JUŻ W KIOSKU

Rezultat akcji poszukiwawczej na "Piachach"

2023-10-02 13:14:19

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ze starachowickiego zalewu "Piachy" udało się  wyłowić część wagonika kolejki, która w latach powojennych XX wieku transportowała piach ze Starachowic do kopalni w Rudkach w dzisiejszej gminie Nowa Słupia. Obiekt trafił już do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Ale być może to nie kończy sprawy, bo na dnie zbiornika specjalistyczny sprzęt wykrył jeszcze inne zatopione przedmioty.    

fot. Muzuem PiT w Starachowicach 

Znalezisko z "Piachów" to pokłosie akcji poszukiwawczej, która odbyła się pod koniec lipca br. Wówczas Fundacja Dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz starachowicki Klub Płetwonurków "Kalmar, weryfikując nieoficjalne opowieści, zlokalizowali obiekt, który z ponad 90 -procentowym prawdopodobieństwem mógł być zatopionym wagonikiem kolejki. W minioną niedzielę 1 października br. doszło do etapu decydującego, czyli wyciągania znaleziska z wody z udziałem tym razem już liczniejszych uczestników.     

- W międzyczasie wydarzenie nabrało rozgłosu, przyłączyli się do nas kolejni partnerzy - informuje Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

-  Oprócz tych, którzy byli z nami od początku, czyli zarządcy zbiornika którym jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach, wspomnianej Fundacji i klubu Kalmar w akcję zaangażował się też Klub Sportowy Magnes Neodymowy, który przy pomocy tego urządzenia zajmuje się oczyszczaniem akwenów z zalegających opadów. Jego członkowie zorganizowali u nas zawody „Czyste Piachy” , w trakcie których przy okazji wyciągania złomu z tego zbiornika pomogli także w podjęciu interesującego nas obiektu. Kolejnym naszym partnerem była starachowicka firma Autobox Innovation - wymienia dyrektor Kołodziejski. 

Efektem kilkugodzinnej akcji było pomyślne wydobycie na brzeg części spodziewanego wagonika. 

-  Jest to tzw. koleba, czyli jego górna część. Dolnej części, a więc wózka, na którym była osadzona nie udało się zlokalizować. Koleba dzięki firmie Autobox została przetransportowana do naszego Muzeum , gdzie zostanie oczyszczona i zabezpieczona farbą antykorozyjną. O tym, gdzie obiekt trafi docelowo zdecydujemy wspólnie z partnerami - zaznacza dyrektor. 

Znalezisko być może zapoczątkuje inne odkrycia związane ze zbiornikiem "Piachy". 

- Dzięki badaniom, które przy pomocy specjalistycznego sprzętu przeprowadził nasz kolejny współpracownik - Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna namierzono kolejne obiekty. Oczywiście w tej chwili nie potrafimy ocenić ich wartości historycznej. Wiemy, że są dość duże i metalowe.  Ale tym samym kwestia dalszych poszukiwań staje się otwarta -podkreśla Paweł Kołodziejski.             

                     

 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świąteczny głos Ukrainy

2023-12-08

Świąteczny głos Ukrainy

Ukraińcy, którzy w Starachowicach znaleźli bezpieczną przystań po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, podzielili się z mieszkańcami naszego miasta swoją kulturą narodową związaną z okresem Bożego Narodzenia. Publiczność koncertu "Kolędy Ukraińskie" zorganizowanego w urzędzie miejskim usłyszała nie tylko tytułowe utwory, ale miała też okazję posłuchać poezji i muzyki oraz obejrzeć układy taneczne.            
Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07

Wszechobecny Mikołaj

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    
Wesoła tradycja

2023-12-06

Wesoła tradycja

Wśród bogatej oferty różnorodnych działań senioralnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach mamy propozycje cenne, ciekawe, akceptowane, cieszące się dużym zainteresowaniem i aktywnością społeczności studenckiej. Od trzech lat dołączyła do nich dość nowa tradycja uroczystego przyjęcia nowych członków zwana „otrzęsinami”.
Mikołaj na ulicach Starachowic

2023-12-04

Mikołaj na ulicach Starachowic

Mikołajki to jeden z tych dni, na które czekają dzieciaki na całym świecie i to niezależnie od wieku. Po raz kolejny Mikołaj w dniach 6 - 15 grudnia br. odwiedzi dzieci ze wszystkich starachowickich osiedli. Nie zapomni też o małych pacjentach oddziału pediatrycznego naszego szpitala. Na wydarzenie zaprasza Park Kultury w Starachowicach. 
Nasza opiekunka

2023-12-03

Nasza opiekunka

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 
Urokliwe widoki naszego powiatu

2023-12-01

Urokliwe widoki naszego powiatu

Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je na XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego. 
Show z MiM- em

2023-12-01

Show z MiM- em

Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.  
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.