JUŻ W KIOSKU

Ruszyli śladami powstańców styczniowych

2022-01-22 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rok 1863 to rok znamienny - wybucha wtedy Powstanie Styczniowe, ale już kilkanaście miesięcy wcześniej Ziemia świętokrzyska była miejscem szeregu manifestacji patriotycznych, które odbywały się spontanicznie w kościołach po zakończonych mszach. Na terenie Guberni Radomskiej, bo tam wówczas należy Ziemia Świętokrzyska, stacjonuje niemal 12 tysięcy żołnierzy rosyjskich

fot. OHP Starachowice

Największa manifestacja odbyła się na Świętym Krzyżu - 14 września 1862 roku, uroczystości odpustowe przekształciły się w ogromną manifestacją patriotyczną wiernych i duchowieństwa. Komitet Centralny Narodowy wyznacza Mariana Langiewicza na komendanta Powstania w Guberni Radomskiej. Na spotkaniu, które obyło się 18 stycznia 1863 roku w Kielcach, zaplanowano główne uderzenie na garnizony w Kielcach i Jędrzejowie.

Powstanie rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku.

I właśnie to znaczące dla historii Polski i województwa świętokrzyskiego wydarzenie postanowili uczcić mieszkańcy miasta i powiatu.

Co ważne, Powstańcom Styczniowym pokłoniła się młodzież. Delegacja z OSiW OHP w Starachowicach w poniedziałek (17 stycznia) w 159 rocznicę Powstania udała się do Lipia i tam, pod powstańczym krzyżem i kamieniem upamiętniającym bohaterski oddział Karola Kality „Rębajły”, który toczył zwycięską bitwę pod Iłżą, oddali hold paląc znicz.

Ruszyli śladami powstańców styczniowych

Kolejnym punktem był Dworek Modrzewiowy w Mircu, gdzie stacjonował komendant powstania Marian Langiewicz. Mimo spektakularnego ataku zimy (zamieć śnieżna i wiatr) uczestnicy wycieczki dotarli także do Wąchocka pod pomnik Mariana Langiewicza, zapalono tam znicz pamięci także dla wielu bezimiennych bohaterów, którzy pragnienie wolności ojczyzny okupili daniną krwi. Konfiskata majątków, masowe zsyłki na Sybir, emigracja, więzienie – to pozostałe reperkusje udziału w powstaniu wymierzane przez bezwzględnego zaborcę. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że Powstanie Styczniowe było największym zrywem narodowowyzwoleńczym Polaków w czasie zaborów, udział w nim wzięło około 200000. naszych rodaków.

Z młodzieżą w miejscach patriotycznej pamięci byli wychowawcy: Magdalena Bębenek i Maciej Górski. Wycieczka śladami powstańców styczniowych zakończyła pierwszy dzień akcji „Zima z OHP” w Starachowicach.

powstańczego akcentu nie zabrakło także w gminie Brody. W niedzielę, 16 stycznia, w kościele parafialnym w Krynkach odprawiona została Msza Święta, podczas której modlono się w intencji bohaterów Powstania Styczniowego z okazji 158 rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Iłżą, stoczonej przez Pułk Stopnicki pod dowództwem wybitnego dowódcy powstańczego majora Karola Kality „Rębajły” .

W Mszy uczestniczyła wójt Gminy Brody Marzena Bernat, przewodniczący Rady Gminy w Brodach Janusz Adamus, radny Gminy Brody Roch Kudelski, członkowie Stowarzyszenia "Barchan" oraz licznie przybyli mieszkańcy. Po Mszy uczestnicy udali się pod Mur Pamięci, gdzie przy tablicach poświęconych Powstaniu Styczniowemu Proboszcz Kryneckiej Parafii Ks. Kan. Wojciech Zdon i poprowadził krótką modlitwę. Członkowie stowarzyszenia "Barchan" złożyli wiązankę kwiatów, a Pani Wójt zapaliła znicz pamięci.

Słówko o Powstaniu.

Z zaplanowanych ośmiu miejscowości zaatakowano trzy - Szydłowiec, Jedlnię i Bodzentyn. Pierwszy atak przypuszczono na Szydłowiec, na rosyjskie siły tam stacjonujące. Szydłowie udało się zdobyć dość szybko, ale Rosjanie kilka godzin później odbijają je. Tylko oddziały Langiewicza zdołały wycofać się do Wąchocka. Miejscowość tę Langiewicz wyznaczył za punkt koncentracji, przybył do Wąchocka 23 stycznia, a za nim niedobitki z Szydłowca i inne oddziały powstańcze, między innymi te, które atakowały Bodzentyn i Jedlnię.  Atak, który poprowadzili bracia Dawidowicze na Bodzentyn, w noc powstania, doprowadził do wycofania się oddziałów rosyjskich z miasta, po tym jak kilkunastu z nich padło.

Poprzez zaskoczenie udała się akcja odbicia Jedlni,

Langiewicz dysponował około tysiącem słabo uzbrojonych ludzi, których podzielono na trzy bataliony, czwarty powstawał z napływających wciąż ochotników. Rosjanie nie mając pojęcia, jakimi siłami dysponują powstańcy, swoje siły koncentrują w największych miastach: Radomiu, Kielcach, Końskich, i Miechowie. Marian Langiewicz swoimi siłami obstawia zdobyte miejscowości, między innymi Bodzentyn i Suchedniów.

Nie udał się atak na garnizon w Kielcach, kilku pochwyconych ochotników rozstrzelano na Karczówce (pamiątką tych wydarzeń jest pomnik).

Jedynym większym oddziałem był ten Mariana Langiewicza i to na nm postanowili się skupić Rosjanie. W początkach lutego doszło do potyczek, z których oddziały polskie wyszły zwycięsko, jednak dowiedziawszy się o dużych siłach wroga Langiewicz postanawia się wycofać. Najpierw z Wąchocka do Bodzentyna, zaatakowany przez oddział gen. Marka odparł go maszerując w kierunku Brodów, w konsekwencji dociera do Nowej Słupi.

Opuszczony przez Langiewicza Wąchock zostaje spalony przez Rosjan.

Będący w Nowej Słupi Langiewicz stacjonuje w lesie, przy drodze na Święty Krzyż, część wojska skierowana jest do klasztoru. Na podzielone wojska uderzają Rosjanie pod dowództwem Czengierego, jednak bez sukcesu. Braki amunicji w oddziale Langiewicza i informacja o nadchodzących wojskach wroga, zmuszają polskiego dowódcę do wycofania się z oddziałem do Staszowa. Na przedmieściach dochodzi później do kolejnej walki z Rosjanami, znów zwycięskiej dla Polaków, niemniej jednak oddział Langiewicza rusza w kierunku województwa krakowskiego, by tam połączyć się z oddziałami Jeziorańskiego.

24 lutego dochodzi do jednej z największych bitew powstańczych - w Małogoszczu, wojska polskie po krwawej bitwie wycofują się przez rzekę Łososinę - zwaną potem Wierną Rzeką. Małogoszcz płonie. Dalsze powstańcze losy to już ziemia krakowska - odsyłamy do źródeł, a naszym Czytelnikom polecamy miejsca związane z powstańcami.

Te w okolicach Starachowic to mogiła powstańców na cmentarzu w Bodzentynie, pomnik powstańców w Nowej Słupi, Obóz Langiewicza w lesie koło Wąchocka, pomnik tamże, W Świętej Katarzynie mogiła powstańca obok Kapliczki janikowskich, tablice w Wąchocku (w dworku, gdzie kwaterował Langiewicz, pomnik Langiewicza przy szkole, pamiątki w opactwie cystersów).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przymierzali dawne stroje, odgrywali historyczne sceny

2024-03-28

Przymierzali dawne stroje, odgrywali historyczne sceny

W bardzo ciekawych zajęciach z dziejów Polski wzięli udział uczniowie starachowickich szkół nr 11 i 13.  Dzieci mogły przymierzyć dawne stroje, wypróbować repliki broni i innego wyposażenia z czasów od wczesnego średniowiecza do Józefa Piłsudskiego. Oraz zagrać w obyczajowych scenach.   
Młodzi medioznawcy

2024-03-26

Młodzi medioznawcy

Tomasz Serek i Igor Wargas, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach znaleźli się w grupie zwycięzców Olimpiady Wiedzy o Mediach, zorganizowanej przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tym samym zapewnili sobie przyjęcie bez egzaminów na studia dziennikarskie.  
Znajomość języka Szekspira

2024-03-22

Znajomość języka Szekspira

W Szkole Podstawowej nr 11 w Starachowicach rozstrzygnięto II edycję Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego „Teen Win” dla uczniów klas szóstych. Wygrał go uczeń tej placówki Nikodem Krzoski. 
Droga Polski do niepodległości

2024-03-22

Droga Polski do niepodległości

Do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu starachowickiego adresowany był konkurs ze znajomości tej części historii naszego kraju, w którym znajdował się on pod zaborami i próbował odzyskać utraconą wolność. Największą wiedzą z tego okresu wykazała się Nadia El- Dursi, uczennica SP w Parszowie (gmina Pawłów). Nastolatka wygrała z ponad 30 rywalami i otrzymała nagrodę w wysokości 700 zł.
Mają u siebie prawdziwy talent

2024-03-23

Mają u siebie prawdziwy talent

Igor Wargas, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, jak niedawno pisaliśmy, dostał się do etapów centralnych czterech Olimpiad: Wiedzy o Społeczeństwie, Wiedzy o Mediach, Wiedzy o III RP oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Jak się okazało w tej ostatniej otrzymał tytuł laureata, a dodatkowo zdobył także nagrodę Prezydenta RP za dojrzałą ocenę narodowej polityki bezpieczeństwa. 
Dziewczynom do twarzy w mundurach

2024-03-23

Dziewczynom do twarzy w mundurach

W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach chętni uczniowie łączą naukę wybranych zawodów z zajęciami wojskowymi. W sumie 25 osób w dwóch oddziałach przysposobienia wojskowego uczy się musztry, strzelania i udzielania pierwszej pomocy. Co ciekawe na militarne zajęcia zgłosiło się tak dużo dziewcząt, że w jednym z oddziałów jest ich więcej niż chłopców. 
Wzorowa segregacja

2024-03-15

Wzorowa segregacja

W Urzędzie Miejskim w Starachowicach podsumowano konkurs "Segregacja na 5", adresowany do podopiecznych miejskich przedszkoli publicznych. Jego celem było kształtowanie ekologicznych zachowań już od najmłodszych lat.  
Wiedza o ZUS

2024-03-14

Wiedza o ZUS

Trzyosobowa reprezentacja uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach zaprezentowała się w wojewódzkim etapie ogólnopolskiej Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, zorganizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 
Poszukiwanie skarbów

2024-03-11

Poszukiwanie skarbów

Odbyła się kolejna oryginalna lekcja historii dla młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach. Młodzi ludzie i profesjonalni poszukiwacze zabytków z wąchockiej grupy FORT w czasie przeczesywania starachowickich lasów, natrafili m.in. na guziki od mundurów żołnierskich z czasów II wojny światowej.   
W finale czterech olimpiad

2024-03-09

W finale czterech olimpiad

Igor Wargas, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach awansował do finału Olimpiady Wiedzy o III RP.