JUŻ W KIOSKU

Rewitalizowany Pasternik odzyskuje swoje walory naturalne

2022-11-08 12:32:36

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Dobiega końca trwający od dwóch lat proces oczyszczania starachowickiego zbiornika Pasternik. O postępach prac i dalszych planach dotyczących tego charakterystycznego dla Starachowic miejsca podczas poniedziałkowej (7 listopada br.) konferencji prasowej mówił prezydent miasta Marek Materek.

fot. Anna Ząbecka

Trwające blisko dwa lata prace realizowane są w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Przywrócenie walorów naturalnych zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach wraz z zagospodarowaniem linii brzegowej”, współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”. Planowany koszt projektu to 23 mln zł, uzyskane przez gminę dofinansowanie wyniosło ponad 19,5 mln zł.

- Osiem lat temu, gdy mówiłem o tym, że musimy zająć się rewitalizacją otoczenia zbiornika Pasternik, a także oczyszczeniem samego zbiornika wielu ludzi w Starachowicach „pukało się” w głowę. Przez lata niewykonalne bowiem było, chociażby załatanie dziury w grobli, która powstała po powodzi. W poprzedniej kadencji grobla została jednak naprawiona i mieszkańcy mogli spacerować w tym miejscu. To, co wydawało się niemożliwe w kwestii samego zbiornika, stało się możliwe dzięki pracy, którą wykonaliśmy wspólnie z zespołem pracowników Urzędu Miejskiego. Uregulowaliśmy kwestie własnościowe Pasternika i rozpoczęliśmy prace rewitalizacyjne zbiornika, który nie tylko w mojej opinii, zawsze powinien być wizytówką miasta Starachowice – powiedział prezydent.

Oczyszczaniem starachowickiego stawu zajmuje się konsorcjum firm: ANW Spółka z o.o. Goczałkowice-Zdrój oraz ACS POLAND Sp. z o.o. z Warszawy. W procesie oczyszczania wody, jak informuje Przemysław Karwowski, prezes Zarządu ACS Poland wykorzystano polską technologię opracowaną przez naukowców z ośrodków badawczych. Efekt wizualny mocno zanieczyszczonej wody nie był tu jedynym problemem, ponieważ zalegające latami osady przyczyniły się do zaburzenia równowagi ekologicznej środowiska wodnego zbiornika. Efekty prac widoczne są gołym okiem, po raz pierwszy od wielu lat, można zobaczyć przejrzystą wodę. Wcześniej była tu tylko zalegająca warstwa osadu, która momentami sięgała nawet 100 centymetrów.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, znacząco poprawiły się warunki do rozwoju bioróżnorodności charakterystycznej dla rewitalizowanego zbiornika Pasternik.

- Bardzo ważnym parametrem jest tlen, którego stężenie w warstwie powierzchniowej tlenu rozpuszczonego wzrosło po 12 miesiącach aż o 73%. Natomiast stężenie tlenu w warstwie przydennej wzrosło diametralnie (5375%) - jest to jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących pozytywny proces odbudowy potencjału ekologicznego w zbiorniku przy stosowaniu technologii bioremediacji ekosystemów wodnych – zapewnia wykonawca prac i dodaje, że odbudowa strefy tlenowej przy dnie została przeprowadzona biologicznie w 100 procentach. - Dodatkowo dane wskazują na zatrzymane procesów gnilnych w warstwie przydennej zbiornika - podczas procesu gnicia zużywane są duże ilości tlenu.

Inwestycja, co potwierdzają badania, pozwoli na przywrócenie zaburzonej równowagi biologicznej i walorów naturalnych zbiornika wodnego.

- Nie tylko został spełniony cel podstawowy, czyli oczyszczenia dna zbiornika wodnego, ale również dodatkowo mamy znakomite wyniki badań wody. Z tego się bardzo cieszę. Tak jak i z efektu wizualnego zbiornika, który jest zauważalny zarówno przez wjeżdżających do miasta, jak i spacerujących groblą – mówi prezydent Marek Materek. - Bardzo cieszymy się, że wyniki badań są tak dobre, co pokazuje słuszność tej inwestycji. Jednocześnie mocno pracujemy nad tym, by zmodernizować otoczenie zbiornika Pasternika. Chcemy, by mieszkańcy z jeszcze większą przyjemnością mogli spędzać tam swój wolny czas, dlatego obecnie trwa zagospodarowanie grobli zbiornika, zaś w najbliższych miesiącach będziemy starali się rozstrzygnąć postępowanie przetargowe na zagospodarowanie północnej linii brzegowej oraz na zagospodarowanie dalszego odcinka grobli i wykonanie mostu na rzece Kamiennej, tak aby można było przejść zbiornik Pasternik dookoła.

Prace dotyczące oczyszczania zbiornika Pasternik już się zakończyły. Trwają natomiast prace związane z zagospodarowaniem linii brzegowej zbiornika, w tym zagospodarowanie samej grobli.

- W czerwcu podpisana została umowa z firmą ANNA-BUD, która wygrała postępowanie przetargowe na zagospodarowanie grobli zbiornika Pasternik. Przypomnę, że na tę inwestycję uzyskaliśmy dofinansowanie ze środków europejskich. Liczę, że te prace przyczynią się do tego, że kolejny fragment naszego miasta zyska nowe, jeszcze piękniejsze oblicze - informuje włodarz Starachowic.

W ramach tej inwestycji zostaną wykonane między innymi: ścieżki pieszo-rowerowe od ulicy Kieleckiej do rozwidlenia na grobli oraz dalej w kierunku ulicy Radomskiej, a także przebudowane zostanie wejście na groblę przy ulicy Radomskiej. Przebudowa czeka również ścieżkę rowerową i ciąg pieszy wzdłuż ulicy Radomskiej i Kieleckiej w obrębie skrzyżowania tych ulic. Nie zabraknie również miejsca na naturalne zejścia w kierunku lustra wody, pochylnie do wodowania lekkich łodzi czy elementy małej architektury.

- Na kilkuset metrach grobla zostanie oświetlona. Wykonamy ciąg pieszo-rowerowy z kostki brukowej, po której będzie można przemieszczać się podczas wspólnych spacerów czy rowerowych przejażdżek. Przy wejściu na Pasternik pojawi się pergola, będą pomosty dla wędkarzy, ale również pomosty pływające czy tradycyjnie mała architektura – wymienia prezydent Starachowic, Marek Materek.

Wartość umowy na inwestycję opiewała na kwotę blisko 6 milionów złotych. Spółka jest zobowiązania do zagospodarowania przestrzeni w ciągu 7 miesięcy od daty zawarcia umowy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.