JUŻ W KIOSKU

Rusza wakacyjny pociąg do Sandomierza

2021-06-11 09:07:22

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Sezonowe połączenia w relacji Kielce – Sandomierz – Kielce cieszą się niesłabnącą popularnością, od 2016 roku tłumy starachowiczan korzystają z okazji i zwiedzają to piękne miasto królów i wąwozów.

swietokrzyskie.pro

Pociąg do Sandomierza w okresie od 26 czerwca do 26 września będzie jeździł w każdą sobotę, niedzielę oraz święta. W okresie wakacyjnym, tj. od 26 czerwca pociąg będzie wyjeżdżał z Kielc o godz. 7:46 ( w Starachowicach o 8:44) do Sandomierza dotrze o godz. 10:17. Z kolei z Sandomierza pociąg wyjedzie o godz. 17:54 ( w Starachowicach będzie o 19:25).

Koszt biletu wg. taryfy normalnej wynosi 15,80 zł w jedną stronę. Natomiast, zgodnie z obowiązującą taryfą „Bilet Świętokrzyski”, podróżny może nabyć bilet jednorazowy na przejazd na odcinku Kielce – Sandomierz z ulgą ustawową 33%, 37% lub 51%.

Polecamy Sandomierz serdecznie, czeka na Was zabytków moc. Przepiękna Katedra p.w. Narodzenia Marii Panny skusi polichromią i obrazami Karola de Prévot, wśród tych ostatnich "Mord dziecka chrześcijańskiego" - obraz znany z „Ziarna prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego. Fani literatury współczesnej będą zatem zadowoleni.

Kochającym tajemnice polecamy kościół świętego Jakuba, będzie okazja odkryć do kogo należą główki w wejściu do kościoła, zachwycić się przepięknym portalem niebiańskim, zerknąć na nietypowy skręt cegły oraz skryć w cieniu lip świętego Jacka. Znacie tę legendę?

Jednym z pierwszych sandomierskich dominikanów był bratanek biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża – kanonizowany w końcu XVI wieku św. Jacek. On to, wg. legendy, przed budową kościoła zasadził na poświęconym miejscu młode drzewka lipowe, ale w sposób bardzo nietypowy – korzeniami ku górze. Dzięki żarliwej modlitwie drzewa wyrosły, a w ciągu wieków ich korzenie zamienione w konary przybrały ciekawe i niespotykane kształty, zdobiąc do dzisiaj otoczenie kościoła.

Polecamy serdecznie Sandomierz.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polskie Alcatraz, terroryści, brutalni rabusie i szpiedzy

2021-07-25

Polskie Alcatraz, terroryści, brutalni rabusie i szpiedzy

Niewysoki górski szczyt, otoczony nimbem duchowości, tu od wieków zawsze stało jakieś sacrum. Świst, Poświst, chrześcijańska Trójca Święta, a w międzyczasie surowe, wiecznie wilgotne i zimne, kamienne mury więzienia. Osadzani tu byli najgroźniejsi przestępcy przedwojennej Polski, panowała żelazna dyscyplina.
Jak ocalić jagnię, które samo wilka pragnie?

2021-07-24

Jak ocalić jagnię, które samo wilka pragnie?

I znów będzie o miłości. Bliżej mi do tej wesołej i swawolnej, w cnotach niewieścich nie zdążyłam się bowiem jeszcze wyćwiczyć, mniemam, że moje czytelniczki również. Czytelników (panów) winno to ucieszyć wielce.
Wąchocki piaskowiec w Warszawie

2021-07-22

Wąchocki piaskowiec w Warszawie

Przynajmniej w części i dodajmy, że rzecz w kamieniołomach i piaskowcach tu wydobywanych.
Duch Mnicha, Zła Pani czyli architektoniczny kalendarz

2021-07-19

Duch Mnicha, Zła Pani czyli architektoniczny kalendarz

Baszt cztery przedstawiały cztery pory roku, Dwie z jednego, a zaś dwie z drugiego znów boku. Sal ogromnych rozmiarów, ni mniej ani więcej, Tyle ich było, co w roku miesięcy. Pokoi rozmaitych i przyjemnych oku Tyle było w tym zamku, co tygodni w roku. Okien różnych rozmiarów, taki gmach wspaniały Tyle ich miał, z ilu dni rok składa się cały" (F.K Bartkowski) 
Trzecia obława na Wykus - 28 października 1943 r.

2021-07-18

Trzecia obława na Wykus - 28 października 1943 r.

Październik 1943 to czarny miesiąc w historii zgrupowań partyzanckich. Śmierć "Robota" przekonuje "Ponurego", że wśród jego ludzi jest szpieg.
Rozpustny pałac i zażarta walka o łoże

2021-07-17

Rozpustny pałac i zażarta walka o łoże

Zaraz, zaraz... czy to na pewno o Polskę chodzi? Z całą przewodnicką odpowiedzialnością odpowiadam, że tak, dopowiem również, że nie tylko o Polskę, ale nawet o nasze najpiękniejsze świętokrzyskie.
Druga obława na Wykus - 17 września 1943 r.

2021-07-14

Druga obława na Wykus - 17 września 1943 r.

Pierwszą obławę zakończyliśmy informacją, że 9 sierpnia Ponury dzieli zgrupowanie na trzy oddziały, by każdy z nich działał na określonym terenie (Konecczyzna, Góry Świętokrzyskie i lasy siekierzyńskie).
Lamenty i fochy niewieście

2021-07-14

Lamenty i fochy niewieście

Tych pewnie i dziś na świętokrzyskiej ziemi pod dostatkiem. Jak świat bowiem światem, pilna cnotliwa żona — mężowi korona, tak samo zresztą rzadka, a zła i swarliwa żona jak wrzód wzgardzona, ale częstsza chyba. Nie żebym miała w tym temacie jakąś wiedzę specjalną, chociaż nie powiem, swarliwą bywam.
Atrakcyjna Ruda

2021-07-11

Atrakcyjna Ruda

Ruda, niewielka wieś w gminie Brody oddalona około 8 km na zachód od Starachowic. Położona malowniczo nad Zalewem Brodzkim, zwanym niekiedy jeziorem, po północnej jego stronie, na obszarze tzw. Przedgórza Iłżeckiego