JUŻ W KIOSKU

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17 11:40:44

Ocena:

3.3/5 | 3 głosów

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.

fot. Gazeta Starachowicka

Spotkanie było m.in. pokłosiem wywiadu, jakiego dyrektor szpitala Milena Witczak udzieliła lokalnemu tygodnikowi. Mówiła w nim, że prezydent Starachowic nakłaniał ją do wstąpienia do tworzonego przez niego Ruchu Marka Materka. 

Do tych słów odnieśli się radni PiS. Radna powiatowa Agnieszka Kuś przypomniała, że prezydent Marek Materek przy tzw. „aferze kadrowej” w szpitalu zapewniał, że placówka nie obniży jakości pracy.

– Wielokrotnie podkreślaliśmy, że prezydent Marek Materek angażuje się w sprawy powiatu, które nie powinny go zajmować. Tak było w przypadku szpitala, tak było w przypadku pomysłu przeniesienia ZSZ nr 3 do budynku po gimnazjum. Jak widzimy, wszystkie sprawy, w które się wtrąca, nie przynoszą dobrych efektów, dlatego apelujemy, aby zajął się sprawami miasta, a instytucje powiatowe zostawił do zarządzania odpowiednim organom - mówiła radna Rady Powiatu, Agnieszka Kuś. - Prezydent, wykorzystując swoje stanowisko, swoją pozycję prowadzi jakieś gierki polityczne, na czym cierpi szpital, a w związku z tym mieszkańcy powiatu. Najpierw prezydent zaprasza do udziału w konkursie na dyrektora szpitala przyszłą panią dyrektor, a następnie chce wymusić na niej, aby zapisała się do jego ruchu. Jakie tu jest dobro powiatu? To jest jego prywatny interes, prywatna polityka. Jeszcze raz zaapeluję do prezydenta "precz z łapami od szpitala i od instytucji powiatowych" – dodała.

Radna powiatu Danuta Krępa odniosła się do sytuacji finansowej starachowickiego PZOZ.

– Naszym zdaniem, na zły stan finansów, ale także atmosfery w szpitalu wpływają częste zmiany dyrektorów. W ciągu ostatnich trzech lat tę funkcję pełniły trzy osoby. Za każdym razem po zmianie szefa placówki odchodzą lekarze specjaliści, dodatkowo psuje się atmosfera w szpitalu. To wszystko przekłada się na to, że szpital w Starachowicach, który dotychczas miał bardzo dobre notowania w województwie i w kraju, może znacząco podupaść – powiedziała. - Apeluję do starosty i Zarządu Powiatu o to, by nie pozwolili na ingerowanie w sprawy powiatu prezydentowi Materkowi. To wtrącanie się, nie wyszło nam na dobre.

Natomiast radny Rady Miejskiej Dariusz Nowak podkreślał, że szpitalem powinien zająć się zarząd powiatu, a nie prezydent miasta.

– Moim zdaniem prezydent Marek Materek powinien złożyć rezygnację z zasiadania w radzie społecznej szpitala, aby tę atmosferę oczyścić. Tę funkcję z ramienia miasta może pełnić inny urzędnik czy radny – dodał.

- Mówili, że covidowy szpital spowodował zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców powiatu starachowickiego, okazuje się, że covid przeszliśmy łagodnie, natomiast nie możemy sobie poradzić z partyjnym interesem Marka Materka - dodał radny powiatu, Dariusz Stachowicz.

Przypomnijmy, dyrektor szpitala Milena Witczak od końca ubiegłego roku przebywa na zwolnieniu lekarskim. Obecnie szpitalem zarządza dyrektor do spraw lecznictwa, doktor Jacek Walkowski. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gmina planuje kredyt. Na jakie inwestycje go przeznaczy?

2024-05-27

Gmina planuje kredyt. Na jakie inwestycje go przeznaczy?

Do 2 lipca br. banki, które chcą udzielić kredytu Miastu Starachowice, mają czas na złożenie ofert. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 11,5 miliona złotych z przeznaczeniem na finansowanie planowanego deficytu budżetu w kwocie 5.972.667,52 zł oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań w kwocie 5.527.332,48 zł. 
Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji na „wahadle” w ciągu ulicy Radomskiej

2024-05-26

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji na „wahadle” w ciągu ulicy Radomskiej

Starostwo Powiatowe informuje, że od poniedziałku (27 maja) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Radomskiej w Starachowicach. Chodzi o odcinek od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z drogą krajową nr 42, gdzie od kilku tygodniu odbywa się ruch wahadłowy.
Miejskie rowery elektryczne wycofane. Co jest powodem?

2024-05-25

Miejskie rowery elektryczne wycofane. Co jest powodem?

Po kilkunastu dniach od startu systemu roweru miejskiego "Star Bike" w Starachowicach pojawił się pierwszy poważny problem. Z eksploatacji wycofane zostały rowery ze wspomaganiem elektrycznym. Jaki jest powód? Okazało się, że jednoślady prawdopodobnie posiadają wady fabryczne.
Pożarnicze odznaczenia i awanse

2024-05-24

Pożarnicze odznaczenia i awanse

Na co dzień ryzykują zdrowiem i życiem gasząc pożary, walcząc ze skutkami klęsk żywiołowych, czy ratując ofiary wypadków. 4 maja mają swoje główne święto i wtedy szczególnie dziękujemy im za ich trudną pracę. Strażacy ze Starachowic i jednostek z naszego powiatu mieli także swoją lokalną uroczystość. 23 maja w czasie Powiatowego Dnia Strażaka odebrali wysokie odznaczenia państwowe i branżowe oraz awansowali na wyższe stopnie służbowe.     
Unijna dotacja na usługi społeczne w Starachowicach

2024-05-24

Unijna dotacja na usługi społeczne w Starachowicach

Już od czerwca tego roku, przez kolejne 30 miesięcy, w Starachowicach realizowany będzie Program Usług Społecznych. Jakie usługi znajdują się w programie? Jaką pomoc - nie tylko dla seniorów - przewidziano?
Kładka na Kamiennej w nowej odsłonie

2024-05-23

Kładka na Kamiennej w nowej odsłonie

Zniszczona podczas powodzi, która miała miejsce w 2010 roku kładka nad rzeką Kamienną łącząca osiedle Orłowo z groblą na zbiorniku Pasternik, została na nowo postawiona. To duże ułatwienie dla mieszkańców, którzy chętnie z niej korzystali, a po powodzi przez wiele lat zabiegali o jej odbudowę.
Ulica Strugowa do remontu. Powstanie parking

2024-05-22

Ulica Strugowa do remontu. Powstanie parking

W Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Starachowice zostało zamieszczone postępowanie dotyczące budowy ulicy Strugowej oraz budowy parkingu na 75 miejsc postojowych przy tej ulicy. Zainteresowani przetargiem firmy, swoje oferty mogli składać do 14 maja br.
Rehabilitacja dziecięca z pionizatorami

2024-05-22

Rehabilitacja dziecięca z pionizatorami

Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej Dziennej dla Dzieci starachowickiego szpitala decyzją dyrektora placówki Jacka Walkowskiego wzbogacił się o dwa pionizatory dynamiczne. Innowacyjne urządzenia przeznaczone są dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego - do ćwiczeń z zakresu szkolenia chodu. Ich modułowa budowa pozwala w łatwy i szybki sposób dostosować je do potrzeb pacjenta. Załoga Ośrodka pod kierownictwem lekarza Marzeny Padzik– Gelbert przeszła już stosowne szkolenia w tym zakresie.
Miniaturowe STAR-y, jak wrocławskie krasnale kolejną atrakcją Starachowic

2024-05-21

Miniaturowe STAR-y, jak wrocławskie krasnale kolejną atrakcją Starachowic

Ławeczki, gdzie można się przysiąść do legendarnej dla miasta osoby, czy krasnale, które witają nas we Wrocławiu, to atrakcje, z których słynie wiele polskich miasta. Starachowice mają ławeczkę Rachtana, odrestaurowane STAR-y, które przypominają o historii miasta, a teraz w przestrzeni publicznej pojawią się... miniatury tych słynnych ciężarówek.  
Uschnięte głogi przy wiadukcie. Kiedy zostaną wymienione?

2024-05-20

Uschnięte głogi przy wiadukcie. Kiedy zostaną wymienione?

Nasadzenia wzdłuż wiaduktu przy al. kard. Wyszyńskiego w Starachowicach miały cieszyć oczy mieszkańców. Już trzy lata temu, w maju 2021 roku, po alarmach jednej z Mieszkanek poinformowano, że głogi objęte są gwarancją i zostaną w jej ramach, wymienione. Rok później, w 2022 roku, zawiadomiono, że głogi niestety zaatakowała choroba i zostaną wymienione na koszt gminy.