JUŻ W KIOSKU

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17 11:40:44

Ocena:

2.5/5 | 2 głosów

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.

fot. Gazeta Starachowicka

Spotkanie było m.in. pokłosiem wywiadu, jakiego dyrektor szpitala Milena Witczak udzieliła lokalnemu tygodnikowi. Mówiła w nim, że prezydent Starachowic nakłaniał ją do wstąpienia do tworzonego przez niego Ruchu Marka Materka. 

Do tych słów odnieśli się radni PiS. Radna powiatowa Agnieszka Kuś przypomniała, że prezydent Marek Materek przy tzw. „aferze kadrowej” w szpitalu zapewniał, że placówka nie obniży jakości pracy.

– Wielokrotnie podkreślaliśmy, że prezydent Marek Materek angażuje się w sprawy powiatu, które nie powinny go zajmować. Tak było w przypadku szpitala, tak było w przypadku pomysłu przeniesienia ZSZ nr 3 do budynku po gimnazjum. Jak widzimy, wszystkie sprawy, w które się wtrąca, nie przynoszą dobrych efektów, dlatego apelujemy, aby zajął się sprawami miasta, a instytucje powiatowe zostawił do zarządzania odpowiednim organom - mówiła radna Rady Powiatu, Agnieszka Kuś. - Prezydent, wykorzystując swoje stanowisko, swoją pozycję prowadzi jakieś gierki polityczne, na czym cierpi szpital, a w związku z tym mieszkańcy powiatu. Najpierw prezydent zaprasza do udziału w konkursie na dyrektora szpitala przyszłą panią dyrektor, a następnie chce wymusić na niej, aby zapisała się do jego ruchu. Jakie tu jest dobro powiatu? To jest jego prywatny interes, prywatna polityka. Jeszcze raz zaapeluję do prezydenta "precz z łapami od szpitala i od instytucji powiatowych" – dodała.

Radna powiatu Danuta Krępa odniosła się do sytuacji finansowej starachowickiego PZOZ.

– Naszym zdaniem, na zły stan finansów, ale także atmosfery w szpitalu wpływają częste zmiany dyrektorów. W ciągu ostatnich trzech lat tę funkcję pełniły trzy osoby. Za każdym razem po zmianie szefa placówki odchodzą lekarze specjaliści, dodatkowo psuje się atmosfera w szpitalu. To wszystko przekłada się na to, że szpital w Starachowicach, który dotychczas miał bardzo dobre notowania w województwie i w kraju, może znacząco podupaść – powiedziała. - Apeluję do starosty i Zarządu Powiatu o to, by nie pozwolili na ingerowanie w sprawy powiatu prezydentowi Materkowi. To wtrącanie się, nie wyszło nam na dobre.

Natomiast radny Rady Miejskiej Dariusz Nowak podkreślał, że szpitalem powinien zająć się zarząd powiatu, a nie prezydent miasta.

– Moim zdaniem prezydent Marek Materek powinien złożyć rezygnację z zasiadania w radzie społecznej szpitala, aby tę atmosferę oczyścić. Tę funkcję z ramienia miasta może pełnić inny urzędnik czy radny – dodał.

- Mówili, że covidowy szpital spowodował zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców powiatu starachowickiego, okazuje się, że covid przeszliśmy łagodnie, natomiast nie możemy sobie poradzić z partyjnym interesem Marka Materka - dodał radny powiatu, Dariusz Stachowicz.

Przypomnijmy, dyrektor szpitala Milena Witczak od końca ubiegłego roku przebywa na zwolnieniu lekarskim. Obecnie szpitalem zarządza dyrektor do spraw lecznictwa, doktor Jacek Walkowski. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]
Nowa Lewica zaprasza na spotkanie

2023-03-15

Nowa Lewica zaprasza na spotkanie

Już w najbliższy czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawita Programowa Trasa Lewicy. Parlamentarzystki i parlamentarzyści Nowej Lewicy na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym będą uczestniczyć w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach.