JUŻ W KIOSKU

Radny interpelował w sprawie zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego

2021-11-17 12:42:57

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Budżet Obywatelski, który nazywany jest również Budżetem Partycypacyjnym, to demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy decydują o tym, w jaki sposób wydawać część środków z budżetu gminy na wybrane w głosowaniu inwestycje. W ostatniej edycji do rozdysponowania były środki w wysokości 600 000 zł. Starachowiczanie, z 14 zgłoszonych projektów wybrali jeden. Łącznie oddano 2566 głosów.

fot. UM Starachowice

Radny Rady Miejskiej Dariusz Grunt, w interpelacji datowanej na 2 listopada br., zawnioskował o zmiany w regulaminie starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. 

- Zwracam się z interpelacją do Pana Prezydenta o wdrożenie szybkich prac nad zmianą regulaminu Budżetu Obywatelskiego oraz wysokości kwoty finansowania. Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego wykazała, że potrzebne są zmiany w zakresie finansowania. Powrotu do wcześniejszej kwoty 1 milion 200 tysięcy złotych. Ilość projektów ze względu na wzrosty kosztów materiałów wyceniano na kwoty 600 tys. zł, 400 tys. zł. Obecna kwota 600 tys. zł jest niewystarczająca na realizacje zgłaszanych projektów. Bardzo słusznie dokonano zmiany w regulaminie, aby miasto było jednym okręgiem, co umożliwia realizacje projektów nie tylko osiedlowych, ale ogólnomiejskich. Niemniej jednak z głosów, jakie do mnie docierają, zasadne jest, aby kwota przeznaczona na BO była dzielona na transze kwotowe. Jeżeli byśmy wrócili do kwoty 1,2 mln złotych, to wg zgłaszanych propozycji, można np. podzielić ją na projekty za 600 tys. zł, 300 tys. zł, 200 tys. zł i 100 tys. zł. Taki podział regulowałby możliwość wykonywania większych i mniejszych projektów. Kolejną podnoszoną kwestią jest utworzenie społecznej komisji, co do oceny napływających wniosków. Nie można się oprzeć stwierdzeniu, że w ostatniej edycji BO był projekty, które budziły wiele wątpliwości czy spełniają wymogi formalne i były zatwierdzane w cieniu gabinetów pracowników UM. Proszę o rozpatrzenie mojej interpelacji na prośbę osób, które kiedyś tworzyły społeczny komitet Budżetu Obywatelskiego - czytamy w piśmie radnego. 

 Jest już odpowiedź prezydenta Starachowic Marka Materka. Została ona zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej. 

- Od początku funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego w Starachowicach regulamin jego funkcjonowania był poddawany różnym zmianom. W większości przypadków zapisy regulaminu były wypracowywane na spotkaniach z mieszkańcami miasta i zatwierdzane przez Radnych rady Miejskiej - napisał włodarz miasta. - Pana propozycja organizacji spotkania dotyczącego zmian regulaminu jest jak najbardziej słuszna. Planujemy organizację takiego spotkania po uchwaleniu budżetu miasta na 2022 r. Odnosząc się do Pana uwag dotyczących wątpliwości w zakresie weryfikacji złożonych wniosków do Budżetu Obywatelskiego na 2022 r., informuję, iż wyniki weryfikacji były podane do publicznej wiadomości oraz przekazane Radnym Rady Miejskiej. Weryfikację wniosków dokonał interdyscyplinarny zespół składający się z pracowników Urzędu Miejskiego. Do dnia głosowania nikt nie wniósł sprzeciwu co do jej wyników - dodał.   

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
PAKS - rozmowy ostatniej szansy?

2021-12-08

PAKS - rozmowy ostatniej szansy?

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca funkcjonowały w Starachowicach przez około 10 lat. Przyjmowały setki pacjentów, nie tylko z powiatu starachowickiego czy ościennych gmin, ale także z całej Polski. Informacja o zamknięciu PAKS wywołała ogromne poruszenie wśród mieszkańców. Protestowali nie tylko w Starachowicach, ale również w Kielcach i w Warszawie. Od tamtego czasu, w budynku Klinik znajdującym się obok Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej działa tylko poradnia, a pomieszczenia po dawnych oddziałach i blok operacyjny stoją puste.
Droga o wszystkich barwach politycznych

2021-12-06

Droga o wszystkich barwach politycznych

W poniedziałkowe przedpołudnie (6 grudnia), odbyła się konferencja poseł Prawa i Sprawiedliwości Agaty Wojtyszek, podczas której mówiła o tym, jak ważny dla regionu jest program rządowy "100 obwodnic".
Ulica Letniskowa od nowa

2021-12-05

Ulica Letniskowa od nowa

Zakończyły się prace przy modernizacji gruntowej nawierzchni ulicy Letniskowej na os. Michałów w Starachowicach. Droga zyskała nową, utwardzoną nawierzchnię z kostki brukowej i płyt ażurowych. Na ten remont mieszkańcy czekali od dawna.
O starachowickim szpitalu, nepotyzmie i standardach 

2021-12-03

O starachowickim szpitalu, nepotyzmie i standardach 

Niecały tydzień po sesji Rady Powiatu, podczas której z funkcji starosty zrezygnował Piotr Babicki, a na jego miejsce głosami koalicji został powołany Piotr Ambroszczyk, w ostatnią środę (1 grudnia br.) odbyło się nadzwyczajne posiedzenie radnych Rady Powiatu. Poświęcono je analizie zatrudnienia w starachowickim szpitalu. Dyskusja nad kondycją placówki leczniczej przeistoczyła się w dyskusję dotyczącą znaczenia słowa nepotyzm i standardów, jakimi według radnych Prawa i Sprawiedliwości, kieruje się komitet wyborczy prezydenta Starachowic.
Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego odrzucony. Świętokrzyscy parlamentarzyści podzieleni

2021-12-03

Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego odrzucony. Świętokrzyscy parlamentarzyści podzieleni

Podczas czwartkowych (2 grudnia) obrad, Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Zakładał on, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. Za jej dokonanie, mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.
Świąteczne Starachowice. Nowe iluminacje pojawią się w Parku Miejskim

2021-12-03

Świąteczne Starachowice. Nowe iluminacje pojawią się w Parku Miejskim

Również w tym roku, w okresie przed i świątecznym Starachowice zyskają bożonarodzeniowe akcenty. Nowością będzie przyozdobiony Park Miejski, w którym pojawią się figury 2D oraz choinka modułowa. 
Co z budową bloku przy Kościelnej? Referat UM odpowiada

2021-12-02

Co z budową bloku przy Kościelnej? Referat UM odpowiada

Jak informowaliśmy w poprzednim tygodniu, Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic", podczas konferencji prasowej (24 listopada) poinformowało o problemach przy budowie bloku przy ul. Kościelnej  w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”. W miejscu, gdzie wcześniej stały stare baraki pojawił się też ogromny wykop. Jak mówili działacze stowarzyszenia: prace stanęły, a wykonawca inwestycji zszedł z placu budowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2021-12-02

Zimowa atrakcja Starachowic

Prezydent Starachowic Marek Materek i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krzysztof Szczygieł, podczas środowej (1 grudnia) konferencji, poinformowali o zimowej atrakcji dla mieszkańców, jaką jest uruchomienie "Lodowiska pod Choinką".  Oficjalne otwarcie obiektu odbędzie się w sobotę (4 grudnia). Lodowisko znajduje się na terenie MOSiR przy ul. Szkolnej - koło basenów letnich.
Negocjacje z właścicielami działki przy ul. Staszica zakończone

2021-12-01

Negocjacje z właścicielami działki przy ul. Staszica zakończone

Jak informowaliśmy w poniedziałek (29 listopada), prezydent Starachowic Marek Materek wystąpił  do właścicieli terenów przy ul. Staszica z propozycją odkupienia wszystkich działek, zamierzając przeznaczyć je pod nowoczesne centrum samorządowe lub zielone tereny rekreacyjne. W środę (1 grudnia) odbyły się negocjacje w tej sprawie.