JUŻ W KIOSKU

Rozbudowa oraz przebudowa budynku byłej szkoły w Gadce na przedszkole i żłobek

2022-11-08 12:22:43

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Niszczejąca szkoła w Gadce w gm. Mirzec od lat była solą w oku osób na szczeblach władzy, nadszedł jednak czas, by podejść do tematu zadaniowo. Gmina Mirzec zdobyła fundusze i w straszącej szkole otworzyć żłobek i przedszkole.

Nie udałoby się to bez wsparcia posła Ziemi Świętokrzyskiej Krzysztofa Lipca, któremu podziękował za to wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

- Rozpoczyna się inwestycja, która ma celu przysposobienie budynku starej szkoły pod potrzeby żłobka i przedszkola. Za chwilę przekażemy wykonawcy plac budowy. Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć budowę tej tak długo oczekiwanej inwestycji, nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromna satysfakcja, że możemy w końcu finalizować coś, na co tak długo czekaliśmy. Przez lata nie udawało nam się pozyskać realnych źródeł finansowania, aż do dziś. Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa gdyby nie ogromne wsparcie ze środków rządowego programu Polski Ład. Dlatego też składam ogromne podziękowanie na ręce posła Krzysztofa Lipca dla niego i dla premiera Mateusza Morawieckiego za środki, które do nas popłynęły - mówił podczas wtorkowej konferencji (8 listopada) w Gadce wójt Gminy Mirzec. Nie zapomniał także o gminnych radnych.

Głos zaprał także poseł Krzysztof lipiec.

- Polski Ład działa mimo, że opozycja odsądzała go od czci. Mirzec jest szczególnym miejscem, w którym angażowane są środki zewnętrzne i rządowe, w tym duże pieniądze z Polskiego Ładu i to zadaje kłam słowom opozycji. Ten program służy Polsce i Polakom. Gdyby nie ten program samorządy terytorialne mogłyby wielokrotnie tylko pomarzyć o wielu podobnych inwestycjach - mówił parlamentarzysta i dodał, że możliwość wspierania takich przedsięwzięć to dla niego ogromna przyjemność.

Słowa podziękowania dla posła i rządu kierowała także radna Sylwia Błach, dla której ta inwestycja jest szczególnie ważna, bo od lat o nią zabiegała. Zrujnowana szkoła jest dla niej łącznikiem przeszłości z teraźniejszością, dzięki pozyskanym pieniądzom stanie się płynnym przejściem do przyszłości.

Wartość całkowita inwestycji to 7 881 546,03 zł. W tym opracowanie dokumentacji, uzyskanie pozwolenia na budowę – 97 023 złote (firma Armax ze Starachowic), roboty budowlane - 7 710 723,03 zł (Firma Usługowa Freedom ze Skarżyska- Kamiennej), inspektor nadzoru – 73 800,00 zł (PW Inwest Wojciech Płeszka z Kielc).

Wartość dofinansowania rządowego to 6 311 505,00 PLN.

Zakres inwestycji:

W trzykondygnacyjnym budynku o powierzchni 1300 metrów kwadratowych powstaną pomieszczenia dla trzech grup po 15 osób z przeznaczeniem na żłobek oraz dwóch grup po 25 osób z przeznaczeniem na przedszkole a także pomieszczenia biblioteki i czytelni dla dzieci. Na parterze powstanie stołówka dla przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Gadce. Na tym samym poziomie powstanie kuchnia oraz pomieszczenia obróbki warzyw, mięs a także magazyny na produkty spożywcze. W budynku zamontowana zostanie winda umożliwiająca łatwą komunikację między poszczególnymi poziomami. Budynek zostanie połączony z obecnym budynkiem szkolnym. Na terenie sąsiadującym z budynkiem zostanie wybudowany plac zabaw dla dzieci, powstanie także parking. Wybudowany będzie nowy zjazd z drogi publicznej oraz chodniki dla pieszych. Budynek wymaga prac adaptacyjnych o szerokim zakresie. Konieczna będzie wymiana posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie nowych ścian działowych w celu stworzenia nowych pomieszczeń i rozbudowy budynku.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcówka dla nowej drużyny

2023-09-28

Harcówka dla nowej drużyny

W gminie Mirzec powstaje nowa 103 Drużyna Harcerska Mirzecka Wataha. Młodzież i jej instruktorzy mają już miejsce spotkań.  
Razem przez dziesięciolecia

2023-09-19

Razem przez dziesięciolecia

50, 60, a nawet 65 lat w małżeństwie przeżyło ze sobą kilkadziesiąt par z gminy Mirzec. Takie dowody wierności słowom: "ślubuję, że cię nie opuszczę aż do śmierci" zasługują na najwyższy szacunek. Władze gminy zorganizowały galę dla jubilatów połączoną z wręczaniem medali Prezydenta RP.  
Wbiegli na szczyt Pałacu Kultury

2023-09-18

Wbiegli na szczyt Pałacu Kultury

Dwaj druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osinach w gminie Mirzec: Hubert Celuch i Bartosz Jabłoński podjęli wyzwanie trudnej rywalizacji. Polegała ona na pokonaniu schodami w biegu 30 pięter Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Nowoczesny wóz strażacki

2023-09-13

Nowoczesny wóz strażacki

Ochotnicza Straż Pożarna w Tychowie Nowym (gmina Mirzec) będzie pełnić służbę z wykorzystaniem samochodu wartego niemal 900 tys. zł. Zakup takiego wozu to efekt montażu finansowego budżetów: państwa, gminy Mirzec, urzędu marszałkowskiego i samych zainteresowanych.      
Blisko 8 milionów dofinansowania na budowę żłobka i przedszkola w Gadce przy koszcie inwestycji 8 367 426 złotych

2023-09-08

Blisko 8 milionów dofinansowania na budowę żłobka i przedszkola w Gadce przy koszcie inwestycji 8 367 426 złotych

Gmina Mirzec otrzymała ponad 1,6 miliona złotych z programu Maluch + na utworzenie miejsc opieki dla dzieci w wieku do trzeciego roku życia. Wraz z dofinansowaniem w wysokości 6,3 miliona złotych z Polskiego Ładu na budowę żłobka i przedszkola to prawie 8 milionów złotych.
Dożynki powiatowo-gminne już 3 września

2023-09-01

Dożynki powiatowo-gminne już 3 września

Pożegnania lata i wakacji, to również polska tradycja, czyli dożynki. Tegoroczne powiatowo-gminne święto plonów odbędzie się już w niedzielę (3 września) w amfiteatrze w Mircu.  
Chodnik w przebudowie

2023-08-26

Chodnik w przebudowie

Mieszkańcy Gadki w gminie Mirzec wreszcie doczekali się inwestycji, dzięki której poczują się bezpieczni jako piesi użytkownicy dróg. Przy drodze administrowanej przez powiat starachowicki trwa przebudowa chodnika.
Nagrody pieniężne dla prymusów

2023-08-09

Nagrody pieniężne dla prymusów

Wakacje w pełni, jednak do grupy uczniów z gminy Mirzec na chwilę powróciły szkolne wspomnienia. Od razu dodajemy, że były miłe, bo dotyczyły grona najlepszych. Dziewięciu prymusów odebrało nagrody wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna. 
Mieszkańcy odnowili gminny teren

2023-08-04

Mieszkańcy odnowili gminny teren

Mieszkańcy Mirca-Malcówek z własnej woli odnowili ogród żwirowy przy tzw. Mirzeckiej Polanie. Wyplewili chwasty, wykosili wybujałą trawę, a potem ozdobili teren barwnymi dekoracjami.    
Droga w Osinach skończona

2023-07-28

Droga w Osinach skończona

Zakończyła się przebudowa trzeciego i ostatniego odcinka drogi gminnej przez Osiny. Roboty na trasie długości 1309 m zakończyły się dwa miesiące szybkiej niż planowano.