietrze rzucił 12 cm więcej niż poprzedni rekordzista Świata Colin Howlett z 2008 roku.

Finał konkurencji odległościowej w kategorii mężczyzn Jan zakończył na drugim miejscu ze srebrnym medalem, przegrywając jedynie z reprezentantem Hiszpanii, który od lat pozostaje w ścisłej czołówce zawodników. Jan osiągnął odległość 109,34 m. Donata po dobrym rzucie na odległość 90,52 m. uplasowała się na pozycji vice-mistrzyni w kategorii kobiet przegrywając z doświadczoną zawodniczką z Czech.

Reprezentacja Polski podczas mistrzostw zdobyła ogółem 11 medali.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wytańczyli medale

2023-11-28

Wytańczyli medale

Blisko 900 tancerzy z całej Polski, w tym także trenujący w Studiu Tańca FOX w Starachowicach uczestniczyło w Turnieju o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach "MAD DANCE CHAMPIONS LEAGUE 2023", jaki odbył się w Kielcach. "Nasi" spisali się świetnie i wielokrotnie stawali na podium.
Smak zwycięstwa i kolejne boiskowe doświadczenia

2023-11-27

Smak zwycięstwa i kolejne boiskowe doświadczenia

Młodzi zawodnicy z Basket Starachowice dzielnie walczą na koszykarskich parkietach. W miniony weekend mierzyli się z zespołami z Krakowa i Nowego Sącza. Dla jednych były to kolejne boiskowe doświadczenia, drudzy zaś mogli cieszyć się ze zwycięstwa. 
Na mecz pojechali i...nie zagrali

2023-11-27

Na mecz pojechali i...nie zagrali

Zupełnie nie tak wyglądać mecz w ramach ostatniej w tym roku 18. kolejki III ligi gr. 4, jaki STAR Starachowice rozegrać miał z Podhalem Nowy Targ. Spotkanie finalnie nie doszło do skutku, to, co wydarzyło się na miejscu odbiło się szerokim echem w środowiskach piłkarskich, a klubowa społeczność Zielono-Czarnych mówi o skandalu. 
Ogromny sukces Kuby

2023-11-26

Ogromny sukces Kuby

Młody futbolista z Akademii Piłkarskiej SKS STAR Starachowice Jakub Sikora szóstym zawodnikiem w Polsce. Podopieczny trenera Kacpra Raka znakomicie spisał się podczas oficjalnych finałów Mistrzostw Polski gry 1x1 w Warszawie, gdzie zajął znakomite VI miejsce.
Medale dla lekkoatletów

2023-11-21

Medale dla lekkoatletów

Trzy medale indywidualne i czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej - to bilans występów reprezentacji Juventy Cerrad Starachowice w Połańcu podczas Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego w Biegach Przełajowych. 
Akademicy zwycięzcami Ligi Europy

2023-11-20

Akademicy zwycięzcami Ligi Europy

Podopieczni trenera Adriana Wołczyńskiego z Akademii Piłkarskiej SKS STAR Starachowice wywalczyli pierwsze miejsce w Lidze Europy w Turnieju Smoka r. 2014. Indywidualny sukces odniósł także Bartosz Szymański, który został MVP ligi. 
Szachami upamiętnili niepodległość

2023-11-16

Szachami upamiętnili niepodległość

Rozgrywki szachowe w narodowe Święto Niepodległości. W tak niebanalny sposób już po raz 16-ty uczczono w Starachowicach tę ważną datę. 
Maja ze srebrnym medalem

2023-11-12

Maja ze srebrnym medalem

Zawodniczka w Stalowej Woli, gdzie odbywał się bieg wystartowała na dystansie 5 km. Odległość pokonała w czasie 17.52 i zajęła drugie miejsce. Gratulujemy!
Bieg Niepodległości

2023-11-08

Bieg Niepodległości

Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach oraz Lasy Państwowe zapraszają do udziału w Biegu Niepodległości, jaki odbędzie się 11. listopada br. i będzie miał formę treningu.
III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka

2023-11-07

III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka

W biegu z pałeczką sztafetową, pokonywaniu toru przeszkód, skoku w dal oraz rzutem woreczkiem do celu "rywalizowali" ze sobą uczestnicy gminnego etapu III Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka, jaki odbył się w Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku.