JUŻ W KIOSKU

Punktualność miejskich autobusów. Kto ją kontroluje?

2021-10-11 09:47:44

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Na temat kursowania autobusów komunikacji miejskiej napisano już wiele artykułów, a skargi mieszkańców czy interpelacje radnych dotyczą różnych aspektów. Tym razem, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej o to, "czy i jak prowadzony jest nadzór nad punktualnością autobusów komunikacji miejskiej?” w interpelacji do prezydenta miasta zapytał przewodniczący Rady Miejskiej, radny Michał Walendzik. 

 

fot. ZEC - Komunikacja Miejska

- (...) Niejednokrotnie byłem świadkiem, że w momencie, gdy nikt nie wsiadał i nie wysiadał z autobusów, kierowcy mijali przystanki bez zatrzymania. W ostatnią sobotę (dokument datowany jest na 24 września br. - przypis red.) przypadkowo jechałem za autobusem, który nie zatrzymał się na trzech przystankach pod rząd. W związku z tym, proszę o wyjaśnienie, czy kontroluje się te sprawy? Rozkład jazdy i tak został znacząco uszczuplony w ostatnich latach. Wypadałoby zatem, aby był przynajmniej przestrzegany” - czytamy w interpelacji Michała Walendzika.

Odpowiedzi na pismo udzielił prezes ZEC-Komunikacja Miejska Marcin Pocheć.

- (...) Bezpośredni nadzór w czasie rzeczywistym sprawuje Dyspozytor zmianowy. Wszelkie odstępstwa od rozkładu jazdy są niezwłocznie zgłaszane przez pasażerów, co skutkuje natychmiastową reakcją ze strony dyspozytora. Takie sytuacje mogą się zdarzyć, ale są to odosobnione przypadki. Obowiązkiem kierowcy jest realizacji rozkładu jazdy zgodnie z wydanym zezwoleniem. Opisana sytuacja wystąpiła, kiedy na żadnym z przystanków nie było pasażerów. Takie zdarzenia mogą mieć miejsce w przypadku znikomego natężenia pasażerów, co zdarza się w szczególności poza godzinami szczytu lub w weekendy. Wówczas kierowa autobusu, który jest na kolejnym przystanku przed czasem, zobowiązany jest odczekać odpowiedni czas, aby rozpocząć punktualnie odjazd z następnego przystanku. Podobne sytuacje zostaną praktycznie wyeliminowane po wprowadzeniu systemu „Centrum Zarządzania Dyspozytorskiego” - informuje Marcin Pocheć.     

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.