JUŻ W KIOSKU

Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

2022-09-21 12:51:35

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Prezydent Miasta Marek Materek odebrał wyróżnienie podczas gali I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe'22, który odbył się w Tychach. To statuetka Złotego Lajka za najbardziej angażującą komunikację w internecie i mediach społecznościowych, przyznana przez organizatorów kongresu, czyli Związek Miast Polskich oraz Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych.

- Cieszę się, że mój profil prezydencki w mediach społecznościowych jest tak popularny. Staram się na bieżąco informować mieszkańców Starachowic o tym co się dzieje w samorządzie, ale zachęcam też do aktywności, zadawania pytań, komentowania. Dzięki temu mam również odpowiedź zwrotną od Starachowiczan, jakie są ich potrzeby, oczekiwania i ocena mojej pracy – mówi prezydent Marek Materek. - Ta nagroda to wyróżnienie również dla mieszkańców naszego miasta. To ich aktywność związana z wrzucanymi przeze mnie informacjami zwróciła uwagę kapituły. Staram się na bieżąco informować o tym co nowego dzieje się w mieście. Kiedy widzę komentarze, czy pytania staram się od razu odpowiadać, tak aby do mieszkańców docierały precyzyjne dane. Jak widać, specjaliści zauważyli naszą wspólną pracę, a efektem jest ta nagroda – podkreśla.

W przypadku nagród przyznawanych podczas Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych szczegółową analizą aktywności samorządów i samorządowców w mediach społecznościowych zajmowali się eksperci z Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. To oni przygotowali listę najbardziej aktywnych profili oraz przeanalizowali je pod kątem m.in. liczby interakcji, reakcji czy udostępnień.

Podczas historycznego, bo pierwszego kongresu dyskutowano również o skutecznej komunikacji samorządowej we wszystkich kanałach platform społecznościowych. Głos zabierali specjaliści zajmujący się marketingiem, komunikacją i mediami społecznościowymi. Panelistą był m.in. Dyrektora Biura Prezydenta Miasta Tomasz Porębski. Wziął udział w dyskusji inaugurującej kongres, podczas której prelegenci zastanawiali się, jak będzie wyglądał rynek social mediów w roku 2023, jak algorytmy wpływają na życie mieszkańców miast czy jakie nowe trendy widać w komunikacji samorządowej.

***

Do zdobytej przez prezydenta nagrody, podczas środowej (21 września br.) konferencji prasowej odniosły się: radna PiS w Radzie Powiatu Agnieszka Kuś i miejska aktywistka Małgorzata Derlecka. 

- Pan Materek szczyci się nagrodą - "Złotym Lajkiem", który tak naprawdę nie odzwierciedla miejską rzeczywistość, tylko odzwierciedla to, co dzieje się w wirtualnym świecie. I to jest niepokojące - mówiła radna Kuś. - Wiele razy mówiliśmy o tym, że tak naprawdę pan Materek nie przejmuje się problemami mieszkańców, tylko najważniejsze dla niego są lajki i zasięgi. I to potwierdza ta ostatnia nagroda. Tylko, jak ma się to do tego, co zadziało się w ostatnim czasie. Na jego profilu, który został nagrodzony, jest miejsce na hejt, obrażanie, podsycanie nienawiści. (...) Mam pytanie do pana prezydenta, czy jest to prywatny profil, czy należy do Urzędu Miasta?

Jak argumentowała, jeżeli jest to publiczny profil, to dlaczego Marek Materek blokuje na nim swoich oponentów, a jeśli jest to prywatny profili, to ile kosztowała podatników nagroda, bo udział w kongresie był płatny (1250 zł od osoby).

- Prezydent twierdzi, że profil służy mu do kontaktu z mieszkańcami, daje możliwość zadawania. Tak naprawdę, mieszkańcy mają możliwość zadawania pytań wygodnych dla prezydenta - powiedziała Agnieszka Kuś.

Jak dodała Małgorzata Derlecka, nagroda dla profilu Marka Materka w mediach społecznościowych (na Facebooku) wskazuje na to, że jest on publiczny, a zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego w 2021 roku profile publiczne należą do jednostek budżetowych. Wiąże się to z tym, że prezydent po opuszczeniu magistratu będzie musiał je oddać.

***

Prezydent Marek Materek podczas spotkania z dziennikarzami odpowiedział na postawione mu pytania i zarzuty.

- To jest profil, który założyłem, zanim zostałem prezydentem miasta i to jest profil, którym będę prowadził także po tym, jak przestanę nim być - mówił. 

Zażartował, że w kwestii ewentualnego "dziedziczenia" profilu, to jeśli kolejny prezydent będzie nazywał się Marek Materek, to owszem, odziedziczy profil prezydenta miasta Marka Materka.

Potwierdził, że udział w wydarzeniu był płatny dla wszystkich uczestników, przy czym dla osób, które zostały wyróżnione i nagrodzone, był on bezpłatny. Jedyny koszt, jaki poniosła delegacja ze Starachowic, to koszt noclegu i przejazdu w kwocie 600 złotych.

- To jest przykre, że coś, co budujemy od ośmiu lat z dużym zaangażowaniem, by o Starachowicach dobrze się mówiło i nasze miasto dobrze się kojarzyło, jest krytykowane przez grupy, które nie powstały po to, by wspierać działania związane z rozwojem miasta, tylko krytykować wszystko, co robimy - mówił Marek Materek. - Jeśli jest to konstruktywna krytyka, to jest ona cenna. Tu nie mamy do czynienia z krytyką, tylko krytykanctwem nastawionym na niszczenie wizerunku miasta. (...) Do każdego, kto ma inną, odmienną opinię staram się na profilu odnosić z szacunkiem. Blokuję osoby, które wyrażają się niestosowanie bądź łamią zasady współżycia społecznego - podsumował prezydent. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

2022-10-04

Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

Radni podczas piątkowej (30 września br.) sesji Rady Miejskiej podjęli stosowną uchwałę w sprawie wypłaty dodatku węglowego. Przyjęcie uchwały pozwala Centrum Usług Społecznych rozpocząć wypłatę pieniędzy. Na konto Gminy Starachowice wpłynęło 5,2 miliona złotych.
Na wypadek zagrożenia

2022-10-04

Na wypadek zagrożenia

O dystrybucji jodku potasu w regionie świętokrzyskim mówiono podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza. Gościem spotkania była dr n. med. Agnieszka Walczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.
Fundacja

2022-10-03

Fundacja "Rodzić po ludzku" czeka na #GłosMatek

W poniedziałek, 3 października, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła kampanię #GłosMatek. Wydarzenie ma nagłośnić inicjatywę społeczną i zachęcić kobiety do wypełniania ankiet pod tą samą nazwą. To dzięki głosom kobiet powstaje jedyny w Polsce ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały  położnicze w Polsce.
Leśna droga w remoncie

2022-10-03

Leśna droga w remoncie

Droga prowadzająca od strony łącznika przy Batalionów Chłopskich w Starachowicach w głąb lasu przechodzi remont. Zapytaliśmy w Nadleśnictwie, co to za inwestycja. 
Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

2022-10-03

Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

Do końca września 2022 r. miały zakończyć się prace remontowe ulicy Kopalnianej w Starachowicach. Tymczasem wykonawca wystąpił do Gminy Starachowice o przedłużenie terminu realizacji zadania. 
Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

2022-10-01

Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Symulator dachowania, symulator zderzeń, pomoc przedmedyczna – pokaz i instruktaż, alkogogle, narkogogle, konkursy, prelekcje profilaktyczno – edukacyjne. W piątek (30 września br.)  przy Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Jedno życie masz, więc zapnij pas”.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

2022-09-30

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co należy zrobić, aby zapobiec chorobom zakaźnym? Między innymi na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja miała miejsce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach.
W remontowej kolejce

2022-09-30

W remontowej kolejce

Rozpoczęły się modernizacje kolejnych ulic w Starachowicach. Jednak są takie drogi, gdzie mieszkańcy wciąż czekają i za pośrednictwem, m.in. naszej redakcji dopytują, na jakim etapie jest sprawa remontów zamieszkiwanych przez nich ulic.
Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

2022-09-29

Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

Podwyżek płac - tego żądają związki zawodowe w dwóch starachowickich firmach produkcyjnych. Rozmowy z pracodawcami w MAN Bus i PCK Group prowadzi NSZZ „Solidarność”. 
Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

2022-09-29

Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

Mieszkańcy w Mircu Poddąbrowie zyskali kolejną część drogi - remont bowiem dobiegł końca i w środę, 28 września, podczas konferencji przekazano ją do użytku.