JUŻ W KIOSKU

Przyznano Żelazne Pierścienie

2020-10-08 11:41:56

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Historyczne mury Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach stały się miejscem wyjątkowego wydarzenia. Jednego dnia, na jednej scenie uhonorowano starachowickich przedsiębiorców i wysłuchano koncertu fortepianowego, który odbył się w ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
To wydarzenie o randze światowej poprzedziło wręczenie Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty "Żelazny Pierścień". Nagroda Żelaznego Pierścienia  ma charakter honorowy i jest wyróżnieniem przyznawanym za zasługi na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego. Starosta i Zarząd Powiatu promuje w ten sposób najlepsze przedsiębiorstwa Powiatu Starachowickiego oraz inspiruje je do rozwoju. Sama statuetka zaś nawiązuje do autentycznego pierścienia z okresu III w n.e. odnalezionego w dolinie rzeki Kamiennej w 1930 r., jej laureaci są więc prawdziwymi kontynuatorami prehistorycznych działań gospodarczych na obszarze dzisiejszego powiatu starachowickiego. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: mikroprzedsiębiorstw (do 10 zatrudnionych), małych przedsiębiorstw (od 11 do 50 pracowników), średnich przedsiębiorstw (od 51 do 250 zatrudnionych pracowników) i dużych przedsiębiorstw (powyżej 250 zatrudnionych pracowników). W kategorii mikro przedsiębiorców nominowani zostali: PHU Kropka Omega, ZPHU Elektro Komputer oraz Stacja Paliw STEMAR. Decyzją kapituły Żelazny Pierścień trafił w ręce ostatniej z firm, Stacji Paliw STEMAR. W gronie małych firm wśród nominowanych znaleźli się: Klinika Komputera Artur Wolski, spółka SOLIX,  oraz SIGMATECH II Michał Gawlik. Nagrodę zdobyła Klinika Komputera. Z grona średnich przedsiębiorców wyróżnienie zdobyła firma firma BUDROMOST - Starachowice. Wśród dużych przedsiębiorstw wyróżniono dwie firmy STARPOL II sp. z o.o. oraz Walstead sp. z o.o. Statuetkę otrzymał producent wiązek elektrycznych. Nagrody przyznała kapituła, w której skład weszli m.in. Piotr Babicki, starosta starachowicki, Dariusz Dąbrowski, wicestarosta,  Jan Pudło oraz Jacek Domagała. Rozdanie nagród poprowadziła Anna Ciesielska, rzecznik powiatu starachowickiego. Clou programu była impreza, która od lat skupia wokół siebie międzynarodowe środowisko melomanów. Do tego grona w rou bieżącym dołączyły Starachowice. W Hali Lejniczej wystąpiło trzech młodych artystów, którzy na swoim muzycznym koncie mają wiele nagród z Polski i świata. Ludwig van Beethoven, Robert Schumann i Fryderyk Chopin porwali starachowiczan, to była prawdziwa uczta dla ucha i duszy. Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego pomysłodawcą i założycielem jest Elżbieta Penderecka. Dla starachowickiej publiczności wystąpili Krzysztof Książek, Tymoteusz Bies i Adam Goździewski, którzy prezentowali repertuar.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.