JUŻ W KIOSKU

Rewitalizowany Pasternik odzyskuje swoje walory naturalne

2022-11-08 12:32:36

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Dobiega końca trwający od dwóch lat proces oczyszczania starachowickiego zbiornika Pasternik. O postępach prac i dalszych planach dotyczących tego charakterystycznego dla Starachowic miejsca podczas poniedziałkowej (7 listopada br.) konferencji prasowej mówił prezydent miasta Marek Materek.

fot. Anna Ząbecka

Trwające blisko dwa lata prace realizowane są w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Przywrócenie walorów naturalnych zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach wraz z zagospodarowaniem linii brzegowej”, współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”. Planowany koszt projektu to 23 mln zł, uzyskane przez gminę dofinansowanie wyniosło ponad 19,5 mln zł.

- Osiem lat temu, gdy mówiłem o tym, że musimy zająć się rewitalizacją otoczenia zbiornika Pasternik, a także oczyszczeniem samego zbiornika wielu ludzi w Starachowicach „pukało się” w głowę. Przez lata niewykonalne bowiem było, chociażby załatanie dziury w grobli, która powstała po powodzi. W poprzedniej kadencji grobla została jednak naprawiona i mieszkańcy mogli spacerować w tym miejscu. To, co wydawało się niemożliwe w kwestii samego zbiornika, stało się możliwe dzięki pracy, którą wykonaliśmy wspólnie z zespołem pracowników Urzędu Miejskiego. Uregulowaliśmy kwestie własnościowe Pasternika i rozpoczęliśmy prace rewitalizacyjne zbiornika, który nie tylko w mojej opinii, zawsze powinien być wizytówką miasta Starachowice – powiedział prezydent.

Oczyszczaniem starachowickiego stawu zajmuje się konsorcjum firm: ANW Spółka z o.o. Goczałkowice-Zdrój oraz ACS POLAND Sp. z o.o. z Warszawy. W procesie oczyszczania wody, jak informuje Przemysław Karwowski, prezes Zarządu ACS Poland wykorzystano polską technologię opracowaną przez naukowców z ośrodków badawczych. Efekt wizualny mocno zanieczyszczonej wody nie był tu jedynym problemem, ponieważ zalegające latami osady przyczyniły się do zaburzenia równowagi ekologicznej środowiska wodnego zbiornika. Efekty prac widoczne są gołym okiem, po raz pierwszy od wielu lat, można zobaczyć przejrzystą wodę. Wcześniej była tu tylko zalegająca warstwa osadu, która momentami sięgała nawet 100 centymetrów.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, znacząco poprawiły się warunki do rozwoju bioróżnorodności charakterystycznej dla rewitalizowanego zbiornika Pasternik.

- Bardzo ważnym parametrem jest tlen, którego stężenie w warstwie powierzchniowej tlenu rozpuszczonego wzrosło po 12 miesiącach aż o 73%. Natomiast stężenie tlenu w warstwie przydennej wzrosło diametralnie (5375%) - jest to jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących pozytywny proces odbudowy potencjału ekologicznego w zbiorniku przy stosowaniu technologii bioremediacji ekosystemów wodnych – zapewnia wykonawca prac i dodaje, że odbudowa strefy tlenowej przy dnie została przeprowadzona biologicznie w 100 procentach. - Dodatkowo dane wskazują na zatrzymane procesów gnilnych w warstwie przydennej zbiornika - podczas procesu gnicia zużywane są duże ilości tlenu.

Inwestycja, co potwierdzają badania, pozwoli na przywrócenie zaburzonej równowagi biologicznej i walorów naturalnych zbiornika wodnego.

- Nie tylko został spełniony cel podstawowy, czyli oczyszczenia dna zbiornika wodnego, ale również dodatkowo mamy znakomite wyniki badań wody. Z tego się bardzo cieszę. Tak jak i z efektu wizualnego zbiornika, który jest zauważalny zarówno przez wjeżdżających do miasta, jak i spacerujących groblą – mówi prezydent Marek Materek. - Bardzo cieszymy się, że wyniki badań są tak dobre, co pokazuje słuszność tej inwestycji. Jednocześnie mocno pracujemy nad tym, by zmodernizować otoczenie zbiornika Pasternika. Chcemy, by mieszkańcy z jeszcze większą przyjemnością mogli spędzać tam swój wolny czas, dlatego obecnie trwa zagospodarowanie grobli zbiornika, zaś w najbliższych miesiącach będziemy starali się rozstrzygnąć postępowanie przetargowe na zagospodarowanie północnej linii brzegowej oraz na zagospodarowanie dalszego odcinka grobli i wykonanie mostu na rzece Kamiennej, tak aby można było przejść zbiornik Pasternik dookoła.

Prace dotyczące oczyszczania zbiornika Pasternik już się zakończyły. Trwają natomiast prace związane z zagospodarowaniem linii brzegowej zbiornika, w tym zagospodarowanie samej grobli.

- W czerwcu podpisana została umowa z firmą ANNA-BUD, która wygrała postępowanie przetargowe na zagospodarowanie grobli zbiornika Pasternik. Przypomnę, że na tę inwestycję uzyskaliśmy dofinansowanie ze środków europejskich. Liczę, że te prace przyczynią się do tego, że kolejny fragment naszego miasta zyska nowe, jeszcze piękniejsze oblicze - informuje włodarz Starachowic.

W ramach tej inwestycji zostaną wykonane między innymi: ścieżki pieszo-rowerowe od ulicy Kieleckiej do rozwidlenia na grobli oraz dalej w kierunku ulicy Radomskiej, a także przebudowane zostanie wejście na groblę przy ulicy Radomskiej. Przebudowa czeka również ścieżkę rowerową i ciąg pieszy wzdłuż ulicy Radomskiej i Kieleckiej w obrębie skrzyżowania tych ulic. Nie zabraknie również miejsca na naturalne zejścia w kierunku lustra wody, pochylnie do wodowania lekkich łodzi czy elementy małej architektury.

- Na kilkuset metrach grobla zostanie oświetlona. Wykonamy ciąg pieszo-rowerowy z kostki brukowej, po której będzie można przemieszczać się podczas wspólnych spacerów czy rowerowych przejażdżek. Przy wejściu na Pasternik pojawi się pergola, będą pomosty dla wędkarzy, ale również pomosty pływające czy tradycyjnie mała architektura – wymienia prezydent Starachowic, Marek Materek.

Wartość umowy na inwestycję opiewała na kwotę blisko 6 milionów złotych. Spółka jest zobowiązania do zagospodarowania przestrzeni w ciągu 7 miesięcy od daty zawarcia umowy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

2024-04-18

Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

Powiatowi Radni wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029. 
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.