JUŻ W KIOSKU

Route126, czyli mały fiat zwiedza świat

2023-08-15 19:46:04

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Siedem krajów, blisko cztery i pół tysiąca kilometrów, a cel, jak sami mówią, bliski ich sercom i genom. Przez Francję, Belgię, Luksemurg, Niemcy i Czechy prosto do...Polski podróżowała ekipa Route126, czyli mieszkający na co dzień w Anglii i Irlandii Północnej pasjonaci popularnych "maluchów", którzy to właśnie w swoich dopieszczonych i pokaźnie wyposażonych autach postanowili zwiedzać świat. Na trasie ich sierpniowej wyprawy pojawiły się także Starachowice, skąd pochodzi jeden z członków ekipy Mateusz Koper, który fiatem 126 p. odwiedził już wcześniej...Maltę.

fot. archiwum prywatne

"W Polsce każdy miał malucha i na niego mocno chuchał. Mały, tani, na urlopy zjeździł z nami pół Europy" - śpiewał Big Cyc w utworze "Mały Fiat". W przypadku bohaterów mojego reportażu to nie pół Europy, a niemalże już pół świata. Szerokim echem w środowisku motoryzacyjnym, ale nie tylko, odbiła się ich ubiegłoroczna wyprawa "maluchami" na Maltę. Ten, jak sami mówią, szalony pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i niedługo po powrocie zaczęli planować kolejną wycieczkę. Tym razem celem podróży była Polska, a to by uczcić 50 - lecie rozpoczęcia produkcji Fiata 126p w Polsce na 19. Ogólnopolskim Zlocie Fiata 126p. Nim jednak dotarli do naszego kraju, musieli pokonać kilka innych krajów, gdzie czekały na nich piękne miasta, widoki i przygody, bez których nie może obyć się prawie żadna wyprawa. Niemalże codziennie, gdy tylko warunki na to pozwalały, członkowie ekipy, czyli: Lisa Castle w swoim białym "maluchu" z rocznika 1995, Mateusz Koper, Bartek Pawłowski, Marcin Kolasa, Patrycjusz Pałyga, Piotr "Brian" Szwiec i Krzysztof Szwiec dzielili się relacjami, w których podsumowywali każdy kolejny dzień wyprawy oraz zdjęciami z miejsc, które udało im się odwiedzić. Między innymi wszyscy, którzy śledzili losy ekipy mogli podziwiać fotografie z pięknej stolicy Czech, Pragi, skąd udali się prosto do Polski. Pierwszym przystankiem był Radków w Kotlinie Kłodzkiej, nastpępnie Kędzierzyn - Koźle, gdzie spotkali się z internetowymi znajomymi. Zwiedzili między innymi także Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Kraków, który, szczególnie nocą zrobił na nich ogromne wrażenie. W mieście Smoka Wawelskiego udało im się zobaczyć m.in. z ekipą 126kmn - Krakowskie Maluchy Nocą, a wrażenia  wizyty u czternastokrotnego mistrza Polski w wyścigach i rajdach samochodowych Grzegorza Dudy, którego większość z pasjonatów motoryzacji zna z TVN-u Turbo pozostaną w ich pamięci na bardzo długo. 

- Ciężko jest zdawać relacje na bieżąco,  korzystamy z momentów życia, które się nigdy nie powtórzą - pisali na swoim profilu. Kolejnym przystankiem na trasie były Starachowice oraz Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie na gości czekali lokalni pasjonaci klasycznej motoryzacji wraz ze swoimi pojazdami, wyszykowanymi nierzadko specjalnie na tę okazję. Był także dyrektor MPiT Paweł Kołodziejski, który, ubrany w tematyczną koszulkę, chętnie rozmawiał z gośćmi i zapraszał do zwiedzania placówki, z czego goście chętnie skorzystali. Odwiedziny w rodzinnym mieście Mateusza Kopra zakończył wspólny przejazd przez Starachowice tak zwaną "Ścieżką STAR-a" oraz zwiedzanie "Lubianki" w nowym wydaniu. Zmęczeni, ale zadowoleni podróżnicy udali się na nocleg, by już kolejnego dnia, przez Radom, gdzie spotkali się z innymi pasjonatami "maluchów" - ekipami Radom 126p oraz Radomskie Klasyki udać się na 19. Ogólnopolski zlot Fiata 126p do Sochaczewa. Główny cel podróży mogą więc już uznać za spełniony, a teraz, gdy kończę ostatnie zdania swojej opowieści, oni w Gdańsku, łapią wiatr w żagle do dalszej drogi, która prowadzić będzie ich do Kołobrzegu, statąd do Niemiec, następnie do Amsterdamu. Panie i Panowie, serdecznie dziękuję za spotkanie i... raz jeszcze zapraszamy do Starachowic!

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.