JUŻ W KIOSKU

Radny interpelował w sprawie zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego

2021-11-17 12:42:57

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Budżet Obywatelski, który nazywany jest również Budżetem Partycypacyjnym, to demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy decydują o tym, w jaki sposób wydawać część środków z budżetu gminy na wybrane w głosowaniu inwestycje. W ostatniej edycji do rozdysponowania były środki w wysokości 600 000 zł. Starachowiczanie, z 14 zgłoszonych projektów wybrali jeden. Łącznie oddano 2566 głosów.

fot. UM Starachowice

Radny Rady Miejskiej Dariusz Grunt, w interpelacji datowanej na 2 listopada br., zawnioskował o zmiany w regulaminie starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. 

- Zwracam się z interpelacją do Pana Prezydenta o wdrożenie szybkich prac nad zmianą regulaminu Budżetu Obywatelskiego oraz wysokości kwoty finansowania. Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego wykazała, że potrzebne są zmiany w zakresie finansowania. Powrotu do wcześniejszej kwoty 1 milion 200 tysięcy złotych. Ilość projektów ze względu na wzrosty kosztów materiałów wyceniano na kwoty 600 tys. zł, 400 tys. zł. Obecna kwota 600 tys. zł jest niewystarczająca na realizacje zgłaszanych projektów. Bardzo słusznie dokonano zmiany w regulaminie, aby miasto było jednym okręgiem, co umożliwia realizacje projektów nie tylko osiedlowych, ale ogólnomiejskich. Niemniej jednak z głosów, jakie do mnie docierają, zasadne jest, aby kwota przeznaczona na BO była dzielona na transze kwotowe. Jeżeli byśmy wrócili do kwoty 1,2 mln złotych, to wg zgłaszanych propozycji, można np. podzielić ją na projekty za 600 tys. zł, 300 tys. zł, 200 tys. zł i 100 tys. zł. Taki podział regulowałby możliwość wykonywania większych i mniejszych projektów. Kolejną podnoszoną kwestią jest utworzenie społecznej komisji, co do oceny napływających wniosków. Nie można się oprzeć stwierdzeniu, że w ostatniej edycji BO był projekty, które budziły wiele wątpliwości czy spełniają wymogi formalne i były zatwierdzane w cieniu gabinetów pracowników UM. Proszę o rozpatrzenie mojej interpelacji na prośbę osób, które kiedyś tworzyły społeczny komitet Budżetu Obywatelskiego - czytamy w piśmie radnego. 

 Jest już odpowiedź prezydenta Starachowic Marka Materka. Została ona zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej. 

- Od początku funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego w Starachowicach regulamin jego funkcjonowania był poddawany różnym zmianom. W większości przypadków zapisy regulaminu były wypracowywane na spotkaniach z mieszkańcami miasta i zatwierdzane przez Radnych rady Miejskiej - napisał włodarz miasta. - Pana propozycja organizacji spotkania dotyczącego zmian regulaminu jest jak najbardziej słuszna. Planujemy organizację takiego spotkania po uchwaleniu budżetu miasta na 2022 r. Odnosząc się do Pana uwag dotyczących wątpliwości w zakresie weryfikacji złożonych wniosków do Budżetu Obywatelskiego na 2022 r., informuję, iż wyniki weryfikacji były podane do publicznej wiadomości oraz przekazane Radnym Rady Miejskiej. Weryfikację wniosków dokonał interdyscyplinarny zespół składający się z pracowników Urzędu Miejskiego. Do dnia głosowania nikt nie wniósł sprzeciwu co do jej wyników - dodał.   

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
28-29 maja - Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

2022-05-27

28-29 maja - Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

Zbliża się kultowa kolarska impreza! To będzie znów prawdziwe widowisko, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń. W niedzielę (29 maja( w Starachowicach odbędzie się VI Starachowicka Strzała, wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, pofałdowanej trasie. Organizatorem Starachowickiej Strzały jest Poland Bike. Kolarskie Miasteczko z Biurem Zawodów, startem i metą wyścigów, znajdą się przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Starachowicach. Uwaga, nowość! Dzień wcześniej w sobotę (28 maja) odbędzie się jazda indywidualna na czas – I Czasówka o Puchar Starosty Starachowickiego. To będzie pierwszy taki Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim!
Zmiany w kursowaniu autobusów na ul. 1 Maja

2022-05-27

Zmiany w kursowaniu autobusów na ul. 1 Maja

Uwaga pasażerowie! Jak informuje ZEC Komunikacja Miejska w Starachowicach, od poniedziałku 30 maja br. w związku z remontem ul. 1 Maja, autobusy kursować będą według zmienionej trasy. 
Przebudowa Parku Kultury. Czy znajdą się pieniądze?

2022-05-27

Przebudowa Parku Kultury. Czy znajdą się pieniądze?

Otoczenie Parku Kultury przeszło rewitalizację. Teraz na remont czeka wnętrze Parku Kultury. Na to zadanie Gmina Starachowice otrzymała dofinansowanie w ramach rządowego programu Polski Ład. Jak zapowiadał prezydent Marek Materek, 24 maja br. otwarto oferty, które wpłynęły w postępowaniu. Jak się okazało, obie kwoty są wyższe niż ta, którą miasto ma zaplanowaną w budżecie.
Starachowiczanka z nagrodą

2022-05-26

Starachowiczanka z nagrodą "Newsweeka"

Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, Dorota Lisiak otrzymała tytuł "Społecznika Roku" - nagrodę "Newsweek Polska" dla tych, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych.
Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

2022-05-26

Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

Urząd Miejski otworzył oferty w postępowaniu dotyczącym remontu Krytej Pływalni przy ulicy Szkolnej w Starachowicach. Żadna firma nie jest zainteresowana remontem wnętrza i wentylacji pływalni, w części dotyczącej remontu dachu, oferty są wyższe niż przewidziane pieniądze. 
Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

2022-05-25

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

Powiat Starachowicki ogłosił przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję drogową, tj. budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Jej realizacja pozwoli na rozładowanie korków w Starachowicach. Będzie też doskonałym uzupełnieniem, powstającego obecnie systemu obwodnic. Firmy mają 35 dni na składanie ofert. 
UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

2022-05-27

UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

Na 39 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 27. miejsce w rankingu dotyczącym zapewnienia dzieciom zdrowego środowiska do życia, podaje UNICEF w najnowszym raporcie. Raport został opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF - Innocenti we Florencji...czytaj więcej...
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki...czytaj więcej...
Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

2022-05-26

Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

Wśród uchwał, nad którymi podczas piątkowej (27 maja) sesji Rady Miejskiej debatować będą radni, znajdzie się ta dotycząca zaciągnięcia przez Gminę Starachowice pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 37 milionów złotych.   
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski....czytaj więcej...