JUŻ W KIOSKU

Przyrodnik też bohater

2021-05-13 06:57:19

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Już niedługo 77 rocznica śmierci Bolesława Papiego, traci życie na wierzbnickim rynku - 25 maja 1944, podczas zamachu na hitlerowskiego funkcjonariusza Erika Schitzu.

fot. Marcin Maruszak

Dziś znany jako bohater wojenny, ale gdyby nie wojna to kto wie, być może o Bolesławie Papim mówilibyśmy w kontekście wybitnego przyrodnika. Warto pamiętać, że to właśnie przyroda była jego największą pasją.

Bolek urodził się 27 marca 1923 roku w Moskwie, jednak niedługo po jego narodzinach rodzina przeprowadziła się do Starachowic. Zamieszkali na Orłowie. Niemal całe dzieciństwo spędził w domu, chorowity i słaby sił nabierał w beskidzkich sanatoriach, być może właśnie dlatego zainteresował się przyrodą. Najbardziej jednak upodobał sobie obserwowanie ptaków, chętnie też pogłębiał wiedzę na ich temat, także tę bardziej naukową. Jeszcze jako dwunastoletni smyk prowadził systematyczną dokumentację swoich obserwacji, potrafił również rozpoznawać ptaki po głosach. W swoich obserwacjach był profesjonalistą, na swoim wyposażeniu miał całkiem całkiem bogaty zestaw młodego ornitologa.Swoje notatki, obserwacje i badania chętnie konsultował z doświadczonymi przyrodnikami. Nawet wybuch wojny, nawet jeśli spowolnił, to na pewno nie przeszkodził w prowadzonych badaniach, wiadomo, że prowadził je jeszcze w 1941 roku. Mimo wszystko wojna przyhamowała rozwój Papiego - przyrodnika.

W 1966 roku jego przyrodnicze notatki zostały opublikowane przez polskiego biologa, profesora Kazimierza Dobrowolskiego w „Przeglądzie Zoologicznym”. Bolesław Papi znalazł się również w wydanej w 2013 roku książce Eugeniusza Nowaka pt. „Ludzie nauki w czasach najtrudniejszych. Wspomnienia o przyrodnikach”. Bolek nieprzypadkowo jest również patronem dwóch obszarów prawnie chronionych. Pierwszy z nich jest Rezerwat na Jeziorze Zgierzynieckim - to faunistyczny rezerwat w gminie Lwówek w Wielkopolsce, gdzie przede wszystkim chronione są siedliska lęgowe ptaków wodnych i błotnych, charakterystycznych dla płytkich zbiorników wodnych i zbiorowisk szuwarowych.

Drugi, zdecydowanie bardziej nas interesujący, to Użytek Ekologiczny im. Bolesława Papi w Starachowicach. Wspomniany obiekt to znaczna część zbiornika wodnego „Pasternik”, znajdującego się w dolinie rzeki Kamiennej w zachodniej części miasta. Obiekt objęto ochroną w 2005 roku w celu ochrony bogatej szaty roślinnej będącej ostoją licznych gatunków ptaków wodnych. Pasternik jest ulubionym miejscem odpoczynku dla wędrujących ptaków, zarówno wiosną jak i jesienią. Ptaki przylatują tu, kiedy wracają do nas po zimie, ale też zatrzymują się podczas przelotów do ciepłych krajów. Corocznie jest miejscem gniazdowania wielu gatunków, niekiedy rzadkich i chronionych. Z ciekawszych gatunków możemy tu zaobserwować między innymi: łyskę wodną, kokoszkę wodną oraz bączka. Najbardziej znanym i lubianym mieszkańcem Pasternika jest niewątpliwie łabędź niemy. Zbiornik wodny Pasternik wybudowano w 1920 roku dla celów przemysłowych, pod koniec XX wieku zbiornik utracił swoją rolę. Niekiedy bywa nazywany Jeziorem Starachowickim. Podzielony jest groblą na dwie części: północną i południową, przez nią od niedawna poprowadzony jest pieszy czarny szlak turystyczny „Starachowice Zachodnie – Wykus”.

Kolejny artykuł z cyklu „cudze chwalicie, swego nie znacie” poświęcony również będzie postaci Bolesława Papiego, tym razem jako żołnierza, patrioty i bohatera.

Marcin Maruszak - przewodnik świętokrzyski

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.