JUŻ W KIOSKU

Rozpustny pałac i zażarta walka o łoże

2021-07-17 19:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Zaraz, zaraz... czy to na pewno o Polskę chodzi? Z całą przewodnicką odpowiedzialnością odpowiadam, że tak, dopowiem również, że nie tylko o Polskę, ale nawet o nasze najpiękniejsze świętokrzyskie.

Do rzeczy zatem.

To zagadkowe miasto, zakorzenione w Europie, a sercem i duchem orientalne, wygrywały tu namiętność i przesada - te słowa co prawda odnoszą się do Stambułu, do którego Was jeszcze zabiorę, dziś jednak za turystyczny cel obieramy sobie chyba niemniej egzotyczne Grabki Duże koło Szydłowa. Do dziś oczy tam cieszy pałac na turecką modłę budowany.

Rzecz w kasztelanie małogoskim Stanisławie Rupniewskim, który był postacią niezwykle tajemniczą i barwną, odzianą w półprawdy i legendy. Wiemy, że herbu Śreniawa był i kochał podróże (jak my czyli ja i Wy), szczególną uwagę poświęcał kobietom, niespecjalną zaś sprawom majątku. Skąd tureckie zapędy?

Powiada się, że jako dziecko miał trafić do tureckiej niewoli, szybko dostosował się do nowych warunków, przeszedł na islam i żyło mu się tam całkiem przyzwoicie. Jednak dusza słowiańska dała o sobie znać i znudził się młodemu Stanisławowi Bosfor, malownicze zakątki Stambułu i zaloty Orientu do Europy. Znudziło się władztwo nad kobietami w haremie... (prawdopodobnie), wrócił zatem Rupniewski z Jasyru. koneksjami związany z biskupem Stefanem Bidzińskim, bliskim współpracownikiem Jana III Sobieskiego, który miał przeznaczyć sto tysięcy złotych na wykupienie polskich jeńców . 

Osiadł Stanisław w Gnojnie i stał się tym, który na gruncie polskim zasadził włoską topolę, którą przywiózł z Konstantynopola. To jednak nie wszystko, nasz szlachetka, któremu Turek zza kołnierza chichotał, przywiózł także podobno otomańskie skarby nieprzebrane, w tym także harem, który stał się obrazą dla moralności pełnych cnót niewieścich staropolskich szlachcianek. I tu zaczyna się polska fantazja, jedni mówią, że sunął za nim sznur egzotycznych kobiet, inni zaś, że Rupniewski lubił się jeno bawić i kochanki niczym rękawiczki zmieniał. Gdzie leży prawda?

Mój przewodnicki nos, zamiłowanie do awantur i wielka słabość do Turcji mówią, że harem w Grabkach i basta. Kto wie co się tam działo, znając opowieści o temperamentnym właścicielu ziem można przypuszczać, że sporo. Wspomniałam ,ze ziemią interesował się średnio, chyba, że miał wyciskać z chłopów pańszczyznę ponad siły, ale z praw tradycji żywo korzystał, jak chociażby z prawa pierwszej nocy.

Sam pałacyk, który po Rupniewskim pozostał jest dziełem włoskiego architekta, na planie ośmioboku, z dużą salą na parterze oraz licznymi małymi pokoikami na obydwu kondygnacjach. Obok budynku głównego znajduje się herbaciarnia i pawilon do modlitwy.

Do dziś podobno, gdy nikt nie widzi, na zielonych łąkach szydłowskiej ziemi tańczą córy haremu, osmańskie niewolnice. Ojcem ich gorący piasek, a matką Bosfor, domem zaś zaczarowane świętokrzyskie.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.