Ocena:
5/5 | 1 głosów
Gmina Starachowice dba o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników ruchu drogowego. W bezpiecznym dotarciu dzieci do szkoły mają pomóc budowane ścieżki rowerowe oraz modernizowane ciągi piesze. Dodatkowo w szkołach realizowany będzie projekt edukacyjny, którego głównym celem jest nauka podstawowych zasad ruchu drogowego przy użyciu nowoczesnych narzędzi.
źródło: UM Starachowice
Mobilne miasteczka rowerowe, symulatory roweru, trenażer czasu reakcji oraz symulator przejścia dla pieszych to najważniejsze narzędzia edukacyjne projektu pod nazwą „Zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych oraz doposażenie szkół w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego w Gminie Starachowice”. Projekt ten jest finansowany ze środków Funduszu Spójności UE. Gmina otrzymała dofinansowanie na ten cel w wysokości ponad 400 tysięcy złotych.
- W starachowickich szkołach realizujemy program polegający na zwiększeniu bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych oraz doposażeniu szkół w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego. Doposażamy starachowickie szkoły podstawowe w mobilne miasteczka rowerowe, ale również inne nowoczesne elementy. W ramach projektu zaplanowane zostało również wybudowanie wyniesionych przejść dla pieszych. Wszystkie te przejścia powstaną w obrębie funkcjonowania naszych szkół. Traktujemy nasze działania jako priorytetowe i chcemy je potraktować kompleksowo – mówił podczas środowej (9 sierpnia br.) konferencji prasowej prezydent Starachowic Marek Materek.
W ramach projektu planowana jest realizacja zadań polegających na budowie wyniesionych przejść dla pieszych na drogach gminnych. Projekt zakłada budowę trzech takich przejść. Pierwsze z nich powstało już przy Szkole Podstawowej nr 12 przy ulicy Słonecznej. Dwa kolejne powstaną na osiedlu Południe. Na realizację czekają przejścia dla pieszych łączące al. Św. Jana Pawła II z ulicą Miodową oraz ulicą Żytnią.
Starachowicki projekt dotyczących bezpieczeństwa najmłodszych to nie tylko budowa przejść dla pieszych. Zakłada on również doposażenie pięciu starachowickich podstawówek w specjalne narzędzia z zakresu edukacji komunikacyjnej.
- Wszystkie nasze działania realizowane są w ramach przygotowania najmłodszych do bezpiecznego poruszania się po mieście. Program edukacyjny dla wszystkich dzieciaków uczęszczających do szkół, którego celem jest poznawanie przez nich zasad bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego to bez wątpienia doskonała decyzja, która będzie procentować w przyszłości. Dzięki realizacji projektu zwiększy się bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego na przejściach dla pieszych w Gminie Starachowice. Ponadto uczniowie zdobędą umiejętności związane z bezpiecznym zachowaniem się w ruchu drogowym oraz dzięki narzędziom z zakresu edukacji komunikacyjnej będą mogli przewidzieć niebezpieczne zachowania na drogach. Takimi narzędziami są, chociażby mobilne miasteczka rowerowe – dodał prezydent.
Dotychczas tylko Szkoła Podstawowa nr 9 posiadała stacjonarne miasteczko rowerowe. Realizacja projektu sprawi, że pięć naszych szkół wzbogaci się o mobilne miasteczka rowerowe. Rowerowa edukacja w starachowickich szkołach będzie realizowana w kolejnych placówkach oświatowych.
- Bezpieczeństwo ruchu drogowego to jeden z priorytetów edukacji. Chcemy, aby nasze dzieci i młodzież od najmłodszych lat uczyli się podstawowych zasad ruchu drogowego. Stąd właśnie pomysł na wyposażenie naszych placówek w mobilne miasteczka rowerowe – poinformował kierownik Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Mariusz Majewski.
W kwietniu Gmina Starachowice dokonała otwarcia ofert w postępowaniu dotyczącym „Dostawy mobilnych miasteczek rowerowych, symulatorów rowerów, trenażerów czasu reakcji oraz symulatora przejścia dla pieszych”. Swoje oferty złożyły wówczas dwie firmy. Obie oferty dotyczyły tylko pierwszej części zamówienia, a więc dostawy mobilnego miasteczka rowerowego do pięciu szkół podstawowych. Dostarczenie mobilnych miasteczek rowerowych zostało zaplanowane po pięciu szkół: SP nr 1, SP nr 6, SP nr 10, SP nr 12 oraz SP nr 13. Obie oferty cenowe mieściły się w planie Gminy Starachowice. Najkorzystniejszą ofertę w wysokości ponad 115 tysięcy złotych złożyła firma P.P.H.U. Euroblask z Andrychowa.
- Miasteczka zostały już dostarczone do pięciu starachowickich szkół, a dyrektorzy w najbliższym czasie znajdą jak najlepsze miejsce na rozłożenie tych miasteczek. Mogą one zostać rozłożone zarówno na terenie przed szkołą, jak i w samym budynku. Mobilność tych miasteczek sprawia, że na pewno nie będą musiały one być rozłożone przez cały rok, a jedynie w okresie zintensyfikowania naszych działań edukacyjnych. Planujemy, aby te zajęcia szkolne kończyły się egzaminem na kartę rowerową, a na pewno odpowiednim przygotowaniem do tego egzaminu – dodał kierownik.
Mobilne miasteczka rowerowe są zestawem produktów składających się ze specjalnych odpornych na ścieranie mat gumowych, które układa się obok siebie. Imitują one asfalt i służą do tworzenia dróg jedno i dwukierunkowych, rond czy skrzyżowań. W zestawie znajdują się ponadto znaki drogowe odblaskowe oraz elementy bezprzewodowej sygnalizacji świetlnej.
Z uwagi na brak ofert dotyczących pozostałych części zamówienia tj. symulatorów rowerów, trenażerów czasu reakcji oraz symulatora przejścia dla pieszych podjęta została decyzja o unieważnieniu postępowania na pozostałe części tego zamówienia. Gmina Starachowice ponowiła jednak postępowanie w tej sprawie. Ogłosiła kolejny przetarg, którego rozstrzygnięcia już poznaliśmy. Postępowanie dotyczyło dostawie narzędzi edukacyjnych z zakresu ruchu drogowego w postaci symulatorów roweru, symulatorów przejścia dla pieszych oraz trenażera czasu reakcji do dwóch szkół podstawowych.
Zgodnie z ustaleniami specyfikacyjnymi do SP nr 12 i SP nr 13 trafią dwa symulatory roweru. Trenażer zostanie przekazany uczniom SP nr 12, a symulator przejścia dla pieszych będzie służył społeczności SP nr 13. Symulatory dostarczy firma GRU-CRU z Wielunia, której oferta przetargowa wyniosła kolejno 110 tysięcy złotych (symulator roweru) oraz 119,5 tysiąca złotych (symulator przejścia dla pieszych). Z kolei za dostawę trenażera będzie odpowiedzialna firma ALUCAR z Dębnicy Kaszubskiej, która złożyła ofertę w wysokości 18.450 złotych.
Łączna wartość wszystkich narzędzi edukacyjnych wynosi ponad 360 tysięcy złotych.
- W takich warunkach na pewno doskonale będzie można uczyć najmłodszych zasad ruchu drogowego. To przede wszystkim znakomita inwestycja na przyszłość i zarażenie młodych ludzi do jazdy na rowerze. Zwłaszcza gdy w mieście powstaje tak dużo ścieżek rowerowych – podsumowuje Mariusz Majewski.
fot. Gazeta Starachowicka

2023-12-08
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki
W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
2023-12-07
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane
Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione.
2023-12-07
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami
Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie.
2023-12-07
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie
Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
2023-12-06
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu
Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji.
2023-12-06
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem
Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.
2023-12-05
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic
Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu.
2023-12-05
Świąteczne kolędowanie dla Amelki
Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
2023-12-04
Przedświąteczny czas pełen atrakcji
Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.
2023-12-04