JUŻ W KIOSKU

Route126, czyli mały fiat zwiedza świat

2023-08-15 19:46:04

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Siedem krajów, blisko cztery i pół tysiąca kilometrów, a cel, jak sami mówią, bliski ich sercom i genom. Przez Francję, Belgię, Luksemurg, Niemcy i Czechy prosto do...Polski podróżowała ekipa Route126, czyli mieszkający na co dzień w Anglii i Irlandii Północnej pasjonaci popularnych "maluchów", którzy to właśnie w swoich dopieszczonych i pokaźnie wyposażonych autach postanowili zwiedzać świat. Na trasie ich sierpniowej wyprawy pojawiły się także Starachowice, skąd pochodzi jeden z członków ekipy Mateusz Koper, który fiatem 126 p. odwiedził już wcześniej...Maltę.

fot. archiwum prywatne

"W Polsce każdy miał malucha i na niego mocno chuchał. Mały, tani, na urlopy zjeździł z nami pół Europy" - śpiewał Big Cyc w utworze "Mały Fiat". W przypadku bohaterów mojego reportażu to nie pół Europy, a niemalże już pół świata. Szerokim echem w środowisku motoryzacyjnym, ale nie tylko, odbiła się ich ubiegłoroczna wyprawa "maluchami" na Maltę. Ten, jak sami mówią, szalony pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i niedługo po powrocie zaczęli planować kolejną wycieczkę. Tym razem celem podróży była Polska, a to by uczcić 50 - lecie rozpoczęcia produkcji Fiata 126p w Polsce na 19. Ogólnopolskim Zlocie Fiata 126p. Nim jednak dotarli do naszego kraju, musieli pokonać kilka innych krajów, gdzie czekały na nich piękne miasta, widoki i przygody, bez których nie może obyć się prawie żadna wyprawa. Niemalże codziennie, gdy tylko warunki na to pozwalały, członkowie ekipy, czyli: Lisa Castle w swoim białym "maluchu" z rocznika 1995, Mateusz Koper, Bartek Pawłowski, Marcin Kolasa, Patrycjusz Pałyga, Piotr "Brian" Szwiec i Krzysztof Szwiec dzielili się relacjami, w których podsumowywali każdy kolejny dzień wyprawy oraz zdjęciami z miejsc, które udało im się odwiedzić. Między innymi wszyscy, którzy śledzili losy ekipy mogli podziwiać fotografie z pięknej stolicy Czech, Pragi, skąd udali się prosto do Polski. Pierwszym przystankiem był Radków w Kotlinie Kłodzkiej, nastpępnie Kędzierzyn - Koźle, gdzie spotkali się z internetowymi znajomymi. Zwiedzili między innymi także Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Kraków, który, szczególnie nocą zrobił na nich ogromne wrażenie. W mieście Smoka Wawelskiego udało im się zobaczyć m.in. z ekipą 126kmn - Krakowskie Maluchy Nocą, a wrażenia  wizyty u czternastokrotnego mistrza Polski w wyścigach i rajdach samochodowych Grzegorza Dudy, którego większość z pasjonatów motoryzacji zna z TVN-u Turbo pozostaną w ich pamięci na bardzo długo. 

- Ciężko jest zdawać relacje na bieżąco,  korzystamy z momentów życia, które się nigdy nie powtórzą - pisali na swoim profilu. Kolejnym przystankiem na trasie były Starachowice oraz Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie na gości czekali lokalni pasjonaci klasycznej motoryzacji wraz ze swoimi pojazdami, wyszykowanymi nierzadko specjalnie na tę okazję. Był także dyrektor MPiT Paweł Kołodziejski, który, ubrany w tematyczną koszulkę, chętnie rozmawiał z gośćmi i zapraszał do zwiedzania placówki, z czego goście chętnie skorzystali. Odwiedziny w rodzinnym mieście Mateusza Kopra zakończył wspólny przejazd przez Starachowice tak zwaną "Ścieżką STAR-a" oraz zwiedzanie "Lubianki" w nowym wydaniu. Zmęczeni, ale zadowoleni podróżnicy udali się na nocleg, by już kolejnego dnia, przez Radom, gdzie spotkali się z innymi pasjonatami "maluchów" - ekipami Radom 126p oraz Radomskie Klasyki udać się na 19. Ogólnopolski zlot Fiata 126p do Sochaczewa. Główny cel podróży mogą więc już uznać za spełniony, a teraz, gdy kończę ostatnie zdania swojej opowieści, oni w Gdańsku, łapią wiatr w żagle do dalszej drogi, która prowadzić będzie ich do Kołobrzegu, statąd do Niemiec, następnie do Amsterdamu. Panie i Panowie, serdecznie dziękuję za spotkanie i... raz jeszcze zapraszamy do Starachowic!

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.