JUŻ W KIOSKU

Rozbudowa oraz przebudowa budynku byłej szkoły w Gadce na przedszkole i żłobek

2022-11-08 12:22:43

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Niszczejąca szkoła w Gadce w gm. Mirzec od lat była solą w oku osób na szczeblach władzy, nadszedł jednak czas, by podejść do tematu zadaniowo. Gmina Mirzec zdobyła fundusze i w straszącej szkole otworzyć żłobek i przedszkole.

Nie udałoby się to bez wsparcia posła Ziemi Świętokrzyskiej Krzysztofa Lipca, któremu podziękował za to wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

- Rozpoczyna się inwestycja, która ma celu przysposobienie budynku starej szkoły pod potrzeby żłobka i przedszkola. Za chwilę przekażemy wykonawcy plac budowy. Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć budowę tej tak długo oczekiwanej inwestycji, nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromna satysfakcja, że możemy w końcu finalizować coś, na co tak długo czekaliśmy. Przez lata nie udawało nam się pozyskać realnych źródeł finansowania, aż do dziś. Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa gdyby nie ogromne wsparcie ze środków rządowego programu Polski Ład. Dlatego też składam ogromne podziękowanie na ręce posła Krzysztofa Lipca dla niego i dla premiera Mateusza Morawieckiego za środki, które do nas popłynęły - mówił podczas wtorkowej konferencji (8 listopada) w Gadce wójt Gminy Mirzec. Nie zapomniał także o gminnych radnych.

Głos zaprał także poseł Krzysztof lipiec.

- Polski Ład działa mimo, że opozycja odsądzała go od czci. Mirzec jest szczególnym miejscem, w którym angażowane są środki zewnętrzne i rządowe, w tym duże pieniądze z Polskiego Ładu i to zadaje kłam słowom opozycji. Ten program służy Polsce i Polakom. Gdyby nie ten program samorządy terytorialne mogłyby wielokrotnie tylko pomarzyć o wielu podobnych inwestycjach - mówił parlamentarzysta i dodał, że możliwość wspierania takich przedsięwzięć to dla niego ogromna przyjemność.

Słowa podziękowania dla posła i rządu kierowała także radna Sylwia Błach, dla której ta inwestycja jest szczególnie ważna, bo od lat o nią zabiegała. Zrujnowana szkoła jest dla niej łącznikiem przeszłości z teraźniejszością, dzięki pozyskanym pieniądzom stanie się płynnym przejściem do przyszłości.

Wartość całkowita inwestycji to 7 881 546,03 zł. W tym opracowanie dokumentacji, uzyskanie pozwolenia na budowę – 97 023 złote (firma Armax ze Starachowic), roboty budowlane - 7 710 723,03 zł (Firma Usługowa Freedom ze Skarżyska- Kamiennej), inspektor nadzoru – 73 800,00 zł (PW Inwest Wojciech Płeszka z Kielc).

Wartość dofinansowania rządowego to 6 311 505,00 PLN.

Zakres inwestycji:

W trzykondygnacyjnym budynku o powierzchni 1300 metrów kwadratowych powstaną pomieszczenia dla trzech grup po 15 osób z przeznaczeniem na żłobek oraz dwóch grup po 25 osób z przeznaczeniem na przedszkole a także pomieszczenia biblioteki i czytelni dla dzieci. Na parterze powstanie stołówka dla przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Gadce. Na tym samym poziomie powstanie kuchnia oraz pomieszczenia obróbki warzyw, mięs a także magazyny na produkty spożywcze. W budynku zamontowana zostanie winda umożliwiająca łatwą komunikację między poszczególnymi poziomami. Budynek zostanie połączony z obecnym budynkiem szkolnym. Na terenie sąsiadującym z budynkiem zostanie wybudowany plac zabaw dla dzieci, powstanie także parking. Wybudowany będzie nowy zjazd z drogi publicznej oraz chodniki dla pieszych. Budynek wymaga prac adaptacyjnych o szerokim zakresie. Konieczna będzie wymiana posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie nowych ścian działowych w celu stworzenia nowych pomieszczeń i rozbudowy budynku.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Poradnia kardiologiczna w Mircu już niedługo

2022-12-02

Poradnia kardiologiczna w Mircu już niedługo

Poczyniono pierwsze kroki do uruchomienia w mirzeckim Ośrodku Zdrowia poradni kardiologicznej.  Do połowy grudnia do placówki ma trafić urządzenie do wykonywania badań USG.
Mirzeckie pasieki na kulinarnym szlaku

2022-11-25

Mirzeckie pasieki na kulinarnym szlaku

Miody - któż ich nie lubi. Nawet ja (co jednak nie przepadam) doceniam smak miodku prosta z ula, wychodzę z założenia, że taka odrobinka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Wieść niesie, że najlepsze miody są w Gminie Mirzec...
Mirzeckie obchody Święta Niepodległości

2022-11-10

Mirzeckie obchody Święta Niepodległości

11 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w centrum Mirca odsłonięta zostanie rzeźba upamiętniająca postać Jadwigi Prendowskiej. Uroczystość wpisuje się w ogólnopolski program obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Mirzecka kwesta z rekordem

2022-11-08

Mirzecka kwesta z rekordem

Mieszkańcy Gminy Mirze wykazali się ogromną wrażliwością i szacunkiem do przeszłości. Podczas kwesty na starym cmentarzu w Mircu zebrano 13 074,20 zł. Zbiórkę zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu.
Wieczór wspomnień w osińskim Centrum Twórczości Ludowej

2022-11-08

Wieczór wspomnień w osińskim Centrum Twórczości Ludowej

Wieczór wspomnień oraz promocja książki odbyły się w niedzielny wieczór 6 listopada w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach.
Pamiętali o zasłużonych zmarłych

2022-11-05

Pamiętali o zasłużonych zmarłych

Dopóty będą żyć, dopóki będziemy o nich pamiętać - Gmina Mirzec nie zapomina o tych, którzy mieli wkład w rozwój małej ojczyzny i w przeddzień Święta Zmarłych na ich grobach pojawiły się kwiaty i znicze.
Strażacy z Tychowa z własnym sztandarem

2022-10-26

Strażacy z Tychowa z własnym sztandarem

Ochotnicza Straż Pożarna z Tychowa Starego ma za sobą 90 lat pięknej i ofiarnej służby. Z tej okazji jednostka otrzymała sztandar. 
Zmiana ruchu przy mirzeckim cmentarzu

2022-10-28

Zmiana ruchu przy mirzeckim cmentarzu

Zmieniona organizacja ruchu w rejonie cmentarza w Mircu obowiązywać będzie od 29 października do 2 listopada. Szczegóły w załączniku.  
Srebro w międzynarodowym konkursie dla uczniów z Mirca

2022-10-21

Srebro w międzynarodowym konkursie dla uczniów z Mirca

I znów będzie o filatelistach, ale nie sposób o nich nie pisać skoro wciąż zdobywają nagrody. Dziś gratulujemy im międzynarodowego sukcesu.
Złote gody w gminie Mirzec

2022-10-11

Złote gody w gminie Mirzec

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w mirzeckim Dworku Modrzewiowym. W czwartek 6października jubileusze pożycia małżeńskiego świętowały pary małżonków z długoletnim stażem.