JUŻ W KIOSKU

Remont ulicy Śląskiej idzie zgodnie z planem

2022-11-10 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Remont ulicy Śląskiej połączony z wymianą instalacji wodociągowej to jedna z trzech inwestycji drogowych w Starachowicach, które realizowane są w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 70-procentowe wsparcie otrzymały również inwestycje dotyczące remontu ulicy Słonecznej oraz ulicy Duboisa. 

fot. Gazeta Starachowicka

Inwestycja dotycząca remontu ulicy Śląskiej połączonego z wymianą przestarzałej i wyeksploatowanej instalacji wodociągowej jest realizowana w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wykonawcą tej inwestycji firma „Drogmar” z Ostrowca Świętokrzyskiego. Całkowita wartość zadania brutto określona w umowie podpisanej przez Gminę Starachowice wynosi 1.363.691,21 złotych. Gmina otrzymała na to zadanie dofinansowanie w wysokości 70 procent całej inwestycji. Plac budowy do realizacji inwestycji został przekazany wykonawcy w dniu 7 września.

Podczas środowej (9 listopada br.) konferencji prasowej prezydent Starachowic Marek Materek poinformował, że prace na Śląskiej przebiegają zgodnie z harmonogramem.

- Zmieniamy nawierzchnię ulicy i chodników przy ulicy Śląskiej, ale także wzmacniamy w tym miejscu podbudowę oraz wymieniamy wodociąg. Każdego dnia widać efekty tych prac. Wykonany został już pierwszy odcinek ulicy do stacji trafo, na której położono nawierzchnię asfaltową, a z płytek wykonano chodniki. Teraz rozpoczęliśmy już kolejny etap prac, czyli od tego właśnie miejsca do ulicy Szkolnej. Te prace wyglądają już nieco inaczej i wykorzystaliśmy do ich realizacji inną technologię. Na tym odcinku nawierzchnia jezdni będzie wykonana z kostki brukowej zamiast asfaltowej. Chcemy bowiem zachować ład architektoniczny z ulicami, które zostały wykonane w ostatnim czasie na osiedlu Stadion, a więc ulicami Spacerową, Świętej Barbary czy Licealną – powiedział prezydent Marek Materek.

Jak informują pracownicy Referatu Realizacji Inwestycji Urzędu Miejskiego w Starachowicach, pierwszy odcinek drogi od ul. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym nr 11 wykonany został z masy asfaltowej. Chodniki po obu stronach jezdni ułożone zostały z płytek chodnikowych. Na pozostałej długości ulicy, od wjazdu do garaży do skrzyżowania z ulicą Szkolną, nawierzchnia jezdni wykonana będzie z kostki betonowej, podobnie jak sąsiednie ulice Licealna i Spacerowa. Dzięki temu zachowany zostanie ład architektoniczny. Natomiast chodniki po obydwu stronach drogi wykonane zostaną z płytek. Prace remontowe obejmują także remonty wjazdów do garaży i posesji. Rozpoczęto już układanie kostki brukowej na odcinku do ul. Św. Barbary. Trwa również przebudowa wodociągu wraz z przyłączami do granicy pasa drogowego. W ramach zadania przewidziano prace remontowe wodociągu w ulicy o łącznej długości 232 metrów. Na odcinku od ul. Św. Barbary do ul. Szkolnej „połówkowo” ulica została częściowo wykorytowana. 

Obecni na konferencji radni Rady Miejskiej dziękowali prezydentowi miasta, wykonawcy robót oraz pracownikom magistratu i firmy budowalnej za realizację tej inwestycji.

- Ulica Śląska to kolejna ulica w tym rejonie, która jest remontowana i zmienia swój wizerunek. Mam nadzieję, że w następnych latach remontu doczekają się kolejne ulice. Za każdym razem jednakowo cieszymy się z inwestycji realizowanej w naszym mieście, która służy wszystkim mieszkańcom i całej lokalnej społeczności – powiedział radny Mariusz Zaborski.

Natomiast radny Włodzimierz Orkisz przypomniał, że remontowane w tej części miasta ulice należą do najstarszych w mieście.

- Kiedyś tu na tej drodze był ułożony bruk. W latach 70. bruk zastąpiono asfaltem. Położona została wstążka asfaltu, która przetrzymała 50 lat. Ciężki sprzęt i przede wszystkim czas „zmaltretował” jednak tę ulicę, ale wreszcie doczekała się ona zasłużonego remontu. Jestem przekonany, że teraz na pewno zwiększy się w tym miejscu komfort poruszania oraz bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców – podkreślił.

Przedstawiciel firmy „Drogmar” Paweł Podeszwa zapowiedział, że prace remontowe przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem prac.

- Wymieniliśmy kanalizację deszczową do ulicy Konstytucji 3 Maja i zwiększyliśmy średnicę odpływową. Powinno zlikwidować to problem zalegającej wcześniej w tym miejscu wody. Prace przebiegają z harmonogramem i jeśli tylko nie zaskoczy nas sroga zima, to powinniśmy zakończyć inwestycję do końca bieżącego roku – dodał.

fot. UM Starachowice

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.