JUŻ W KIOSKU

Przyszłość Unii Europejskiej okiem młodych

2023-02-25 12:55:26

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Młodzi przedstawiciele pięciu państw Europy, które uczestniczą w projekcie „YOUth for EU” wzięli udział we wtorkowej (21 lutego br.) konferencji prasowej poświęconej temu międzynarodowemu przedsięwzięciu. W spotkaniu w Sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego nie zabrakło radnych starachowickiej Młodzieżowej Rady Miasta, a gości z Europy przywitał zastępca prezydenta Starachowic ds. społecznych, Marcin Gołębiowski.

fot. UM Starachowice

Wizyta w Starachowicach to kolejny etap projektu „YOUth for EU”. Po ubiegłorocznym spotkaniu w Grecji przyszedł czas na wizytę w Starachowicach. Projekt realizowany jest w ramach programu CERV przez 6 państw europejskich – Polskę, Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Grecję oraz Holandię. Jego podstawowym celem jest zachęcenie lokalnej młodzieży do brania czynnego udziału w budowaniu przyszłości Unii Europejskiej.

- Projekt zakłada możliwość wymiany poglądów, doświadczeń i spostrzeżeń na temat przyszłości Unii Europejskiej. W tych spotkaniach uczestniczą młodzi ludzie, a ich organizacja daje możliwość wzajemnego poznania poglądów na te tematy. Podczas warsztatów młodzież porusza wiele istotnych kwestii, między innymi tych związanych z bezpieczeństwem, ekologią, ochroną środowiska, ale również przyszłości Europy i funkcjonowania Unii Europejskiej – mówi zastępca prezydenta ds. społecznych, Marcin Gołębiowski.

Projekt promuje swoimi działaniami takie wartości jak pokój, tolerancja, dialog międzynarodowy oraz wzajemne zrozumienie i szacunek uczestników. Swoimi działaniami chce pokazać, jak ważne jest wprowadzanie młodzieży w życie społeczne.

W realizację projektu aktywnie zaangażowana jest starachowicka Młodzieżowa Rada Miasta.

- Nie jest to pierwszy projekt międzynarodowy realizowany przez nas. Tematy Unii Europejskiej są w naszym gronie często powtarzane przy okazji innych projektów i dobrze się czujemy w tych kwestiach. Podobnie jest również z tym projektem, który jest dla nas doskonałą okazją do wymiany naszych doświadczeń – podkreśla przewodnicząca MRM, Klaudia Chamera.

Podczas wtorkowej konferencji młodzież rozmawiała między innymi o współpracy międzynarodowej państw Europejskich, a także polityce młodzieżowej w różnych krajach europejskich.

- Spotkanie było okazją na zwrócenie uwagi na działania mające na celu wzbogacenie wiedzy młodzieży na temat znaczenia aktywnego obywatelstwa oraz zwiększenia świadomość o historii Europy, wyznawanych przez nią wartościach oraz docenienia różnorodności, jako nieodłącznej części europejskiego społeczeństwa - mówią organizatorzy. - Projekt w znakomity sposób pobudza młodzież do zwiększenia aktywności obywatelskiej na rzecz przyszłości swojej społeczności poprzez lepsze zrozumienie polityk UE oraz instrumentów, jakie zapewnia Unia w zakresie zatrudnienia, mobilności, kształcenia, szkolenia oraz wolontariatu. Cykl spotkań jest również okazją do uświadomienia młodym ludziom wpływu wyborów politycznych dokonywanych przez poszczególnych obywateli i społeczności na długoterminowy dobrobyt społeczeństwa.

Projekt „YOUth for EU” finansowany jest w 100% ze środków Unii Europejskiej z Programu Citizens, Equality, Rights and Values 2021-2027. Liderem projektu jest miasto Starachowice, a partnerami projektu miasta: Alzira (Hiszpania), Santarem (Portugalia), Schiedam (Holandia), Salamina (Grecja) oraz Union della Romagna Faentina (Włochy). Młodzież w Starachowicach gościła do 24 lutego br.

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.