JUŻ W KIOSKU

PTTK znowu w trasie 

2020-08-19 16:00:16

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nie wytrzymali długo bez krainy szczęśliwości, przewodnicy zasiedli nad mapami i podjęli decyzję: jedziemy na Ponidzie. A zaczęli od...... miejsca, w którym Dunajec wpada do Wisły. Opatowiec, bo o nim mowa, przywitał przede wszystkim atrakcją w postaci promu. Była dokonała okazja przepłynąć przełom obu rzek i zobaczyć miejsce, w którym się łączą. Ale to nie jedyne co nas tam czeka, przy wysokiej skarpie nad Wisłą stoi pomnik Józefa Piłsudskiego - komendant z zadumą patrzy na zasilaną wodami Dunajca rzekę, być może wspominając jak we wrześniu 1914 roku przeprawił się przez Wisłę waz z 1. Pułk Piechoty Legionów. Dodajmy ciekawostkę, że pomnik, wystawiony w 1994 roku, był pierwszym przedstawiającym całą sylwetkę Piłsudskiego.

Kolejną atrakcję na trasie stanowiły Bejsce z pięknym kościołem pod wezwaniem Świętego Mikołaja. XIV wieczna budowla kryje w sobie niezwykłą Kaplicę Grobową Firlejów, to wręcz ostateczna granica przepychu, datowany na rok 1600 nagrobek Mikołaja i Elżbiety niemal od wejścia przyciąga wzrok. Zarówno postacie zmarłych jak i motywy roślinne czy zwierzęce wypełniające każdą możliwą przestrzeń to żywy świetny przykład horror vacui czyli lęku przed pustką. Kaplica swoim bogactwem zdobień zatrzymała grupę na dłuższy czas.

W tym kościele starachowiccy turyści mieli również okazje zachwycić się prezbiterium, uwagę zwróciła alabastrowa chrzcielnica na orlich szponach, nagrobek Elżbiety Firlej oraz XIV wieczna polichromia. Sugestywne przedstawienie 7 grzechów głównych czy Arma Passionis (narzędzia Męki Pańskiej) musiało zwrócić uwagę i nie obyło się od zachwytów. Wszystko zostało uwiecznione na zdjęciach.

Do kroniki Oddziału międzyszkolnego PTTK trafiło również zdjęcie z Kazimierzy Wielkiej. to przemysłowe miasteczko przyciągnęło zabudowaniami cukrowni Łubna oraz dzielnicami fabryczną i urzędniczą. Tu pod pod basztą członkowie PTTK zapozowali do wspólnej fotografii, a w okolicy pałacu Lacon wręczono legitymację nowemu członkowi Oddziału - Teresie Sowie.

Ponidzie to zagłębie ciekawostek, pięknych i trudnych historii i tak członkowie PTTK trafili do Skalbmierza. Nie było osoby, której by nie wzruszyła historia tragedii skalbmierskiej i opowieść o Marii Jencz. Gdzieś w odmętach przeszłości krąży prawda o młodej kobiecie, którą miała zgubić znajomość języka niemieckiego, rozstrzelana pod kościelną dzwonnicą nie przez Niemców, a przez swoich rodaków, do dziś stanowi wyrzut sumienia.

To była iście "kościelna" trasa, czasem tak się zdarza, że przewodnik troszkę pofolguje swoim zainteresowaniom i pociągnie wycieczkę po obiektach sakralnych. Oczywiście docenia, że grupa dzielnie mu towarzyszy i słucha. Przedostatnią świątynią na trasie był kościół w Działoszycach, najpierw dzięki Iwo Odrowążowi nosił wezwanie Świętego Floriana, w XV wieku poświęcony został Trójcy Świętej. To, co najcenniejsze znajduje się w prezbiterium, najpierw cudnej urody belka tęczowa z ciekawie umiejscowionym krucyfiksem, a potem... Potem to już wybitne Credo Apostolorum - jedyne w Polsce, jedno z nielicznych w Europie, 12 kwater przedstawiających wyznanie wiary. Działoszycka świątynia robi ogromne wrażenie, cieszy również fakt, że jest dostępna przez cały dzień.

W przypadku OM PTTK wszystkie drogi prowadzą do Pińczowa, a właściwie to przewodniczkę tejże wycieczki, Anetę Marciniak, nogi tam same niosą. Lubi, i tak po Ponidziu grupy włóczy, żeby o Pińczów zahaczyć. Tym razem jednak był to tylko pińczowski relaks, grupa odpoczęła, obiad i lody zjadła, kawką popiła i do autobusu wsiadła. Tylko niektórzy dali się skusić i do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP z przewodniczką poszli. Na dziedzińcu klasztornym odetchnęli, MB Mirowską zobaczyli, o żydowskich mieszkańcach posłuchali i pod dom Ariański zawitali.

Szkoda było się żegnać z tą piękną ponidziańską krainą, ale kto wie... może niedługo zawitają tam znowu...

 


Aneta Marciniak
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.