JUŻ W KIOSKU

PTTK znów rusza na szlak

2021-09-22 09:10:45

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Już w najbliższą sobotę, 25 września, w 30. rocznicę utworzenia Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach ruszy piąta edycja Złazu "Od gagatka do dziadka."

OM PTTK Starachowice

Starachowicki Złaz  to jedna z wielu imprez organizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji „VIII Międzypokoleniowa sztafeta

turystyczna” zainicjowanej przez Zarząd Główny PTTK. Do wyboru będzie kilka tras.

Trasa piesza 1:

- Zbiórka o godz. 9.00 obok skrzyżowania ulic Kopalnianej i Partyzantów (na przystanku nieistniejącej linii „A”) - przejście piesze do Lipia ok. 6 km.

Trasa piesza 2:

- Zbiórka dworzec PKP Starachowice Wschodnie, pociąg ok. 6:30

- przejście piesze Styków PKP - Adamów (ul. Szkolna, potem czarny szlak) - Rezerwat Skałki pod Adamowem - Rezerwat Rosochacz - Lipie ok. 15 km.

Trasa rowerowa:

- Zbiórka o godz. 9.30 obok skrzyżowania ulic: Kopalnianej i Partyzantów (na przystanku nieistniejącej linii „A”)

- rowerowa przejażdżka na trasie: Starachowice - Lipie ok. 15 km.

* Można dotrzeć na zlot także własną trasą.

Zlot Złazu w Lipiu o godz. 11.00 m.in. ognisko, pogadanka, konkursy.

Dodatkowo podczas trwania Zlotu będzie możliwość przejażdżek drezyną po bocznym torze. Powrót do Starachowic dla uczestników tras pieszych kolejką wąskotorową ok. godz. 13.00.

Udział w Złazie jest bezpłatny. Wszyscy uczestnicy złazu zobowiązani są do ubezpieczenia się we własnym zakresie (członkowie PTTK posiadają ubezpieczenie NNW w ramach składki członkowskiej). Podczas Złazu będzie prowadzona  akcja zbierania śmieci „Nasze góry - czyste góry”. Uczestnicy, którzy zbiorą największą ilość śmieci otrzymają nagrody.

Organizatorzy zapewniają:

- obsługę przewodnicką na trasach,

- miejsce i zorganizowanie ogniska,

- przejażdżkę drezynami,

- nagrody w konkursach,

- materiały promocyjne.

Informacji udzielają - Agata Niewczas tel. 663 606 664 – kierownictwo Złazu - Bogdan Zaborski tel. 505087700 – trasa piesza nr 1, - Justyna Kasperkiewicz tel. 602623413 – trasa piesza nr 2, - Tomasz Cygan tel. 792 767 788 – trasa rowerowa.

Uczestnicy Złazu zobowiązani są do przestrzegania aktualnych przepisów epidemiologicznych, Karty Turysty oraz przepisów p.pożarowych.

Organizatorami wydarzenia są Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Starachowicach.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

2023-01-21

Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

Za nami obchody  160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W ramach przygotowań w czwartek (12 stycznia) w lasach między Starachowicami, a Wykusem, na Ostrych Górkach stanęła tablica poświęcona bitwie pod Radkowicami. Stoczył ją oddział płk. Karola Kality „Rębajły” z Rosjanami i chociaż powstańcy musieli ratować się ucieczką, to straty napastników były znacznie większe.
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.